Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Abdullah gül kimdir Abdullah Gül; İktisat doçenti , siyaset adamı ve Türkiye Cumhuriyeti 'nin 11. CumhurbaşkanıAhmet Hamdi Gül ve Adeviye Hanım 'ın oğulları olan Abdullah

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Abdullah Gül Kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Abdullah gül kimdir

  Abdullah Gül; İktisat doçenti, siyaset adamı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. CumhurbaşkanıAhmet Hamdi Gül ve Adeviye Hanım'ın oğulları olan Abdullah Gül, 29 Ekim 1950’de Kayseri’de dünyaya geldi. Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi [İktisat Fakültesi]’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene [Londra] ve [Exter]’de kaldı. Türkiye dönüşünde [Sakarya Üniversitesi] [Endüstri Mühendisliği] Bölümü</B>’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi.

  [1983] - [1991] yılları arasında merkezi [Cidde]’de olan [İslam Kalkınma Bankası]’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı. [1991] yılında Uluslararası İktisat dalında Doçent oldu.
  Abdullah Gül, gençlik yıllarından itibaren politikanın içinde yer aldı. Aktif politikayla ilk sıcak teması,Necmettin Erbakan'nın henüz MNP kurulmadan başlattığı "Bağımsızlar Hareketi" döneminde başlamıştı. [1975] seçimlerinde, şuanki [Fazilet Partisi] Genel Başkanı Recai Kutan, Kayseri'den MSP Senatör adayı olduğunda seçim kampanyasındaki kadroda yer alıyordu.
  [1991] yılında yapılan erken seçimle [Refah Partisi]’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. [1991] - [1995] tarihleri arasında [TBMM] Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.
  [1993] yılında [Refah Partisi]’nin "Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı" görevine seçildi. Bu süre içinde [Avrupa] ve [Amerika]’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı.
  [1995]’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. [1995] - [2001] yılları arasında "Dışişleri Komisyonu Üyeliği" görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. [1999] yılında [Fazilet Partisi]'nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Meclise girdi.
  [14 Mayıs] [2000] tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi.
  Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, "Yenilikçi Hareket"'e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği "Yenilikçi Hareket", Ağustos [2001]'de Adalet ve Kalkınma Partisi ([AK Parti]) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı.
  Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
  [1992] yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. [2001] yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine "Pro merito" madalyası ve Konseyin sürekli "Onursal Üyesi" ünvanı verildi.
  [3 Kasım] [2002] Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi. [16 Kasım] [2002] tarihinde Başbakan olarak 58. Hükümeti kurmak ile görevlendirildi.
  [14 Mart] [2003] tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.
  [24 Nisan] [2007]tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Gül, [27 Nisan] [2007] tarihinde yapılan birinci tur seçiminin yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edilmesi sonucunda seçilememiş, [20 Ağustos] [2007] ve [24 Ağustos] [2007] tarihlerinde yapılan seçimlerde yeterli oya ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma fırsatını elde edememiştir. [28 Ağustos] [2007] tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu sonucunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olmuştur. Evli ve 3 çocuk babası olan Gül ileri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Abdullah Hayderi Kimdir Hayatı
 3. Abdullah Necati Akder - Abdullah Necati Akder Kimdir ? - Abdullah Necati Akder Hakkında
 4. Abdullah - Abdullah Nedir - Abdullah Ne Demek
 5. Abdullah Gül 11.cumhurbaşkanı
 6. Abdullah, Abdullah İsminin Anlamı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri