Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tansu Çiller (Tansu Çiller Kimdir? - Tansu Çiller Hakkında) Tansu Çiller Tansu Penbe Çiller 9 Ocak 1946 tarihinde İstanbul'da doğdu. Bilecik Valiliği'nden emekli olan aslen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tansu Çiller (Tansu Çiller Kimdir? - Tansu Çiller Hakkında)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tansu Çiller (Tansu Çiller Kimdir? - Tansu Çiller Hakkında)

  Tansu Çiller


  Tansu Penbe Çiller 9 Ocak 1946 tarihinde İstanbul'da doğdu. Bilecik Valiliği'nden emekli olan aslen Gürcistan'lı Hüseyin Necati Çiller (Çilavri?) ile Muazzez Çiller'in tek çocukları.
  Tansu Çiller, Fındıklı’da, İsmet İnönü İlkokulu’na kaydoldu. Ardından, baba Necati Bey’in Bilecik Valisi olarak atanmasını izleyerek, 1953 yılında, Bilecik Edibali İlkokulu’nun beşinci sınıf öğrencisi oldu. Demokrat Parti, okulunun adını değiştirmişti. Tansu Çiller, ilkokul diplomasını İsmet İnönü değil Namık Kemal İlkokulu’ndan aldı.
  Robert Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirmiştir. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirmiştir. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör olmuştur. Tansu Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.
  Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yapan Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi'nde politikaya girmiştir. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen Çiller, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır.
  Süleyman Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye'nin ilk kadın başbakanı olmuştur.25 Haziran1993'ten, 6 Mart 1996 tarihine kadar 50,51 ve 52 inci Cumhuriyet hükümetlerinde başbakanlık yapmıştır.RP - DYP arasında kurulan 54. hükümette dışişleri bakanlığı yaptı. 3 Kasım 2002'de yapılan erken genel seçimlerde DYP'nin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikadan çekilmiştir.19, 20 ve 21 inci Dönem İstanbul Milletvekilliği yapmıştır.
  İki çocuk annesi olan Tansu Çiller, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz yusuf kimdir,hakkında bilgi
 3. çiller nasıl geçer ?
 4. Tansu ismi ile ilgili akrostiş şiir, tansu akrostiş
 5. Tansu Taşanlar hakkında bilgi, Tansu Taşanlar kimdir, Tansu Taşanlar hayatı, Tansu Taşanla
 6. Tansu Çiller Kimdir - Tansu Çillerin Hayatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri