Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

israfın ülke ekonomisine zararları ne olabilir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Nitelikli Bir Ünsanın Ülke Ekonomisine Nasıl Katkısı Olabilir İsrafın Ülke Ekonomisine Zararları Vatandaşların
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İsrafın Ülke Ekonomisine Zararları Ne Olabilir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İsrafın Ülke Ekonomisine Zararları Ne Olabilir

  İsraf ekonomisinin sonu

  Ekonominin kalbi olarak tüketimi gören anlayış için yolun sonu yaklaşıyor. Artık verimlilik, yani tükettiğin şey karşılığında elde ettiğin fayda ön plana çıkıyor. Deniz kenarında bile suyu israf etmemek üzerine kurulan medeniyetimizi hatırlamanın zamanı geliyor.

  İsraf ve verimsizliğin en somut ölçüldüğü alan enerji tüketimi. Büyüyen ülke ekonomisinin hem zembereği hem de kara deliği enerji. Dışa bağımlı olduğumuz için büyük meblağlar ödediğimiz enerjiyi çarçur ederek bütçe dengelerini altüst etmekle kalmıyoruz. Aynı zamanda geleceğimizi ipotek altına atıyoruz. Ekonomimizle aynı oranda enerji ihtiyacımızın artması verimsizliğin baş göstergesi. Oysa otomobilin belli hıza ulaştıktan sonra az yakıt kullanması gibi ekonomiler de büyüdükçe enerji ihtiyaçları düşmeli. Bunu başaramazsak büyüme finanse edilebilir olmaktan çıkıp külfete dönüşüyor. Enerji kaynaklarını çoğaltmak, enerji sepetini çeşitlendirmek, daha çok yerele odaklanmak gibi çözüm önerilerinin hepsini birlikte düşünmek ve uygulamak zorundayız. Ama hepsinden daha ucuz ve kolay uygulanabilecek bir tanesi var ki, saniye fevt etmeden gündeme almalıyız. O kaynak, tasarruftan başkası değil.

  Sadece binaların yetersiz yalıtımının ekonomimize maliyeti yılda 10 milyar TL’yi buluyor. Enerjiye 55 milyar dolar ödediğimiz düşünüldüğünde yüzde 10’luk bir fatura önümüze konuyor. Bu da yaklaşık 5-6 milyar dolara tekabül ediyor. Aynı sorun buzdolapları için de geçerli. 24 milyon buzdolabını düşündüğünüzde enerji tasarruflu ürünler kullansaydık her yıl Atatürk Barajı’nın üretimi kadar elektrik boşa gitmeyecekti. Kapak dosyamızda çok çarpıcı bilgiler var. Enerji Bakanlığı’nın da danışmanı olan Prof. Dr. Yunus Çengel, ABD’den örnekler veriyor.

  1974’te ABD’de bir buzdolabı yılda 1800, bugün ise sadece 450 kilovatsaat elektrik tüketiyor. ABD her yıl sadece buzdolaplarından 20 milyar dolar enerji tasarrufu sağlıyor. Eğer buzdolapları 1974’teki kadar enerji harcasaydı, ülkenin ihtiyacı karşılamak için 60 yeni kömür veya doğalgaz santrali yahut 30 yeni nükleer santral kurması gerekecekti. Bu santrallerin sadece kurulum maliyeti 75 milyar dolar.

  Enerji elde ederken ve tüketirken çevreye verdiğimiz zararlar da cabası. Hepsini alt alta sıraladığımızda ‘tasarruf çevrim santralleri’nin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

  Bülent Korucu 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri