Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kurban bayram ıyla ilgili yazılar , Kurban Bayram ı Yazıları Mümin güneş gibidir. Sararıp-solarak batar ama doğduğunda ( ahiret te) göz kamaştırır. Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kurban bayramı ile ilgili yazılar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban bayramıyla ilgili yazılar, Kurban Bayramı Yazıları

  Mümin güneş gibidir. Sararıp-solarak batar ama doğduğunda (ahirette) göz kamaştırır.

  Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî "kuddise sirruh" hazretleri buyuruyorki; "Evliyânın kalbleri, ilâhî nûrların çıkıp geldiği kaynaklardır. Onların hoşnut olduğundan, Hak teâlâ da hoşnuttur. Onların kalblerinde yer eden, büyük devlete kavuşmuştur"."Bu yolun büyükleri kendilerine bağlı olanlardan gâfil değildir"....

  Allahü teala bir ağaç yaratmış, dünyada ekilir, yetiştirilir ama dünyada meyvesi olmaz, meyvesi cennette yenir, çünki bu meyveyi yiyen ölümsüzleşir. Bu ağaç islamiyet ağacıdır, ağacın adı müslümanlıktır.


  Herhangi bir insana bir iyilik etmek, gökten lamba olarak yere inse, bu iyilikten hasıl olan nur o kadar parlaktır ki; güneş onun yanında çok sönük kalır. Hele bu hizmet ile bir insanın hidayetine sebeb olunursa kıymeti hiç ölçülemez.

  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
  (Cimrilerin en kötüsü kurban kesmiyendir.) [Se' âdet-i Ebediyye]
  (Kurban bayramında yapılan amellerden Allahü teâlâ katında kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur. Daha kanı yere düşmeden Allahü teâlâ, onu muhâfaza eder. Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin!) [Tirmizî]
  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, reddolmaz. Fıtr ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berât ve Arefe gecesi.) [İsfehânî]

  Seadeti Ebediyye kitabındaki bazı hadisi şeriflerde buyuruluyorki;

  — Allahü teâlâ, ibâdetler içinde, Zil-hiccenin ilk on gününde yapılanları dahâ çok sever. Bu günlerde tutulan bir gün oruca, bir senelik oruc [nâfile oruc] sevâbı verilir. Gecelerinde kılınan nemâz, Kadr gecesinde kılınan nemâz gibidir. Bu günlerde çok tesbîh, tehlîl ve tekbîr ediniz!
  — Bir müslimân, Terviye günü oruc tutarsa ve günâh söylemezse, Allahü teâlâ, onu elbette Cennete sokar.
  — Arefe gününe hurmet ediniz! Çünki Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.
  — Arefe gecesi ibâdet edenler, Cehennemden âzâd olur.
  — Arefe günü oruc tutanların, iki senelik günâhları afv olur. Biri, geçmiş senenin, diğeri, gelecek senenin günâhıdır. [Arefe, Zil-hiccenin dokuzuncu günüdür. Başka günlere Arefe denmez!].
  — Arefe günü bin İhlâs okuyanın bütün günâhları afv olur ve her düâsı kabûl olur. Hepsini Besmele ile okumalıdır.

  (Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.) [R. Nâsihîn]

  (Oruç tutan kimsenin uykusu ibadet, sükutu tesbih, duâsı makbul ve günahı affolmuştur. Ameline de kat kat sevap verilir.) [Taberânî]

  (Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.) [Taberânî]

  (Aşure günü orucu bir yıllık, Arefe günü orucu da, iki yıllık [nafile] oruca bedeldir.) [T. Gâfilîn]

  (Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihâd için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gâfilîn]

  Kurban Bayrami  Kurban, belirli bir hayvani, belirli bir vakitte ibâdet niyetiyle kesmektir. Belirli bir hayvandan: "Koyun, keçi, sigir ve deve gibi kurban edilmesi dinen caiz olan hayvanlar" kast olunmaktadir. Belirli vakit ise Kurban Bayrami günleridir.


  Imam-i A'zam Hazretleri'ne göre kurban kesmek Müslümanlar'a vaciptir. Kur'ân-i Kerim'den delili "O halde Rabb'in için namaz kil ve kurban kes" (Kevser,2) âyetidir.


  Fikih ulemâsi, kurbanin vücubuna delil olarak bazi hadisleri de gösterirler. Bunlardan bazilarini burada zikredelim. Peygamber Efendimiz (sav) buyurmustur ki: "Kurban kesin. Zira o, babaniz Ibrahim'in sünnetidir" (Ahmed Davudoglu, Bulugu'l-Meram Serhi-Selâmet yollari, IV, 196).


  "Hâli vakti yerinde oldugu halde (Dinî ölçüye göre zengin sayildigi hâlde, kurban kesmeyen kisi bizim musallamiza (namazgahimiza, mescidimize) yaklasmasin!" (Ibn Mâce, Edâhi, 2)  Kurbani Kimler Keser?


  "Hür, mukim (yolcu degil), Müslüman ve dinî ölçüye göre zengin sayilan (nisaba mâlik olan) kisiler" kurban kesmekle mükelleftirler.


  Kurbandaki dinî zenginligin ölçüsü aynen fitir sadakasindaki ölçü gibidir. Kurbandaki dinî zenginlik ölçüsüne göre bir ticaret malinin veya kazanilmis paranin üzerinden -zekâtta oldugu gibi- bir yil geçmesi sart degildir, artici nitelik tasimasi da aranmaz. Bu sebeple daha evvel fakir iken, Kurban Bayram'i günlerinden aniden kazanç saglayarak zengin olan kisiye kurban vacip olur. Daha evvel zengin olup da kurban günlerinde aniden yoksul düsen kisiye ise vacip olmaz.


  Yukarida naklettigimiz ikinci hadisinde Sevgili Peygamberimiz (sav), zengin oldugu hâlde kurban kesmeyen Müslümanlar hakkinda çok agir ve aci konusarak: "onlar bizim musallamiza sakin yaklasmasinlar!" demistir. Bu sebeple varlikli Müslümanlar kurbanlarini kesmeli, birtakim bahanelerle bu önemli ibâdeti terketmemelidirler.  Kurban Edilebilen Hayvanlar


  Koyun ve keçi (bir yasini bitirmis olmali veya yedi-sekiz aylik oldugu hâlde, bir yasini bitirmis gibi semiz olmali), sigir (iki yasini bitirmis olmali), manda (iki yasini bitirmis olmali), deve (bes yasini bitirmis olmali).


  Bir koyun veya bir keçi yalniz bir kisi adina kurban olabilir. Bir deve veya sigir ise bir ila yedi kisi arasinda olabilir. Ancak bu taktirde istirak edenlerden her biri Müslüman olmali, her biri hayvanin yedide birine malik olmali ve Allah rizasi için kurban kesecek bir niyet tasimalidir.


  Kurbanlik hayvanin iki veya bir gözünün kör olmasi, dislerinin çogunun düsmüs olmasi, kulaklarinin kesilmis olmasi, boynuzlarinin birinin veya her ikisinin kökünden kirilmis olmasi, kulak ve kuyrugunun yarisindan fazlasinin kopmus olmasi, yaratilistan kulaklari veya kuyrugunun bulunmamasi, kemikleri içinde iligi kalmamis derecede zayip olmasi, kesilecegi yere yürüyemeyecek kadar topal veya hasta olmasi gibi kusurlar böyle bir hayvandan kurban olmayacagini gösterir, yani böylesine kusur tasiyan hayvanlardan katiyyen kurban olmaz.


  Hayvanin sasi olmasi, topal olmasi (fakat yürüyebilmesi), boynuzlu veya boynuzsuz olmasi (dogustan böyle olmasi), boynuzunun biraz kirik olmasi, kulaklarinin delinmis veya enine yarilmis olmasi, kulaklarinin uçlarindan kesilip sarkik durumda olmasi, dislerinin bazisinin düsmüs olmasi, burma olmasi gibi hususlar ise kurbana engel teskil etmez.  Kurban Nasil Kesilir?


  Kurban, bayraminin ilk üç gününde kesilebilirse de, ilk gününde kesilmesi daha faziletlidir. Elinden gelirse sahibi kesmelidir. Aksi halde bir Müslüman kardesine kestirir. Kurban, kesilirken kibleye dogru yatirilir, "Allahim! Bu, Sen'dendir ve Sana'dir"dedikten sonra: "Süphesiz ben, bir muvahhid olarak, yüzümü, o gökleri ve yeri yaratmis olan Allah'a çevirdim. Ben müsriklerden degilim." (En'am, 6/79) ve "Namazim, ibadetlerim, hayatim ve ölümüm, alemlerin Rabb'i olan Allah içindir." (En'am, 6/162) ayetleri okunur ve "Bismillâhi Allahü Ekber" diyerek kurban kesilir. Baskasina kestiren kisinin kesenle beraber "Bismillahi Allahü Ekber" demesi uygundur. Az önce mealleri verilen ayetleri bilmeyenlerin hulusi kalble Allah'a yönelmis olarak temiz bir niyetle "Bismillahi Allahü Ekber" demeleri de yeterli olur. Ancak biçagin bileylenmis olmasi uygun olur. Böylece hayvana eza verilmemis olur.


  Ashab'tan Cabir Hazretlerinin kurbanla ilgili Peygamber Efendimizden naklettigi bir hadisi burada kaydetmek yerinde olacaktir. Bu zat diyor ki: "Peygamber (sav) kurban kesme günü boynuzlu, semiz ve burulmus iki koç kesti. Onlari kesmek için yönelttigi zaman "Ben yüzümü gökleri ve yeri yaratana dogru çevirdim. Ben Allah'a sirk kosanlardan degilim; namazim, öteki hak ibâdetlerim, sagligim ve ölümüm bütün âlemlerin Rabb'i olan Allah'indir. O'nun ortagi yoktur. Ve ben Müslümanlar'danim. Ya Rabbi bu kurban Sen'dendir, Senin içindir, Muhammed'in (sav) ve ümmetinin adina 'Bismillahi Allahü Ekber' dedi ve kurbanlarim kesti" (et-Tâc, III, 207, Ebu Davud, Tirmizi rivayeti).


  Peygamber Efendimiz (sav): "Kurbanlarinizdan yeyin, tasadduk edin ve biriktirin" buyurmaktadir. (Tac, III, 217, Buhari-Müslim-Ebu Davud, Tirmizi, Nesei) Bu hadis-i seriften anlasildigina göre bir Müslüman kesmis oldugu kurbanin etinden bir miktarini çoluk-çocugu ile yer; bir miktarini da yoksullara muhtaçlara dagitir. Çoluk çocugun, yani kurban sahibinin aile fertlerinin yedigi kurban eti hadiste geçen "biriktirme"ye tekabül eder. Her halükârda kurban kesen kisinin iki rekât namaz kilarak Cenâb-i Hakk'a hamd-ü sena etmesi, dua etmesi ve kurbanin Hakk katinda kabulü için yalvarmasi uygun görülmüstür.  Peygamberimizin Müjdesi


  Bir Müslüman samimiyetle kurbanini keserse kiyamet gününde bunun karsiligini kat kat görecektir. Peygamberimiz (sav) bu konuda söyle buyurmaktadir: "Insanoglu Allah nezdinde, kurban gününde kurban kesmekten daha sevgili bir is islememistir. O kurban; kiyamet gününde boynuzlari, postu ve tirnaklari ile gelir. Kurban kaninin Allah nezdinde büyük itibâri vardir. Kan akip yere düsmeden kurban kabule geçer. Kurbani temiz ve hâlis bir kalp ile Allah'a takdim edin" (et-Tâc, III, 209, Tirmizi rivayeti.).  Kurbanin Hikmeti


  Toplumda zenginler ve orta halliler yaninda, aylarca et yüzü göremiyen yari aç yari tok gezip te durumlarini belli etmeyen onurlu, sahsiyetli yoksullar vardir. Çogu defa bunlar yüzsuyu dökmezler, kimseden bir sey isteyemezler, Iste bu tip yoksullar için Kurban Bayram'i Allah Teâlâ'nin bir ziyafetidir. Bu ilahî ziyafetle yoksullarin da gönülleri alinmis olacak, onlar da toplumdaki refahtan paylarini almis olacaklardir. Bu da sosyal adaletin yayginlasmasinda ve insanlarimiz arasindaki sevgi baglarinin kuvvetlenmesinde etkili olacaktir. Ayrica kurban kaninin akitilmasi ile müslümanda kalbî ve ruhî bir huzur da dogacaktir.


  Bugün bütün Müslümanlar'in kalbi; dostluk, kardeslik, sevgi, saygi, acima, yardimseverlik ve dayanisma duygulari ile dopdoludur. Bugün, nefretler eriyecek, kinler yok olacak; düsmanliklar, darginliklar sona erecektir. Ana-babalarin, akraba ve dostlarin, komsu ve is arkadaslarinin bayramlari tebrik edilecektir.


  Dua edelim ki, Yüce Allah'in rizâsini kazanmak için akitilan kurban kanlari, insanlarimizin kalplerinden küskünlükleri, darginliklari alip götürsün! Yerine sevgi çiçekleri ekilsin! Ne mutlu kurbanlarla beraber kalplerindeki husumet duygularini da kurban ederek ruhlarini temizleyebilenlere!


  Kaynak: Cagriweb.com
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurban Bayramı Mesaj,kurban bayramı sözleri,kurban bayramı sms mesajları
 3. Kurban bayramı ile ilgili sözler, Kurban Bayramı Sözleri
 4. Kurban ve kurban bayramı ile ilgili geniş bilgiler.
 5. Kurban Bayramı Hazır E-Kartlar, Kurban Bayramı Kartpostalları, Bayramınız Kutlu Olsun E-ka
 6. Yeni Kurban Bayramı Mesajları Kurban Bayramı Sözleri Kurban Bayramı SMSleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Dostluğu, sevgiyi ve geleceği... Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı... Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar dilerim. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Allah razı olsun çok saol


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri