Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

dört kutsal kitap ve peygamber leri dört kutsal kitap kimlere indirildi dört büyük kitap ve peygamber leri ve din leri 4 Büyük Kitap Nedir? Musa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 10      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dört Büyük Kitap

  Sponsorlu Bağlantılar
  dört kutsal kitap ve peygamberleri
  dört kutsal kitap kimlere indirildi
  dört büyük kitap ve peygamberleri ve dinleri


  4 Büyük Kitap Nedir?

  Musa (a.s.)'a: Tevrat
  Davut (a.s.)'a: Zebur
  Isa (a.s.)'a: Incil
  Hz.Muhammed (s.a.v.)'e: Kuranı Kerim gönderilmiştir.

  Tevrat
  Tevrat kelimesi sözlükte, “Kanun, Şeriat“ anlamlarına gelir, Israilogullarından Hz.Musaya indirilmiştir. Hz. Musa(a.s.)'dan sonra Tevratın aslı kaybolmuştur. Israilogullarının din bilginleri tarafindan yazılan farklı Tevrat nüshaları ortaya çıkmıştır. Böylece Tevrat, ilahi kitap olma özelliğini kaybetmiştir. Tevrat´a “Ahd-i Atik“(Eski Ahid) de denir.

  Zebur

  Zebur kelimesi sözlükte “Yazılı şey, kitap“ anlamlarına gelir. Hz. Davud(a.s.)'a gönderilen ilahi kitaptır. Içinde 150 sure vardır, bu kitapta daha cok öğütler, dualar, ilahiler yer almaktadır. Bugün elde hiç bir nüshası yoktur, ancak “Mezmürlar“ adıyla Tevratin içinde yer aldığı söylenmektedir.

  İncil
  İncil kelimesi sözlükte “Müjde, ögretmek“anlamlarına gelir. Hz. Isa(a.s.) aracılıgıyla Israilogullarına gönderilmiştir. İncilin aslı kısa zaman içerisinde kaybolmuştur, bugün elde mevcud olan incil, insanlar tarafından yazılmıştır. Bu İncil 4 kitap ve bazi mektuplardan meydana gelmiştir.

  Yuhanna
  Markos
  Luka
  Matta

  bu kitaplarda Hz.Isa(a.s)'in ilah olduğu yazılmaktadır. Peygamberimizden hiç bahsedilmiyor. Incil´e “Ahdi Cedid“(Yeni Ahid) de denir.

  Kuranı Kerim
  Kuran kelimesi sözlükte “Toplamak, okumak“ manalarına gelir. Yüce ALLAH tarafından Cebrail(a.s.) aracılığıyla 610 yılında Hira magarasında 40 yaşında olan peygamberimize inmiştir. Indirildigi andan itibaren yazılarak ve ezberlenerek bize kadar ulaşmıştır. Bu sebeble indigi gibi bize ulaşmıştır. Kiyamete kadar da tek harfi bile degişmeden aslını muhafaza edecektir, Cünkü ALLAH´ü teala onu koruyacağını şu ayetle haber vermektedir: “Kur´anı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.“(Hicr süresi-9.ayet) Kuran 23 senede yavaş yavaş inmiştir, ayetlerin bazısı Mekkede bazisi Medinede inmiştir. 87si Mekke 27si Medine de inmiştir. 114 suredir, en faziletli sure FATiHA süresidir. 6666 ayettir, en faziletli ayet Ayetel kürsi'dir. En uzun süre Bakara süresidir ( 50 sayfa). En kısa süre Kevser süresidir. Kuran 30 Cüzdür, 600 Sahifedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dört Büyük Melekler Kimlerdir
 3. Dört basamaklı en büyük sayı kaçtır
 4. Dört Halife Kitap Özet - Nihat Hatipoğlu Kitapları - Nihat Hatipoğlu Kitap Tanıtım
 5. Dört büyük melegin görevleri nelerdir?
 6. Rüyada Dört Büyük Melek Görmek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah razı olsun kardeş, çok faydalı bilgiler vermişsin. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri