Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İran'da İngiliz Mandası 1907 Antlaşması ile İran , İngiltere ile Rusya arasında nüfuz bölgelerine paylaşılmıştır. Rusya'da Çarlığın yıkılması üzerine , İngiltere tek başına İran üzerinde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İran'da İngiliz Mandası

  Sponsorlu Bağlantılar
  İran'da İngiliz Mandası

  1907 Antlaşması ile İran, İngiltere ile Rusya arasında nüfuz bölgelerine paylaşılmıştır. Rusya'da Çarlığın yıkılması üzerine, İngiltere tek başına İran üzerinde nüfuz kurma yoluna gitti ve İran'a 9 Ağustos 1919'da bir antlaşma imzalatmaya muvaffak oldu. Bu anlaşma ile İngiltere, İran'ın idari ve askeri teşkilatını düzenleme gö­revini üzerine alıyor ve ayrıca İran'a teknik ve mali alanlarda yardım vaadediyordu. Fakat bu antlaşma İran mil­liyetçilerini kızdırdı ve İran Meclisi antlaşmayı tasdik etmedi, İngiltere İran üzerinde baskı yapamadı, çünkü savaştan bıkan İngiliz kamuoyu, hükümetin doğuda peşpeşe olaylarla karşılaşmasını istemiyordu.

  Son İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi ise kendisine örnek aldığı Atatürk gibi, İran'da geniş ve köklü re­formlar yaparak memleketi batılılaştırdı. Gerçekten, İran’da pek çok reformları ve batılılaşma hareketlerini gerçekleştirdi. Din adamlarının nüfuzunu kıramamakla beraber, özellikle eğitim alanında birçok yenilikler yaptı. Eğitim sisteminde vatanseverlik, milliyetçilik ve batılı düşüncenin yerleşmesine önem verdi. Orduyu düzenledi ve iyi bir disipline soktu. Kapitülasyonları kaldırdı. Ekonomik alanda, devletin müdahalesi ile birçok işler yaptı. Atatürk ve Türkiye ile yakın ve samimi münasebetler kurdu.

  1933'te Almanya'da Hitler'in iktidara geçmesi ve Hitler'in hem Batılılara ve hem de Sovyet Rusya'ya cephe alması üzerine, İran dış politikasını Almanya'ya kaydırdı. Almanya ile İran arasında ekonomik münasebetler de geliştirildi ve Almanya, İran'ın dış ticaretinde Sovyet Rusya'nın yerini aldı.

  Almanya'nın 1941 'de Sovyet Rusya'ya saldırması üzerine İran, İngiltere ile Sovyet Rusya'nın işgaline uğ­radı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Irak'ta İngiliz Mandası (1926 -1930)
 3. Afganistan'da İngiliz ve Rus Mandası
 4. Mısır'da İngiliz Mandası (1882 -1946)
 5. Filistin'de İngiliz Mandası (1917 -1948)
 6. İngiliz yemekleri,İngiliz yemek Kültürü,İngiliz Mutfağı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri