Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Martinik (Martinique) ve Martinik Tarihi Batı Hint Adaları'nın Küçük Antiller grubundan biri olan Martinik , bir Fransız adaşıdır. Yüzölçümü 1.091 km2 olan bu ada ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Martinik (Martinique) ve Martinik Tarihi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Martinik (Martinique) ve Martinik Tarihi

  Batı Hint Adaları'nın Küçük Antiller grubundan biri olan Martinik, bir Fransız adaşıdır. Yüzölçümü 1.091 km2 olan bu ada, Dominika ve St. Lucia adaları arasın­da yer alır. Dağlık Martinik Adası'nda sık ormanlarla kaplı tepeler, sarp uçurumlarla ve dar geçitlerle birbirinden ayrılır. En yüksek dağı olan volkanik Pelee Dağı'nın püskürttü­ğü lavlar 1902'de 30 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Bu olaydan kurtulan tek kişi, yeraltındaki bir hücrede idam edil­meyi bekleyen bir tutukluydu. Birkaç kez kasırgalar adadaki şekerkamışı ve muz plan­tasyonlarına büyük zarar verdi.

  Martinik'in sıcak ve nemli iklimi tropik ürünlerin yetiştirilmesi için uygundur. Başlıca ürünler şekerkamışı, muz, ananas, kakao, mango, avokado ve turunçgillerdir. ABD ve Fransa'dan gelen turistler sayesinde turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Martinik'in eko­nomisinde şekerkamışı özünden yapılan rom üretimi önemli bir yer tutar.

  Adayı 1502'de Kristof Kolomb'un keşfetti­ği sanılmaktadır. Birkaç kez kısa süreli olmak üzere İngilizler'in eline geçen Martinik, aslın­da 1635'ten beri Fransa'ya bağlıdır. Nüfusun büyük bir bölümünü Siyahlar ve melezler oluşturur. Martinik, Fransa'nın denizaşırı bir ilidir ve Paris'teki Fransız Parlamentosu'na temsilciler gönderir. Başkent, batı kıyısındaki Fort-de-France'dır. 1918 Paris sergisi için tümüyle metalden yapılan ve sonra parça parça Martinik'e gönderilen Schoelcher Kü­tüphanesi adanın en ilginç yapılarından bi­ridir.  Nüfusu 329.000'dir (1987).


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Artvinin Tarihi Yerleri, Artvin İli Tarihi Yerleri, Artvinin Tarihi mekanları, Artvinde bu
 3. Mersinin içelin Tarihi Yerleri, mersinin tarihi yerleri, mersinin tarihi eserleri ,içel ta
 4. Uşakın Tarihi Yerleri, uşak'ın tarihi eserleri,uşak'ın tarihi ve turistik yerleri,uşak tar
 5. Kırklarelinin Tarihi Yerlerinin isimleri,Kırklarelinin Tarihi Yerleri nedir,Kırklarelinide
 6. Aydının Tarihi Yerleri, Aydın ili Tarihi Yerleri ve tarihleri, Aydının Tarihi mekaları, Ay
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Martinique [maʀtiˈnik] (Martinique-Kreolca: Matinik ya da Matnik), Karayiplerde bulunan Fransa'nın denizaşırı illerinden biri. Yüzölçümü 1.950 km² kadar olan bölgenin başkenti Fort de France'dır. Adadaki bir diğer önemli kent ise St. Pierre'dir.
  Martinik, Fransa'nın bir ili olmasından dolayı para birimi Avro'dur. Yöredeki resmi dil Fransızca'dır. Nüfusu 402.000 kadar olan Martinik'te ortalama yaşam süresi 78.56 yıldır. Bölgede okur-yazarlık oranı %93'tür. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 19, 050 €'dur.

  Coğrafi bilgiler


  Adadaki tropik ormanlar

  Karayipler'de yer alan Martinik, Karayip Denizi'nde bir adadır. Ada, Trinidad ve Tobago'nun kuzeyinde yer alır. Sahil şerit uzunluğu 350 km olan Martinik'te tropik bir iklim hakimdir. Yörede dağlık kıyı şeridi ve volkanik kayaçlar yer alır. Adanın en yüksek noktası Montagne Pelee (1,397 m)'dir. Adadaki toprakların 5'te 1'i tarıma uygundur. Adanın Karayipler'de yer alması, onu kasırgalara ve sel felaketlerine karşı korumasız bırakmaktadır.


  Yönetimi


  Adanın fethini betimleyen bir resim

  Ada, Fransa'nın illerinden biridir ve Departement de la Martinique resmî adıyla geçmektedir. Ada yönetimi, başkent Fort de France'da yapılmaktadır. Ülkede, her 14 Temmuz'da Bastille Günü kutlanmaktadır. Ada anayasası, Fransız anayasasıyla aynıdır ve 28 Eylül 1958'de ilan edilmiştir. Üye olduğu uluslararası kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

  • FZ
  • WCL (Dünya Emek Konfederasyonu)
  • WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu)
  Nüfus bilgileri

  Ada nüfusu yaklaşık olarak 450.000'dir. Nüfus her yıl %0.72 oranında artmaktadır. Bölgede doğan her 1.000 bebeğin 7'si ölmektedir. Martinik'te yaşam süresi ortalama 79.18 yıl iken, bu oran erkeklerde 79.5 yıl, kadınlarda 78.85 yıldır. Ülkede her kadına 1.79 çocuk düşmektedir. Ülkede yaşayan yerli halkın %90'ı Afrika yerlileri ile beyazların karışımıdır. Bunun dışındakiler ise beyaz, Amerika Yerlisi gibi diğer halklardır. Yöredeki insanların %95'i Roma Katoliği, diğerleri ise Hindu veya Pagan Afrikalılardır.

  Nüfus tarihi


  Adanın ünlü Les Salines sahilleri

  Martinik ekonomisi şeker kamışı, muz, turizm ve hafif endüstriye dayanır. Gayri safi milli hasılanın %6'sını tarım ve %11'ini küçük endüstriyel sektör karşılar. Şeker kamışının çoğunun rom üretimi için kullanılmasıyla, şeker üretimi azalmıştır. Çoğu Fransa'ya giden muz ihracatı büyümektedir. Et, sebze ve hububat gereksinimlerinin büyük kısmı ithal edilmelidir, ki bu Fransa'dan geniş yıllık yardım transferleri talep eden kronik ticaret açığına sebep olur. Yabancı döviz kaynağı olarak turizm, tarımsal ihraç ürünlerinden daha önemli bir hale gelmiştir. İş gücünün büyük kısmını servis sektörü ve hükümet karşılar.
  Ülkede işsizlik oranı %27.2 kadardır. Sanayinin ana dalları inşaat, rom, çimento, petrol arıtımı, şeker, turizm şeklindedir. Adanın başlıca tarım ürünleri ananas, avakado, muz, çiçek, sebze ve şeker kamışıdır. Martinik dışarıya yılda 404.2 milyon $ ürün satmaktadır. Aynı doğrultuda 2.307 milyar $'lık dış alım yapmaktadır. Yörenin dış borç tutarı 180 milyon $ olup para birimi Avro'dur.

  İletişim Bilgileri

  Ülkede 2001 yılına göre 172.000 telefon hattı kullanılmaktadır. Adanın telefon kodu 596'dır. Adada, ** 0, FM 14, kısa dalga 0 radyo yayınları bulunmaktadır. Bölgede yayın yapan 11 televizyon kanalı mevcuttur. Martinik'in internet kodu .mq'dür. Adada 2 internet sağlayıcısı mevcuttur. Aynı doğrultuda 107.000 internet kullanıcısı mevcuttur.

  Ulaşım ve Taşımacılık

  Adada herhangi bir demiryolu ağı yoktur. Ancak 2,105 km uzunluğunda karayolu ağı bulunmaktadır. Martinik'te Fort-de-France ve La Trinite olmak üzere 2 liman mevcuttur. Yine adada 2 adet havalimanı bulunmaktadır 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri