Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çernobil Nükleer Felaketi'nin sonuçları nelerdir Milyonlarca insanın yaşamını etkileyen , büyük arazilerin zehirlenmesine sebep olan , zararlarını temizlemek ve etkisini azaltmanın milyarlarca dolara mal olduğu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çernobil Nükleer Felaketi'nin sonuçları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çernobil Nükleer Felaketi'nin sonuçları nelerdir

  Milyonlarca insanın yaşamını etkileyen, büyük arazilerin zehirlenmesine sebep olan, zararlarını temizlemek ve etkisini azaltmanın milyarlarca dolara mal olduğu Ukrayna'daki Çernobil Nükleer Felaketi, tarihteki en büyük nükleer kaza olarak kabul ediliyor.

  Çernobil kazası, tüm dünyada nükleer enerjinin güvenliği konusundaki uluslararası tartışmaları alevlendirdi.

  Kazanın ardından birçok devlet nükleer tesislerini kapattı, yeni santral planları da belirsiz bir süreyle askıya alındı.

  Çernobil reaktörlerindeki radyoaktif maddenin 100 bin yıl daha var olacağı tahmin ediliyor ve insan sağlığı üzerindeki uzun süreli etkileri hâlâ tam olarak kestirilemiyor.

  Ölümler artıyor

  Çernobil felaketinden sonra 31 kişi kazaya bağlı olarak hayatını kaybetti. Bunlar genellikle kaza sırasında yüksek radyasyona maruz kalan işçiler ve çocuklardı.

  Ancak Çernobil’in sebep olduğu ölümlerle ilgili rakamlar çeşitli kaynaklarda değişiklik gösteriyor.

  Birleşmiş Milletler'e bağlı sekiz örgütün oluşturduğu Çernobil Forumu’nun 2005 yılında hazırladığı raporda muhtemel ölü sayısı 4000 olarak belirtiliyor.


  Greenpeace, Belarus Bilimler Akademisi’nden aldığı bilgilere dayanarak bu rakamı 93 bin olarak açıklıyor.

  Aynı rapor, kaza bölgesinin yakınında yaşayan 270 bin kişinin ise maruz kaldıkları radyasyon sonucu üçte biri ölümcül olacak şekilde kansere yakalanacağını ileri sürüyor.

  Rus Bilimler Akademisi’ne bağlı Doğa Araştırmaları Merkezi'nin yayımladığı raporda ise bölgedeki ölüm oranlarının 1990’dan bu yana gözle görülür şekilde arttığı ortaya çıkıyor.


  Çernobil kazasıyla ortaya çıkan radyasyon sonucu Rusya’da 60 bin, Ukrayna ve Belarus’ta ise 140 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

  Çernobil çeşitli ülkeleri etkiliyor

  Çernobil kazasında ortaya çıkan atıkların %70’i Belarus’ta 3600 köy ve kasaba ile 2,5 milyon insanı etkiledi.

  Rusya, Belarus ve Ukrayna’daki birçok bölge ve tarım arazisi yıllarca etkisi silinemeyecek biçimde zehirlendi.

  Çernobil aynı zamanda Sovyetler Birliği’ne yüz milyarlarca dolardan fazla maddi zarara mal oldu ve birçok uzmana göre ülkenin çöküşünü hızlandırdı.

  Kazadan sonra Sovyet yetkililer, 350 binden fazla insanı en çok etkilenen bölgelerin dışına yerleştirdi ancak günümüzde bile milyonlarca insan bu zehirli arazilerde yaşamaya devam ediyor.

  Çernobil’de patlayan 4. reaktör mühürlendi ancak diğer üçü ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak için çalışmaya devam etti.

  2. reaktör 1991 yılındaki bir yangında hasar görünce kapatıldı, 1. reaktör 1996’da hizmetten çıkarıldı. Son olarak 2000 yılında 3. reaktör de devre dışı bırakılarak Çernobil Nükleer Tesisi tamamen kapatıldı.

  Ancak 1986 yılında patlayan 4. reaktör içi radyoaktif madde dolu olarak lahit benzeri beton bir bariyer içinde saklanıyor.

  30 yıllık bir dayanma süresi olan bu bariyer gittikçe bozuluyor ve yeni yapılan modellere de en fazla 100 yıl ömür biçiliyor.

  Ancak hasarlı reaktörün içindeki radyoaktif maddenin güvenli olabilmesi için daha 100 bin yıl bu şekilde korunması gerekiyor. Bu durum, sorunun sadece şimdiki değil, gelecek birçok nesli de uzun süre tehdit edeceğinin kanıtı olarak gösteriliyor.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nükleer enerji nedir,nükleer enerjinin kullanım alanları
 3. Nükleer Enerjinin Yararları Nelerdir
 4. Çernobil Nükleer Felaketi nasıl gerçekleşti
 5. nükleer enerji nasıl oluşur - nükller enerjinin tanımı - ilk nükleer enerjiyi kim buldu -
 6. Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları Nelerdir, Dünyanın Yıllık Hareketi ve sonuçları,Dünyanın
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri