Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Büyük selçuklu devletinin yapmış olduğu savaşlar - Dandanakan Muharebesi 1040 Dandanakan Muharebesi ya da Dandanakan Meydan Muharebesi , (1040) , Selçuklu Devleti'nin Gazne Devletini yendiği
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Selçuklu devletinin yapmış olduğu savaşlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyük selçuklu devletinin yapmış olduğu savaşlar

  - Dandanakan Muharebesi 1040
  Dandanakan Muharebesi ya da Dandanakan Meydan Muharebesi, (1040), Selçuklu Devleti'nin Gazne Devletini yendiği ve Gazne Devleti'nin çözülmesine yol açan muharebedir. Bu muharebeden sonra Gazne Devleti yıkılış dönemine girmiş, Selçuklu Devleti resmen kurulmuştur.

  - Malazgirt Muharebesi 1071
  Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen bir savaştır. Alp Arslan'ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, "Türklere Anadolu'nun kapılarını açan temsili savaş" olarak bilinir.


  - Katvan Muharebesi 1141

  Katvan Muharebesi, 1141 yılında Karahitay ile Büyük Selçuklu Devleti arasında yapılan muharebedir. Muharebe kesin olarak Karahitay kazanmıştır. Ahmed Sencer devletini yeniden toparlamıştı. Ancak Karahitay'ın engelini gören Ahmed Sencer, devletin topraklarını ele geçirmeyi düşünmüş bunun sonucunda savaş ortaya çıkmıştır. Karahitay ordusu Selçuklu ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattı. Selçuklular otuz bin kayıp vererek bu savaşı kaybettiler. Bu muharebe Katvan Çölü'nde yapıldığı için bu adla anılır. Muharebe Büyük Selçuklu Devletinin yanlış taktilerinden dolayı kaybedilmiştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Büyük Selçuklu Devletinin Kuruluş Ve Yıkılış Tarihleri Kısaca
 3. Anadolu Selçuklu Devletinin Kuruluşu Hakkında Kısa Bilgi
 4. anadolu selçuklu devletinin yıkılışının sonuçları nelerdir?
 5. Büyük Selçuklu Devletinin Türk İslam Tarihindeki Yeri
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri