Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İslamiyet Etkisindeki Türk Edebiyatı Konu Anlatımı İSLAMİYET ETKİSİNDEKİ TÜRK EDEBİYATI 10. yy dan itibaren Türkler kitleler halinde İslamiyeti kabul etmeye başlamıştır. İslam kültürünün etkisiyle ortaya
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslamiyet Etkisindeki Türk Edebiyatı Konu Anlatımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslamiyet Etkisindeki Türk Edebiyatı Konu Anlatımı

  İSLAMİYET ETKİSİNDEKİ TÜRK EDEBİYATI


  10. yy dan itibaren Türkler kitleler halinde İslamiyeti kabul etmeye başlamıştır. İslam kültürünün etkisiyle ortaya yeni bir edebiyat çıkmaya başlamıştır. Geçiş Dönemi eserlerimiz şunlardır; Kutadgu Bilig, Atebetül Hakayık, Divan-ı Lügat’it Türk, Divan-ı Hikmet.

  1)Divan-ı Lügat’it Türk: Türk Dilinin Sözlüğüdür. Kaşgarlı Mahmut tarafından Araplara Türkçe öğretmek amacıyla yazılmıştır. Türkçenin Arapçaya karşı savunulduğu bu eser 11. yy Hakaniye Türkçesiyle yazılmıştır. 400 e yakın oluşan Sav örnekleri verilmiştir. Türk illerinin haritası koyularak iller hakkında bilgi verilmiştir. Devlet idaresi ve sosyal düzenin nasıl olması gerektiğinden bahsedilmektedir.

  2)Kutadgu Bilig: Türk edebiyatının ilk şairi olan Yusuf Has Haciptarafından Karahanlı hükümdaı Tobgaç Buğra Han’a sunulmuştur. Saadet, Mutluluk ve Bilgi veren demektir. 4 Ana karakter üzerinde insanlara dünyada tam anlamıyla mutlu olmak için gereken bilgileri aktarmaktadır. Eser aruz ölçüsüyle kaside tarzında yazılmıştır. (Kün togdı, Ay togdı, Odgurmuş, Ögdirmiş)

  3)Atabetül Hakayık: 12. yy da Edip Ahmet Yükneki tarafından yazılmıştır. Hakikatlerin eşiği anlamına gelmektedir. Ahlaklı olmanın yolları, Bilgi ve Bilgisizlikle ilgili konular anlatılır. Aruz vezni ile Mesnevi tarzında yazılmış Didaktik eserdir. Nazım birimi beyit ve dörtlüklerdir. 14 Bölümden oluşmaktadır; 5 Giriş, 8 Asıl konu, 1 Final

  4)Divanı Hikmet: 12. yy da Yesevi Tarikatının kurucu Hacan Ahmet Yesevitarafından yazılmıştır. Hece ölçüsüyle yazılmış dini tasavvufi öğretici bir eserdir. Dörtlüklerin her birine Hikmetadı verilir. Allah Aşkı ve Peygamber sevgisi işlenir. Nazım birimi dörtlük ve beyittir. Sade bir Dille yazılmıştır.

  GAZEL’İN ÖZELLİKLERİ

  -5-15 Beyit arasındadır.

  -Aruz ölçüsüyle yazılır.

  -İlk beyiti kendi arasında kafiyelidir. Diğer beyitler ise 2. Mısrayla kafiyelidir. (aa/ba/ca/da/ea/…….)

  -Matla, Hüsn-i Matla, Hüsn-i Makta, Makta, Beytül Gazel bölümleri vardır.

  -Mahlas, Hüsni Maktada kullanılır.

  -Şarap, Kadın güzelliği, Aşk konularını işler

  -Yek Ahenk: tüm beyitlerde aynı konunun anlatılması. Yek Avaz: Tüm beyitlerin birbirinden güzel anlatılması.

  -Fuzuli, Baki, Nedim, Taşlıcalı Yahya gazelin önde gelen isimlerindendir.

  NOT: Din dışı temaların ele alındığı ilk gazeller Divan edebiyatı kurucu sayılanHoca Dehhani tarafından yazılmıştır. Gazeli makamda okuyan kişiye Gazelhandenir.

  DESTANLAR: 13. ve 14. yy da oluşturulan Destanların İslamiyet öncesi Destanlardan ayıran en önemli özelliği bu metinlerin Türk Diliyleoluşturulup yazıya geçirilmesidir.

  -Bu dönem edebi metinleri dönemin zihniyetini en belirgin şekilde yansıtır.

  -Hayatın merkezine yerleşen “Fetih, Gaza” kavramları dönemin eserlerinin ana temasını oluşturur. (Battalname, Danişmentname, Saltukname)

  BATTALNAME:

  -Battal Gazinin yaşamı, Anadolu’ya yerleşen Müslüman Türklerin bakış açısıyla yansıtılır.

  -Olay örgüsünün Tanrısal bakış açısıyla anlatıldığı bir metin olan Battal Gazi hem savaşçı hem de Din adamı olarak yani Alperen olarak betimlenmiştir.

  -Battal Gazi Allah için savaşır. Fetih ettiği yerlere Müslümanlığı yayma politikası güder.

  DANİŞMENTNAME: Battal Gazi soyundan geldiğine inanılan Melik Danişment Gazi’nin Anadolu da Müslüman olmayanlarla (Kâfir) yaptığı destansı savaşları anlatır. 14. yy da Sözlü gelenek için oluşmuş daha sonra yazıya aktarılmıştır. 17 bölümden oluşmaktadır…

  İslamiyet Etkisiyle Oluşan Destanlar:

  -Saltuk Buğra Han Destanı

  -Manas Destanı

  -Cengizhan Destanı

  -Timur Destanı

  -Edige Destanı

  -Danişment Gazi Destanı

  -Köroğlu Destanı

  -Battal Gazi Destanı

  Battalnem ile Danişmetname’nin Karşılaştırılması:

  Battalneme; 8yy, 19 Bölüm, Kahramanlar Alperen, Allah için savaş var, Malatya Kayseri de geçmekte, Battal Gazi’nin olağanüstü yetenekleri var.

  Danişmentname; 14yy. 17 Bölüm, Kahramanlar Alperen, Kâfirler ile savaşır, Amasya Tokat da geçmekte, Danişment Gazi’nin olağanüstü yetenekleri yoktur.

  Edebiyat Tarihi’nin Kapsamı: Edebi türlerin gelişimi, Dönemin siyasal olayları, Sanatçıların hayatları ve eserleri, Dönemin sosyal hayatı gibi unsurları inceler…

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İslamiyet Etkisindeki Türk Edebiyatı Özellikleri
 3. Kareköklü Sayıların Anlatımı, Köklü sayılar konu anlatımı
 4. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı İle İlgili Videolu Ders Anlatımı
 5. İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı Hakkında Bilgiler (..?-11.yy.)
 6. İslamiyet Sonrası Türk Edebiyatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri