Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

edirne kırkpınar , edirne kırkpınar efsanesi , edirne kırkpınar yağlı güreşleri Edirne Kırkpınar Efsanesi "Kırkpınar Yağlı Güreşleri" ile ilgili birçok söylenti vardır. Bunlardan en yaygın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Edirne kırkpınar,edirne kırkpınar efsanesi,edirne kırkpınar yağlı güreşleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  edirne kırkpınar,edirne kırkpınar efsanesi,edirne kırkpınar yağlı güreşleri

  Edirne Kırkpınar Efsanesi

  "Kırkpınar Yağlı Güreşleri" ile ilgili birçok söylenti vardır. Bunlardan en yaygın olanı da şöyledir: Rumeli'nin fethi sırasında Orhan Gazi'nin kardeşi Süleyman Paşa 40 askeriyle Domuzhisarı Kalesi ile birlikte birkaç kaleyi de ele geçirir. Bu birlik geri dönerken, bugün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Samona'daki molalarında güreşe tutuşurlar. Bunlardan ikisi yenişemez. Daha sonra iki güreşçi bir Hıdrellez gününde (6 Mayıs) yeniden güreşe tutuşurlar. Güreş sabah erkenden başlayıp gece yarısı iki güreşçinin ölümüne kadar sürer. Arkadaşları tarafından orada bulunan bir incir ağacının altına defnedilirler. Yıllar sonra arkadaşları aynı yere tekrar geldiklerinde iki pehlivan arkadaşlarının gömülü oldukları yerde temiz ve gür pınarların şırıl şırıl aktığını görürler. Bunun üzerine o yer "Kırkpınar" olarak adlandırılır ve böylece "Kırkpınar Yağlı Güreşleri" geleneği başlar.

  Güreşlerin Yapıldığı Yer

  Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sonrasında Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bugün Yunanistan sınırları içinde kalan Samona köyü civarında bulunan Kırkpınar Çayırı'ndan Edirne-Mustafa Paşa yolu üzerinde yer alan Virantekne mahalline taşınmıştır.

  Cumhuriyetin ilanından sonra güreşler Edirne'nin Sarayiçi bölgesinde yapılmaktadır.

  Güreşlerin yapıldığı Tarih

  Her yıl genellikle Haziran ayının son haftası ile Temmuz ayının ilk haftasını kapsayan günlerde bir hafta süre ile düzenlenen Kırkpınar Etkinlikleri ilk dört günü çeşitli festival etkinlikleri ile geçen haftanın son üç günü (Cuma-Cumartesi-Pazar) yağlı güreş müsabakaları yapılmaktadır. Haftanın son günü (Pazar) başpehlivanlık güreşleri ve Kırkpınar ağalığının ihalesi yapılmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Edirne Hangi Bölgede, Edirne İli Nerede, Edirne Türkiyenin Neresinde, Edirne Hangi Bölgemi
 3. Kırkpınar güreşleri hangi ilde yapılır
 4. Edirne il ismi nereden geliyor, edirne ismi nereden gelmektedir,edirne isminin efsanesi
 5. Edirne yöresel yemekleri, edirne yemekleri,edirne yöresinin yemekleri,edirne yöresine ait
 6. Edirne Hakkında Bilgiler, Edirne Coğrafyası, Edirne Gezilecek Yerleri, Edirne İlçeleri, Ed
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri