Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

COĞRAFYA İzmir , Türkiye'nin üçüncü büyük kentidir. İzmir , Ege kıyı bölgesinin tipik bir örneği gibidir. Kuzeyde Madra Dağları , güneyde Kuşadası Körfezi , batıda

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İzmirin Çoğrafyası

  Sponsorlu Bağlantılar
  COĞRAFYA

  İzmir, Türkiye'nin üçüncü büyük kentidir. İzmir, Ege kıyı bölgesinin tipik bir örneği gibidir. Kuzeyde Madra Dağları, güneyde Kuşadası Körfezi, batıda Çeşme Yarımadası'nın Tekne Burnu, doğuda ise Aydın, Manisa il sınırları ile çevrilmiş İzmir, batıda kendi adıyla anılan körfezle kucaklaşır.

  İzmir ili içinde Ege Bölgesi'nin önemli akarsularından olan Gediz Nehri'nin aşağı çığırı ile Küçük Menderes Nehri bulunur. Girintili ve çıkıntılı kıyı bandı doğal olarak sayısız güzellikte koy ve plajların oluşumu ile sonuçlanır. Gümüldür, Özdere, Foça, Karaburun, Çeşme sahil ve plajları İzmir için büyük bir turistik önem taşımaktadır. Öte yandan aynı doğal yapı, bir çok balıkçı barınağının veya yat yanaşma yerlerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu özellikleriyle İzmir doğal bir turizm ve liman kentidir.

  Akdeniz iklim bölgesinde yetişen geniş, sert ve iğne yapraklı, sürekli yeşil kalan, kuraklığa dayanıklı ağaç ve çalılar, yaygın doğal bitki örtüsünü oluşturur.

  Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir'de yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. İl bazında yıllık ortalama sıcaklık, kıyı kesimlerde 14-18 ºC arasında değişmektedir. Yıllık ortalama deniz suyu sıcaklığı 18.5ºC'dir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya Coğrafyası Hakkında Bilgi, dünya coğrafyası haritası, dünya coğrafyası özellikleri
 3. Dünya Coğrafyası Hakkında Bilgi, dünya coğrafyası konu anlatımı, dünya coğrafyası haritası
 4. İzmirin Tarihi Yerleri nedir,İzmirin Tarihi mekanları,İzmirin Tarihi eserlerinin isimleri,
 5. İzmir'in işgali ile ilgili fotoğraflar, İzmirin İşgali' nin Fotoğrafları, İzmirin İşgalini
 6. İzmirin kumrusu nasıl yapılır, İzmirin kumrusu tarifi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri