Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Uzay ın yapısı Big bang ya da Büyük patlama evrenin yaklaşık 14 milyar yıl önce çok yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan bilimsel

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uzayın yapısı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzayın yapısı

  Big bang ya da Büyük patlama evrenin yaklaşık 14 milyar yıl önce çok yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan bilimsel teori. Galaksiler nebulözler ve yıldızlararası plazmanın bu şekilde meydana geldiğini savunur. Bu ilk infilaktan bu yana çok daha küçük patlamalar halen devam etmekte (süpernovalar) ve evren genişleyip büyümeye devam etmektedir.
  Gerçekten de dünyamızdaki gözlem evlerinden izlenen uzak galaksilerin ışığındaki kırmızıya kayış bunun ispatı olarak kabul edilmektedir.  Büyük patlamadan gelen radyasyon ilk defa 1964'te tespit edilmiştir. New Jersey’deki Bell Laboratuvarlarından Arno Penzias ve Robert Wilson Samanyolunun dış kısımlarından gelen belirsiz radyo dalgalarını ölçmeye çalışıyorlardı. Fakat bunun yerine gökyüzünün her tarafından gelen bir radyasyon buldular. Bu ışınımın bütün yönlerdeki parlaklığı aynı idi ve yaklaşık 3° Kelvin sıcaklığında bir ortamdan geldiği anlaşılıyordu. Daha sonra Penzias ve Wilson bu buluşları için bir Nobel ödülü kazandılar.  Bigbang teorisine ilişkin şekil
  Bu kozmik fon radyasyonunun büyük patlamadan hemen sonra kainatı dolduran sıcak gazdan geldiği tahmin edilmektedir. Astronomlar 1920'lerden beri kainatın genişlediğini biliyorlardı. Bu genişlemenin hızı da 15 milyar yıl kadar önce bütün maddenin tek bir anda aynı noktada bulunması gerektiğini gösteriyor. İşte tam bu ilk zamana büyük patlama deniyor. O zamandan beri de kainat sürekli olarak genişlemektedir.
  Büyük patlamadan sonra kainat radyasyondan yayılan çok sıcak gazla dolmuştur. İlk önce gaz temel parçacıklardan meydana gelmişti: Önce kuarklar oluştu ve bunlar bir araya gelerek protonları ve nötronları meydana getirdi; daha sonra da elektronlar ortaya çıktı. Büyük patlamadan 300.000 yıl sonra sıcaklık 3000 °K’ye düşünce bu parçacıklar birleştiler ve atomlar oluştu.
  Bu durum kainata büyük bir değişiklik getirdi. O zamana kadar elektrik yüklü parçacıklar radyasyonu çok kolay emerlerdi. Radyasyon çok uzağa gidemediğinden gaz da şeffaf değildi. Fakat nötr atomlar radyasyonu iyi ememediler. Bu durumda hareketine bir engel kalmadığından radyasyon uzayda yayıldı.
  Uzay genişledikçe radyasyonun dalga boyu uzadığı için daha soğuk bir cisimden geliyormuş kanaatini vermeye başladı. Bizim radyasyonu ölçebildiğimiz şimdiki zamana kadar radyasyon mutlak sıfırın ancak birkaç derece üstündeki sıcaklıklara kadar soğudu.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Uzay neden siyahtır uzayın siyah olması uzay ne renktir uzay ve bilinmeyenler uzay
 3. uzayın eş anlamlısı nedir
 4. Uzayın Derinlikleri Slaytı - Uzayın Derinlikleri ile ilgili PowerPoint Sunum
 5. Uzayın Derinlikleri, Uzay Resimleri, Space Wallpapers, İnnaılmaz Güzellik Uzay, Uzay Ve Yı
 6. Uzayın Gelişim Teoremi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri