Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ankara'nın Nüfus Topluluklarına Karşı Durumu Merkez olarak Ankara'nın seçilmesi sadece o zamanki müdafaa durumunun bir neticesi değil , Misakı Millî prensiplerine göre gerçekleşmesine çalıştığımız yeni

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ankara'nın Nüfus Topluluklarına Karşı Durumu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara'nın Nüfus Topluluklarına Karşı Durumu

  Merkez olarak Ankara'nın seçilmesi sadece o zamanki müdafaa durumunun bir neticesi değil, Misakı Millî prensiplerine göre gerçekleşmesine çalıştığımız yeni ülke için en uygun merkez oluşudur. Bugünkü konferansın da esas konusu budur.

  Başta da belirttiğimiz gibi siyasi iktidar nüfus topluluğu ile yakından ilgilidir. Devlet merkezinin nüfus topluluğunun çekirdek teşkil ettiği yerde, yahut da toplulukları birbirine bağlayan bir noktada da bulunması gerekir.

  Bir nüfus dağılışı haritasına baktığımız zaman ülkemizde nüfusun bazı yerlerde sık, bazı yerlerde seyrek olduğunu görürüz. Kuzey Anadolu'da devamlı bir kesafet göze çarpar. Doğuda kıyı boyuna sıkışan bu kesafet ortada Yeşil ve Kızılırmak havzasında içerilere sokulur. Bu kesafet bölgesinde köy kalabalığı hakimdir.

  Marmara çevresi de ülkemizin kalabalık bölgelerinden sayılır. Burada kesafet kıyılara inhisar etmez, İç Anadolu'ya doğru sokulur, İstanbul gibi karışık unsurları ihtiva eden en kalabalık şehrimiz buradadır. Marmara kesafeti güneyde Ege kesafetiyle birleşir. Bu kesafet de kıyı boyundan ziyade iç ovalarda kendini gösterir ve İç Anadolu’ya doğru sokulur.

  Ankara, bu devamlı kesafetlerin ortasında ve Kuzey Anadolu kesafet bölgesinin hemen yakınındadır. Diğer kesafet bölgelerinden Adana, Hatay, Diyarbakır Mardin ve Erzurum Kars kesafetlerine de nispeten yakın durumdadır.

  Kurum Başkanımız Profesör Şevket Aziz Kansu'nun vaktiyle yapmış olduğu "Tefekkür Coğrafyası" araştırmasında da Osmanlı fikir hayatında da Kuzey Anadolu'nun bu mühim rolü belirtilmişti. Onu burada hatırlatmak isterim.

  Prof. Dr. HAMİT SADİ SELEN

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ankara'nın Nüfus Yoğunluğunun Çevresindeki İllere Göre Daha Fazla Olmasının Nedenleri Nele
 3. Ankara'nın nüfus özellikleri
 4. Ölüm oranı, nüfus patlaması, nüfus planlaması, nüfus politikası, aktif nüfus, demografik ş
 5. Ankarada hava durumu, ankara 5 günlük hava durumu
 6. Kahramanmaraşda Hava Durumu, K.Maraşın hava durumu, Kahramanmaraş hava durumu 5 günlük, Ka
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri