Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kambriyen Dönemi Canlılarından Örneklemeler- Aşağıdaki bölümlerde kambriyen döneminde mükemmel yapılarıyla birden ortaya çıkan bu canlılardan bazı örnekler vereceğiz. Buradaki gerçek amacımızın bu tür canlıların rastlantılarla

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kambriyen Dönemi Canlılarından Örneklemeler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kambriyen Dönemi Canlılarından Örneklemeler-

  Aşağıdaki bölümlerde kambriyen döneminde mükemmel yapılarıyla birden ortaya çıkan bu canlılardan bazı örnekler vereceğiz. Buradaki gerçek amacımızın bu tür canlıların rastlantılarla meydana gelip gelemeyeceğinin, zaman içinde evrimleşip evrimleşmediklerinin tespiti olduğunu, okuyucuların konuyu bu yönde yorumlarken yapısal farklılıkların derinliğini, büyüklüğünü ve genişliğini dikkate almaları gerektiğini hatırlatırız.

  Deniztarakları: Tridacna, Hindistan ve Pasifik Okya-nusları'nın tropikal sularında yaşayan çok büyük bir deniztarağıdır. Bu büyük mavi-yeşil renklerdeki hayvan, mercan resiflerinin berrak sularında yaşar. Bu ortak yaşam şeklindedir.
  Tridacna'nın en şaşırtıcı özelliği besinini kendi vücu-dunun içerisinde üretmesidir. Bunu da birlikte yaşadığı bir başka canlı sayesinde gerçekleştirir.
  Deniztarağının birlikte yaşadığı Zooxanthellae küçük bir alg türüdür ve yalnızca diğer hayvanların hüc-relerinin içerisinde yaşayabilir.
  Deniztaraklarının vücutlarının içerisinde bu canlılardan milyonlarcası barınır. Bu sayede algler barınacakları rahat bir ortam bulmuş ve düşmanlarından korunmuş olur.
  Bundan başka deniztarakları Zooxanthellae'nin ihtiyacı olan karbondioksit, azot ve fosfor gibi tüm maddeleri sağlar. Zooxanthellae tarafından üretilen maddelerin büyük bir bölümü de deniztaraklarına besin kaynağı olarak aktarılır.
  Deneme yanılma yoluyla çok geniş ve derin bir araştır-ma gerektiren böylesine bir yaşamsal birlikteliğin canlılığın ilk dönemlerinde oluşması son derece ilginçtir.

  Salyangozlar: Salyangoz, yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin Orthogastropoda sınıfındaki kabuklu kara hayvanlarının ortak adıdır. Aynı dönemde ortaya çıkan diğer canlılardan vücut yapılarındaki büyük farklılıklar-la tamamen ayrılırlar. Bu nedenle diğer canlılarla salyan-gozlar arasında evrimsel bir bağ kurulamaz.
  Salyangozlar, tatlı sularda, denizlerde ve bütün çev-rede görülebilen hayvanlardır. Nemli yerlerde bulunur-lar ve yağışın bol olduğu ve havanın tam soğumadığı sonbahar aylarında sürekli görülürler.
  Vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için çok soğuk havalarda donarlar. Çok sıcak havalarda ise su kaybederek kuruyabilirler. Geçtikleri yerlerde iz bırakmalarını sağlayan parlak renkli sümüksü bir sıvı üretirler.
  Kabuklarıyla gövdelerinin arasındaki kurumuş sümüksü sıvı, vücutlarındaki nemi kaybetmemelerini sağlar. Kışın toprak altına ya da ağaç kovuklarına girerek etkinliklerini azaltırlar. Yazın çok sıcak olduğunda da benzer şeklide davranırlar.
  Çoğunlukla otçul olmakla beraber, etçil ya da omni-vor olabilirler. Salyangozlar en çok yağmur yağdığında ortaya çıkarlar. Ayrıca salyangozlar yenilebilir.
  Salyangozlar ekolojik dengede çok önemlidir.İlk görüldüğü kambriyen döneminden beri herhangi bir ev-rimsel değişim geçirmeden günümüzde yaşamaktadır.
  Evrim teorisine göre aynı atadan gelmeleri gereken deniz tarakları ile salyangozlar arasında evrimsel bir bağ kurabilmek şöyle dursun en küçük bir benzerlik dahi yoktur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mekke Dönemi Medine Dönemi İfadeleri Size Neler Çağrıştırmaktadır
 3. Peygamber Efendimizin Mekke Dönemi, Hz Muhammedin Mekke dönemi
 4. Peygamberimizin Medine Dönemi nedir, Hz.muhammedin Medine Dönemi
 5. Osmanlı Dönemi Gemileri, Osmanlı Dönemi Kaptanları, Osmanlılar Dönemimdei Ünlü Gemiler Ve
 6. Dünyada Görülen İlk Çok Hücreli Canlılar Kambriyen Dönemi Canlıları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri