Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İstiklal Marşı Neden Safahat'a Konulmamış Üstat , uzun bir hicretten sonra memlekete dönmüştü. Gurbet illerinde sevgi li yurdunun hicran ve hasret i onu yakmış ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İstiklal Marşı Neden Safahat'a Konulmamış

  Sponsorlu Bağlantılar
  İstiklal Marşı Neden Safahat'a Konulmamış


  Üstat, uzun bir hicretten sonra memlekete dönmüştü. Gurbet illerinde sevgili yurdunun hicran ve hasreti onu yakmış, kavurmuştu. Ciğerleri şişmiş, vücudu bir külçe kemik halinde kalmıştı. Beyoğlu’nda Mısır Apartmanı’nın loş ve sakin bir odasında son günlerini yaşıyordu. Sevdiği bazı arkadaşları kendisini ziyarete gelmişlerdi. Milli Mücadele günlerinden bahsediliyordu. Söz İstiklal Marşı’na intikal etti.

  İstiklal Marşı denince üstadın gözleri büyümüş ve parlamıştı. Hastabakıcının yardımıyla doğruldu, anlatmağa başladı:

  “– İstiklal marşı... O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. Bin bir feciyi karşısında bunalan ruhların, ıstıraplar içinde halas dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli (ozelbilgiler.com) bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz... Onu kimse yazamaz... Onu ben de yazamam... Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur...”

  Bunu söylerken Üstat yorulmuştu. Başı yastığa düşüyordu. O kemik külçesini yavaşçacık itina ile yatağına uzattık. Misafirler veda ettiler. Üstat gözlerini kapadı. Sakin, sessiz uyumaya başladı.

  * * *

  Bir gün Üstat’a sordum:

  “– İstiklal Marşı’nı niçin Safahat’a koymadınız?”

  “– Onu millete hediye ettim, dedi; artık o, milletindir. Benimle alakası kesilmiştir. Zaten o, milletin eseri, milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurtuluş Savaşı Dönemi'nde İstiklal Marşı'nın Yazılmasına Neden İhtiyaç Duyulmuştur
 3. İstiklal Marşı Neden Yazılmıştır
 4. İstiklal Marşı Neden Önemlidir Kısaca
 5. İstiklal Marşı Metni, İstiklal Marşı 10 Kıtası
 6. İstiklal Marşı ve Türk Bayrağı'na neden saygı duymalıyız?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri