Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

sıvıların basıncı iletme prensibinedir , sıvıların basıncı iletme prensibi nelerdir Sıvıların Basıncı İletmesi (Pascal Prensibi) İçine sıvı çekilen bir enjektörün ucu kapatılıp piston ileri doğru
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  sıvıların basıncı iletme prensibi

  Sponsorlu Bağlantılar
  sıvıların basıncı iletme prensibinedir, sıvıların basıncı iletme prensibi nelerdir

  Sıvıların Basıncı İletmesi (Pascal Prensibi)

  İçine sıvı çekilen bir enjektörün ucu kapatılıp piston ileri doğru itilmeye çalışıldığında, itilemediği gözlenir. Yani sıvıların basınç altındaki hacim değişimleri önemsenmeyecek kadar azdır. Yani pratikte sıvılar basınç altında sıkıştırılamaz.
  Pascal prensibi: Kapalı bir kaptaki sıvının her hangi bir noktasına uygulanan basınç kabın şekli nasıl olursa olsun, kabın iç yüzeylerinin her noktasına sıvı tarafından aynı büyüklükte iletilir.
  Pascal prensibinden yararlanılarak, bileşik kapların ve su cenderelerinin çalışma ilkeleri açıklanabilir.
  Bileşik Kaplar
  Şekilleri ve kesitleri farklı iki ya da daha fazla kabın tabanlarının birleştirilmesi ile elde edilen kaplara bileşik kaplar denir. Örneğin U borusu bileşik kaptır.
  Bileşik kaplardaki sıvının üst düzeyi hep aynı seviyededir. Örneğin kabın K kesimine bir piston konulup sıvı aşağı doğru itilirse diğer iki koldaki sıvı eşit miktar yükselir.
  U borusunda aynı cins sıvı varken aynı seviyedeki basınçlar eşit olur. Şekildeki U borusunda öz kütleleri farklı sıvılar varken denge sağlanmıştır. U borusunun alt kısmında kalan sıvının öz kütlesi daha büyüktür.
  Yani d1 > d2 dir.
  Alttaki sıvının en alt düzeyinden yatay çizgi çizildiğinde (Y düzeyi) bu çizgi üzerindeki basınçlar eşittir. Basınç eşitliğinden
  PM = PN
  h2 . d2 = h1 . d1 olur.
  Z düzeyi üzerindeki P ve R noktalarındaki basınçlar da eşittir. Fakat X düzeyi üzerindeki K ve L noktalarındaki sıvı basınçları eşit değildir. Eğer K ve L deki basınçlar eşit olsaydı, d1 özkütleli sıvının en üst noktası ile aynı yatay hizadaki d2 özkütleli sıvı içindeki basınçlar da eşit olmalıydı. Bu mümkün olmadığı için PK basıncı ile PL basıncı da eşit olamaz, PK > PL olur.
  Su Cendereleri
  Tabanları birleştirilmiş kesitleri farklı iki silindir ve pistonlardan oluşur.
  Küçük piston üzerine bir kuvvet uygulanarak sıvı üzerine basınç uygulanır.
  Pascal prensibine göre, bu basınç sıvı tarafından büyük pistona aynen iletilir.
  İletilen basınç büyük pistonun yüzey alanından dolayı büyük bir kuvvet oluşturur. Küçük pistona uygulanan basınç büyük pistona uygulanan basınç P 2 ise,
  Pascal prensibine göre aynı düzeydeki pistonların her ikisine uygulanan basınçların eşitliğinden,

  Su cendereleri basit makineye benzerler. Kuvvetten kazanç sağlar ama yoldan da kaybettirirler. Sıvıların basıncı iletme özelliğinden yararlanılarak günlük hayatta kullanılan pek çok araç yapılmıştır.
  Yıkama yağlama sistemlerinde arabaların kaldırılmaları, hidrolik frenler, emme - basma tulumbaları. Bazı bitkilerin ve meyvelerin yağını ve suyunu çıkarmada kullanılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. sıvıların basıncı iletme özelliği ile ilgili yazı
 3. Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin kullanım alanları
 4. sıvıların basıncı iletme özelliği hayatımıza hangi kolaylıkları sağlar
 5. Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları
 6. sıvıların basıncı iletme özelliğinin teknolojideki kullanım alanları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri