Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hezarfen Ahmet Çelebinin Bilime K atkı ları , Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime K atkı ları , Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime K atkı ları Nelerdir 1632
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime Katkıları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hezarfen Ahmet Çelebinin Bilime Katkıları,
  Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime Katkıları,
  Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime Katkıları Nelerdir


  1632 yılında lodos bir havada Galata Kulesi'nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazını geçip 6000 m. ötede Üsküdar'da Doğancılar'a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir. Bu uçuş hakkındaki belgeler şimdiye kadar sadece Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sindeki ifadesinden ibarettir.

  Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan biri olan, 17. yüzyılda Osmanlıda yaşamış Türk bilginidir. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murat zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

  Hezarfen'in, Leonardo da Vinci'nin kuşlar üzerinde yaptığı çalışmalarından ilhamlandığı sanılmaktadır. Tarihi uçuşuna İstanbul'daki Galata Kulesi'nden başlamış ve İstanbul Boğazı'nı uçarak geçmeyi başarmıştır.

  İlk uçma denemelerinde, 10. yüzyıl Türk alimlerinden İsmail Cevheri'den ilham almıştır. Cevheri'nin bulgularını iyice inceleyen ve öğrenen Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmıştır.
  Alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hezarfen Ahmet Çelebi Ailesi
 3. Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçtu
 4. Hezarfen Ahmet Çelebi Uçuşu
 5. Hezarfen Ahmet Çelebi Görselleri
 6. Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir - Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri