Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

10. yıl marşı ne zaman yazıldı Onuncu yıl marşının tarihi Onuncu yıl hangi tarihte yapıldı Cumhuriyet'in 10. yıl kutlamaları için 1933 'de bir marş yarışması

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Onuncu Yıl Marşı Ne Zaman Yapıldı

  Sponsorlu Bağlantılar
  10. yıl marşı ne zaman yazıldı
  Onuncu yıl marşının tarihi
  Onuncu yıl hangi tarihte yapıldı


  Cumhuriyet'in 10. yıl kutlamaları için 1933'de bir marş yarışması düzenlenir. Cemal Reşit Rey, güftesi Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel'e ait olan şiir üzerine bir beste yapmaya karar verir. Uzun süre uğraşıp, herkesin coşku ile birlikte söyleyeceği bir marş oluşturmaya çalışır. Ancak ağabeyi Ekrem Reşit'e yaptığı çalışmayı bir türlü beğendiremez. Sonunda Cemal Bey'in aklına mehter ritmi gelir ve besteyi yapar.Herkesin rahatlıkla söyleyebileceği bir eser çıkar ortaya.

  Ankara'da eseri piyanoda çalarak kendi seslendirir. Marşı degerlendirecek olan heyetin içinde bulunan dönemin Milli Eğitim Bakanı Cemal Bey'in "Cumhuriyet" sözcüğünde majörden minöre geçtiğini bunu da cumhuriyeti küçük düşürmek için yaptığını iddia eder ancak Cemal Reşit şu örnekle durumu kurtarır:

  "Minör küçük anlamına gelir ama müzikte bu anlamda kullanılmaz. Beethoven'in Napoleone'un kahramanlıkları için yazdığı Eroica'nın ikinci bölümü de do minör tonundadır."

  Jüride bulunan bir başkası ise bir kahramanlık öyküsü olan Marseillaise'in de minör tonundan olduğunu söyleyince durum tatlıya bağlanır. Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Yıl Marşı böylece ortaya çıkmış olur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aşağıda Onuncu Yıl Marşı'ndan Bir Bölüm Verilmiştir Bu Bölümle İlgili Soruları Cevaplayını
 3. Onuncu Yıl Marşı Ne Zaman Yapılmıştır
 4. Onuncu yıl marşı'nın bestecisi
 5. İlk denizaltı ne zaman yapıldı?
 6. Kalp nakli ilk ne zaman yapıldı, Kalp naklini ilk kim buldu, Kalp nakli ilk ne zaman yapıl
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri