Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çini Desenlerinin Yapılmasında Başlıca Yöntemler Çini deseni yapmak için sır altı , sır üstü ve minai tekniklerini çok iyi kullanmak gerekmektedir… Sır Altı Tekniği Kapların
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çini Desenlerinin Yapılmasında Başlıca Yöntemler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çini Desenlerinin Yapılmasında Başlıca Yöntemler

  Çini deseni yapmak için sır altı,sır üstü ve minai tekniklerini çok iyi kullanmak gerekmektedir…

  Sır Altı Tekniği
  Kapların fırınlanmadan önce bezenmesine dayanan teknik. Bu teknikte bezeme, yüksek ısıya dayanıklı boyalarla doğrudan kabın üzerine yapılır. Daha sonra üzerine sır çekilen kap, yüksek ısıda fırınlanır. Fırınlama sırasında sır saydamlaşır ve altındaki bezeme ortaya çıkar. Kobalt mavisi, yüksek ısıya en dayanıklı renk olduğu için sır altı bezemede en çok kullanılan renk olmuştur. Bu teknik daha çok Osmanlılar’ca kullanılmıştır.
  Sır Üstü Tekniği
  Kapların fırınlandıktan sonra bezenmesine dayalı tekniktir. Genellikle saydam olmayan sırlar kullanılır. Sırın üzerine bezeme yapıldıktan sonra kap, düşük ısıda bir kez daha fırınlanır. Fırınlama sırasında desenler ısıyla yumuşayan sırın altına geçer. Bu teknik daha çok Selçuklular’ca kullanılmıştır.
  Minai tekniği
  Sır altı ve sır üstü tekniklerinin birlikte kullanılmasıdır ve daha çok İran’da yaygındır.
  Çini Müzesi
  Avukat S.Sadık ATAKAN ‘ın babası Hacı Bahattin ATAKAN ‘dan kalma, Kütahya ‘nın ilk Defterdarının oturduğu elli yıllık ev “S.Sadık ATAKAN Özel Çini Müzesi” olarak ziyarete açıldı. Müzede son ikiyüzelli yılın en güzel çini örneklerini görmek mümkün. En iyi çini ustalarının eserlerinden oluşan binlerce eser, uzun yılların sonunda toplanmış. Ayrıca müzede bir çok antika eşyayı da görmek mümkün. Mutfak eşyaları, Kütahya ‘ya gelen ilk radyo, ilk daktilo, dikiş makinası ve mutfak gereçlerini izleyenler nostaljik bir ortamın içinde buluyor kendisini. Ücret ödemeden gezilebilen ve geçmiş ile gelecek arasında bir köprü olan bu ilk özel çini müzesi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Başlıca İbadetler Şiirdeki Dörtlükler Başlıca İbadetlerden Hangileriyle İlgilidir
 3. Çini Nedir Kısaca
 4. Nüfus Sayımlarının Yapılmasında Hedeflenen Amaçlar Nelerdir
 5. Maxwell'in Cini
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri