Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Elektronik Devreler - Devrenin Yapısı ve Çalışması Devrenin Yapısı ve Çalışması Devre iki tane BC547 transistörüyle yapıldı. VR1 ayarlı direnci ile pilin ölçüm noktası ayarlanıyor.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Elektronik Devreler - Devrenin Yapısı ve Çalışması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektronik Devreler - Devrenin Yapısı ve Çalışması

  Devrenin Yapısı ve Çalışması
  Devre iki tane BC547 transistörüyle yapıldı. VR1 ayarlı direnci ile pilin ölçüm noktası ayarlanıyor. Q1 transistörü ile devre, pilin voltaj değerine göre iletime geçiyor ve LED1 kırmızı ledi sönüyor. Q1 transistörü iletime geçmediği zaman kırmızı LED1 ledi yanıyor. Kırmızı ledin yanması pilin enerjisinin azaldığı anlamına geliyor. Pilin enerjisinin değeri yeterli ise kırmızı ışık sönüyor.  Q1 transistöründen aldığımız değere göre Q2 transistörünü bir değilleyici olarak kullanıyoruz ve kırmızı led söndüğünde yeşil ledin (LED2) yanmasını sağlıyoruz. Burada VR2 (22K) ayarlı direncinin üslendiği fonksiyon önem kazanmaktadır. Değeri büyüdükçe kırmızı ledin sönme ve yeşil ledin yanma aralığında oluşan boşluk yok olmakta hatta üst üste binmektedir. Değeri küçüldüğünde ise bu iki ledin sönme ve yanması aralığında boşluk oluşmaktadır. Bu durum Q2 transistörünün iletime geçme değerinin VR2 ile değiştirilmesi ile olmaktadır. Bu özellik ile devre yeni elemanlar ile düzenlenerek bir pil veya akü şarj cihazı olarakta kullanılabilir.

  Devrede kullanılan LED3 sarı ledi ise devrede voltaj olduğunu göstermek için konmuştur.

  Pilin voltajına göre devrenin düzgün çalışması için devrede bulunan ayarlı dirençlerle ayar yapmanız gerekmektedir. Ben denemelerimi genellikle 6V, 7V5 ve 9V aralığını esas alarak yaptım. 12 Voltu denediğimde ledlerin biraz parlak yandığını farkettim. Bu durumda R3 ve R5 dirençlerinin değerini yükselterek ayarları yeniden yaptım.

  Bu devreyi tasarlarken, devrenin ayarlama imkanı fazla olacak şekilde olmasına özen gösterdim. Sizler ayarlı dirençlerin yerine uygun değerlerde sabit dirençler kullanarak devreyi basitleştirebilirsiniz.  Malzeme Listesi:
  Q1,Q2: BC547
  D1,D2: 1N4148
  R1,R2,R4: 1K 1/4W
  R3,R5: 470 Ohm 1/4W
  R6: 2K2 1/4W
  RV1: 10K 1/4W
  RV2: 22K 1/4W
  LED1: Kırmızı LED
  LED2: Yeşil LED
  LED3: Sarı LED
  BT1: Pil, batarya

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektronik Devreler - Elektronik Kontrollü Musluk Devresi
 3. Elektronik Devreler - CCIR NORMU
 4. Elektronik Devreler - Tübitak'tan USB lamba
 5. Elektronik Devreler - FREKANSMETRE
 6. Elektronik Devreler - Kareoke Devresi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri