Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yeni nesil aydınlatma : Oled Öyle bir teknoloji düşünün ki , alışkın olduğumuz her türlü aydınlatma aracını “modası geçmiş” hale getirecek olsun! Bu teknoloji ne

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yeni nesil aydınlatma : Oled

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni nesil aydınlatma : Oled
  Öyle bir teknoloji düşünün ki, alışkın olduğumuz her türlü aydınlatma aracını “modası geçmiş” hale getirecek olsun!

  Bu teknoloji ne olabilir sorusunun yanıtı: ışıklı kaplama maddesi üreten bir makine, daha doğrusu bir yazıcı. Bu makine, ince bir plastik tabakasını çeşitli kimyasallarla kaplayıp, daha sonra da bunun üzerini ince bir tabaka metal folyo ile sarıyor. Ortaya çıkan bu tabakaya elektrik akımı verdiğinizde de yumuşak bir ışıkla aydınlanıyor.

  İşin en güzel yanı tabakanın esnek oluşu. Bu da şu anlama geliyor: Tabakayı büküp kıvırabilir, pencerenizi bununla kaplayabileceğiniz gibi, bir yastığın etrafına sarabilir ya da dilediğiniz şekli vererek duvarlarınızı döşeyebilirsiniz.

  Tabakanın ışık çıkarma özelliği, OLED (organik ışık verici diyotlar) olarak bilinen bileşenlerden geliyor. Henüz üstesinden gelinmesi gereken teknolojik zorluklar ve her yeni geliştirilen teknolojide olduğu gibi önemli bir üretim maliyeti sorunu var, ama bunların hepsi de kısa zaman içerisinde çözülebilecek sorunlar.

  OLED’lerin televizyonlarda ve cep telefonlarının ekranlarında kullanımı da yakın. Siemens ve Philips gibi büyük isimler, kendilerine alternatif bir aydınlatma kaynağı sağlayacak olan bu teknolojiye para yatırmaya çoktan başladılar. OLED yazıcısıysa General Electric firmasına ait.

  Peki bu teknolojiye neden gerek duyuldu? Günümüzde kullandığımız aydınlatma ampulleri, çoğunlukla küçük ve çok parlak. Bu nedenle de bu ampullere doğrudan bakılamıyor ve yumuşak ışık elde edilebilmesi için de buzlu cam ya da gölgelikler gibi ek düzenlemeler gerekiyor. OLED’ler ise bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. Çünkü hem ışığın kendisi yeterince yumuşak hem de aklınıza gelebilecek çoğu şeyi OLED tabakasıyla kaplayarak ışık kaynağı haline getirebilme şansınız var. Firma daha şimdiden 25 adet OLED lambası prototipi üreterek bunları satışa sunmaya başladı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yeni nesil çocuklar psikolojik ve fizyolojik olarak teknolojiden nasıl etkileniyor?
 3. Yeni nesil fondötenler
 4. Yeni Nesil MSN Messenger İfadeleri-Smileyler İndir
 5. Yeni Nesil Polis Arabası
 6. Yeni Nesil Korkuluklar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri