Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

PRO AUDIO'DA İNGİLİZ ASALETİ: KLARK TEKNIK - MIDAS Kidderminster , Bewdley ve Worcester. İngiltere’nin ikinci büyük şehri Birmingham’ın 40 mil kadar güneyinde yer alan bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Klark Teknık - Mıdas

  Sponsorlu Bağlantılar
  PRO AUDIO'DA İNGİLİZ ASALETİ: KLARK TEKNIK - MIDAS
  Kidderminster, Bewdley ve Worcester. İngiltere’nin ikinci büyük şehri Birmingham’ın 40 mil kadar güneyinde yer alan bu üç kasaba Worcestershire (Vustırşayr okunuyor)isimli bölgeyi oluşturuyor. Manzaralarında yeşilin tüm tonlarını bulacağınız, tipik İngiliz kırsalı bu bölge hard rock ve heavy metal’in anavatanı olmanın yanı sıra ünlü İngiliz konsol ve prosesör tasarımcısı, üreticisi Klark Teknik And Midas Consoles’un evi.


  1970 yılının dünya tarihinde bıraktığı izler oldukça önemlidir. Apollo 13 trajedisi, Beatles’ın dağılması, dünya nüfusunun ilk kez 3,7 milyara ulaşması gibi. Ama bizim için 1970 yılının başka bir önemi var elbette. Bu tarih ilk Midas ses mikserinin Londra’da üretildiği yıl olarak kayıtlara geçmiş. O zamanlar Midas Audio Systems Ltd olan firmanın adı ilk dönemlerde hep hoparlör üreticisi Martin Audio ile birlikte anılırmış. Bunun sebebi Londra’da Martin Audio ile aynı sanayi sitesinde faaliyet göstermeleri ve Martin hoparlör satın alan bir müşterinin kısa yoldan Midas mikser de satın almasıymış. Aynı sıralarda Worcestershire’da bir yerlerde Phil ve Terry Clarke isimli kardeşler de audio ile ilgili bazı tasarımlar yaparak bunları üretime geçirmenin yollarını aramaktadır. Şimdi Klark Teknik olarak bildiğimiz ve dünyaca ünlü prosesörleri üreten firma Phil ve Terry Clarke kardeşlerin isim babası olduğu şirket. Peki kardeşlerin soyadı “Clarke” iken firmanın adını neden (Almancayı çağrıştırırcasına) “Klark Teknik” koymuşlar? Cevabı çok basit; o yıllarda ikinci dünya savaşının verdiği sarsıntıyı hala üzerinden atmakta sıkıntı çeken İngiliz sanayisinin imal ettiği ürünlere pek rağbet olmadığından Clarke kardeşler firmalarına “Alman” havası vererek, bu ismi koymuşlar ve ürettikleri mamulün kalitesinin iyi olduğunu vurgulamaya çalışmışlar. Clarke kardeşlerin tasarlayıp ürettikleri ilk mamul ise Teknik 7s model ismini verdikleri mikser kasasının içine sığabilecek kadar minyatür yedi band bir grafik ekolayzır. Şu anda Klark Teknik – Midas tesislerinde bu orijinal cihaza dokunmak ve fotoğrafını çekmek gerçekten tuhaf geliyor. Meraklısına kısa bir not; alet çalışır durumda ve harika bir tonu var.


  Konumuza geri dönecek olursak, aynı yıllarda boş durmayan Midas mühendisleri ise ünlü rock grubu Supertramp ve grubun ses mühendisi Russell Pope ile dünya turnesine çıkarak buradan edindikleri tecrübe ile efsanevi XL serisi konsolların tasarım notlarını almaya başlıyorlar. Bu notlar ilk meyvesini 1975 yılında veriyor. İlk sadece monitör mikser amaçlı Midas konsol Beach Boys, Elvis Presley, Billy Joel ve Yes gibi grup ve sanatçıların turnelerinde kullanılmak üzere Clair Bros Audio isimli kiralama şirketi tarafından satın alınıyor. Diğer tarafta Clarke kardeşler ise Worcestershire’da bir diğer efsane ürün Helix ekolayzırın büyük büyük büyükbabası diyebileceğimiz dual 11 band ekolayzır DN15’i BBC’nin siparişi üzerine seri üretime geçiyorlar. Bu ürünü çok miktarda seri imal edilen 27 band ekolayzır KT27 (sonraki model ismiyle KT27A ve KT27S) izliyor.


  1977 yılına geldiğimizde vizyon genişletmenin sonuçlarını almaya başlayan Midas, efsanevi Pink Floyd’un “Animals” turnesi için o zamanlar mühendislik mucizesi sayılan 64 girişli, 34 çıkışlı, ayrıca stereo ve quadrophonic master çıkışlara sahip bir konsolu üretip teslim ediyor. Rock müziğin bir “show biz” haline dönüşmesinde ve stadyum konserleri teknolojisinin ilerlemesinde yadsınamaz katkıları bulunan Midas, o zamanlar butik çalışan bir firma olduğu için kayıt konsolu siparişleriyle de yakından ilgileniyor. 1979 yılından rahmetli Oscar Peterson için tasarlayıp ürettikleri mikser bunun ilk örneği. Ancak asıl motivasyonları her zaman olduğu gibi stadyum konserleri olduğundan Pink Floyd’un “The Wall” turnesi için yine zamanın ötesinde bir 105 kanallı “Quad Sound” mikser üretmekten geri durmuyorlar. Bir yıl sonra rock müziğin deli dahisi Frank Zappa için ürettikleri 36/8/2 Pro Five model isimli konsol ise bugünün Heritage serisi mikserlerin atası diyebileceğimiz bir ürün oluyor. Zappa 1980 yılı boyunca dünya turnesinde bu konsolu kullanırken, turne boyunca bu mikserin bir küçüğü olan 24/8/2’yi ise canlı kayıt yapmak için tercih ediyor.


  Worcestershire’da ise Clarke kardeşler 1976 yılında dünyanın ilk 19” rack’a takılabilen spektrum analizörü DN60’ı, 1978’de dual array reverb DN50’yi üreterek firmanın gelişimine devam ediyorlar. 1982 yılında canlı yayınlanan bir televizyon programı için ürettikleri DN772 ise dünyanın ilk prophanity delay (bizdeki adıyla sansür cihazı) olma özelliğini taşıyor. Ancak Klark Teknik adını geniş kitlelere duyuran ve bu anlamda kilometre taşı özelliği bulunan ürünler, 1984 yılında ürettikleri dünyaca ünlü dual ekolayzır DN360 ve 1985 yılında dünyanın ilk gerçek dijital (DSP destekli) reverb’ü DN780. Bu iki cihazdan DN360 bugün hala üretimde ve hemen her konser mekânının ve kiralama firmasının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor.


  Londra cephesinde ise Midas 1986 New York AES (Audio Engineers Society – Ses Mühendisleri Birliği) fuarında XL serisi konsolunu tanıtarak ilk defa geniş kitlelere adını duyuruyor. Ancak bu geniş kitlelerle tanışma Midas için biraz geç geldiğinden maddi durumu kötüleşen firma satılığa çıkartılıyor. Kolayca tahmin edeceğiniz gibi Phil ve Terry Clarke kardeşler Midas Audio Systems Ltd’e ilgi gösterip, 1987 yılında firmayı kendi bünyelerine katıyorlar. 1990 yılında ise Clarke kardeşler, modern Klark Teknik Group’u Mark IV Audio’ya satıp emekliliklerini ilan ediyorlar. Aynı yıl Mark IV Audio’da başlayan Midas XL3 projesi 1992 yılında ilk konsolunu üretiyor. Bundan sonra hem Midas, hem Klark Teknik için efsanevi ürünler bir birini takip etmeye başlıyor. 1993 yılında gelen dijital prosesör DN3600 ve hala bir konser standardı sayılan ve tüm dünyada üç yüzden fazla satılan XL4 gibi. Bu arada yeri gelmişken Metallica gibi güçlü stadyum konser gruplarının Midas XL8 dijital konsol çıkana kadar XL4 dışında bir konsolla stadyum konserine çıkmadığını not düşelim.


  Klark Teknik DN6000 analizör ve DN4000 parametrik ekolayzır gibi başarılı ürünlerin ardından Midas tekrar dünya konser teknolojisini değiştirecek bir konsol serisi üretmeyi başarıyor. Heritage serisinin ilk iki modeli olan 3000 ve 2000, 1999 yılında kiralama şirketlerinin beğenisine sunuluyor. Tüm dünyada 800’den fazla satan Heritage 3000’den Türkiye’de de 20 adet bulunmakta. Diğer model 2000 ise TRT Arı Stüdyosu, Tepebaşı Stüdyosu ve İstanbul B Stüdyosu’nda halen kullanılmakta. Heritage ailesinin en son ve en küçük üyesi olan 1000 modeli ise 2000 yılında piyasaya sürülüyor. Gururla belirtelim ki, Heritage 1000 Türkiye’de hem TRT bölge radyoları hem de kaliteye inanan kiralama şirketleri tarafından tercih edilen ve çok beğenilen, aynı zamanda çok satan bir model.


  2001 yılından itibaren kalitesini ve tecrübesini daha ekonomik mikserler üreterek tabana yaymak ve müşteri portföyünü genişletmek isteyen Midas kompakt konsollar serisine Venice, Verona, Legend ve Siena’yı katıyor. Klark Teknik ise bugün konser verilen hemen her mekânda bir gereklilik haline gelmiş cihazlar tasarlayıp üretmeye devam ediyor. Bunların arasında DN9848 hoparlör yönetim sistemi, DN7000 dijital ekolayzır ve geciktirici, DN1248 mikrofon ayırıcı bulunuyor. Bu ekipman olmadan “show biz” endüstri standartlarında bir konser veya müzik festivalini düşünmek kelimenin tam anlamıyla imkansız.


  Bugün Klark Teknik And Midas Consoles, önce Telex Group sayesinde Telex, Electro Voice ve Dynacord gibi dünya markaları ile birleştikten sonra Bosch Group çatısı altında her zaman olduğundan çok daha güçlü bir firma. Geçen yıl seri üretime geçen ilk dijital FOH (front of house) konsolları Midas XL8 tüm dünyada geniş kitle konserleri ve festivallere standart olarak yazılmış durumda. Klark Teknik Helix serisi dijital prosesörler de aynı başarıya ortak olmaya devam ediyor. İngilizlerin Midlands adını verdiği orta İngiltere, Worcestershire, Kiddermister’da bulunan Klark Teknik And Midas Consoles tesislerinden bir zamanlar İngiliz malı demeye utanılan ama şimdi bununla gurur duyulan ürünler çıkıyor. Konuksever, aynı zamanda ortalama İngilizlere göre eğlenceli ve sıcakkanlı insanların çalıştığı bu şirket dünyanın konser standartlarını daha uzun bir süre belirleyecek gibi görünüyor.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri