Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Görev Bilinci Nedir GÖREV BİLİNCİ" BİR ÇEŞİT İDRAK ve ŞUURLULUKTUR! Bir görev bilince sahip kişi , her şeyden önce ciddi bir konuda ve bir hizmet

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Görev Bilinci Nedir Anlamı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Görev Bilinci Nedir

  GÖREV BİLİNCİ" BİR ÇEŞİT İDRAK ve ŞUURLULUKTUR!

  Bir görev bilince sahip kişi, her şeyden önce ciddi bir konuda ve bir hizmet anlamı içinde olduğundan emin bulunmalıdır. Gerçek yararı olmayan bulunuş ve eylemler görev bilinci olamaz. Zira görev bilincine pozitif bakmak, anlamı yerinde kılar. Yoksa negatif görev bilinci deyimi yerinde olamaz. Görev bilincinde önemli olan, ne yaptığının farkında olunmasıdır. Herkes kendi üzerine düşeni hakkıyla yaptığı takdirde olumlu, açılım ve gelişme gösteren bir ortam şartında bulunur.

  Görev bilinci, bir çeşit şuurluluktur. Şuurlu bulunma hali, yapılan görevi sürekli doğrulamada bırakır. Zira bir çeşit yapılanma ve inkişaf içerdiğinden ortam olumsuzluklarından ayrıştırarak pozitif bir görev anlayışının yer etmesini sağlar. Görev bilinci konusu aynı zamanda bir sorumluluktur. Sorumluluk duygusu kişiyi karşılık beklemeden uzak tutarak egosal dürtülerden korur.

  Görev bilinci, kendini bilme ve gerçek hesaplaşmaya girmedir. Buna ait eski bir hikâye görev bilincini ne güzel anlatır:

  Osmanlı şeyhülislamlarından olan Molla Fenârî şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısıdır. Onun kadılığı sırasında bir adam pazardan bir at satın alır. Fakat alışverişin hemen arkasından atın hasta olduğunu fark eder. Geri vermesi gerekmektedir; ama satın aldığı "Adam zorluk çıkartır, atın hastalığını kabul etmez" diye önce kadıya gidip resmi kanaldan işi sağlama bağlamak ister. Mahkemeye gittiğinde kadı Molla Fenârî'yi yerinde bulamaz.

  İşini ertesi güne bırakır. Fakat o gece at ölür. Adam ertesi gün olanları Molla Fenârî'ye anlatır; mağdur olduğunu, ne yapması gerektiğini sorar.

  Molla Fenari:
  -Senin zararını ben ödeyeceğim, der.

  Adam hayretle Molla Fenârî'ye bakar:
  -Niçin siz ödeyeceksiniz, konuyla ilginiz ve suçunuz yok ki, der.

  Molla Fenârî:
  -Evet, öyle görünüyor ama aslında benim de suçum büyük. Eğer sen dün makamıma geldiğinde ben yerimde olsaydım, olaya müdahale eder, atı geri verdirir, paranı iade ettirirdim. Bu imkân şimdi yok olmuştur. Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olduğu için zararı ben ödeyeceğim, der.

  Yukarıdaki hikâye sorumluluğun bir görev bilincinin yaşanması olduğunu ve bundaki bir eksiğimizin tüm sorumluluğunun o görevin diğer kişileri nasıl etkilediğini göstermesi bakımından bir örnektir.

  Çıkan sonuç; üzerinde olunan görevin kişisel hak sınırlarının olduğunu ve aksayan bu sınırlardaki görevlerin sorumlusunun bizzat kendimiz olacağının açık bir ifadesidir.

  Görevin bilincinin ince bir noktası da kişinin bir idrak sonucu ona sahip olmasıdır. Onun için bilgilerimizin uygulamasını yapmamız ve yenilenen bilgilerle daha yüksek idraklere doğru süreklilik kazanmamız, hizmetin tadı anlamındaki artan gücümüzün duyulmasını da sağlayacaktır.

  Halim GÜROL


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Görev Ve Sorumluluk Bilinci Nerede Başlar
 3. Vatandaş Olma Bilinci Nedir
 4. Görev Bilinci ile ilgili Yazı, Görev Bilinci Yazısı
 5. Görev Bilinci ile ilgili Kompozisyon
 6. Vefa ve Tarih Bilinci Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri