Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

hipotroidi ve gebe lik – hamile likte hipotroidi – hipotroi din in anne karnındaki bebeğe zararları – hashimoto tiroiditidi En sık görülen hipotiroidizm otoimmün bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  hipotroidi ve gebelik – hamilelikte hipotroidi – hipotroidinin anne karnındaki bebeğe zararları – hashimoto tiroiditidi

  Sponsorlu Bağlantılar
  hipotroidi ve gebelik – hamilelikte hipotroidi – hipotroidinin anne karnındaki bebeğe zararları – hashimoto tiroiditidi

  En sık görülen hipotiroidizm otoimmün bir hastalık olan Hashimoto tiroiditidir. Gebelikte hipotiroidizm Hashimoto tiroiditinin ilk görülmesiyle, diğer nedenlerle hipotiroidizm olan bayanların yetersiz tedavisi sonucu veya hipertiroidizm olan bayanların aşırı tedavi edilmesi neticesinde görülür. Kadınların yaklaşık % 2.5’unda TSH depğeri 6’nın üzerindedir ve %0.4’ünde TSH gebelikte 10’nun üzerindedir.

  Tedavi edilmeyen, yetersiz tedavi edilen hipotiroidizm maternal anemi, myopati, konjestif kalp yetmezliği, preeklampsi, plasenta anomalileri, düşük kilolu doğum ağırlıklı bebekler ve postpartum kanama ile ilişkilidir. Bu komplikasyonlar ciddi hipertiroidizm olan kadınlarda gözlenir. Hafif hipotiroidizm olan hamilelerde semptomlar ya yoktur veya gebeliğe bağlanmaktadır.

  Tiroid hormonu bebeğin beyin gelişimi için gereklidir. Konjenital hipotiroidizm olan bebeklerde tanı konmaz ve düzgün tedavi başlanmazsa ciddi kognitif, nörolojik ve gelişim anormallikleri oluşabilir. Annede tedavi edilmeyen hipotiroidizm bebekte beyin gelişiminde bozuklupa neden olabilir. Maternal hipotiroidizm iyot eksiklğine bağlıysa bu genelde görülmektedir. Hafif tedavi edilmemiş hipotiroidizmi olan annelerin bebeklerinde hafif derecede beyin gelişme anormalliği görülebilir.

  Mevcut uygulamada tüm gebe kadınların hipotiroidizm açısından taranması önerilmemektedir. Tiroid hastalığı açısından yüksek riskli olan kadınlarda, örneğin öncesinde hipertiroidizm nedeniyle tedavi olmuş, ailede tiroid öyküsü olan ve guatrı olanlarda gebelik öncesi TSH tayini yapılmalıdır. Tanısı konmuş hipotiroidizmi olan bayanlarda gebelik doğrulandıktan sonra TSH bakılmalıdır. Gebelikte tiroid hormon ihtiyacı artmaktadır ve levotiroksin dozunu arttırmak gerekir. Eğer TSH normail ise

  Daha fazla takibe gerek yoktur. Hipotiroidizm tanısı konduğunda TSH ve serbest T4 değerlerinin normale döndürmek için levotiroksin kullanılmalıdır.

  Gebe kadında hipotiroidizm tedavisi erkek ve gebe olmayan bayanlardaki gibidir. Gebelikte levotiroksin ihtiyacı %25-50 artmaktadır. Ideal olarak hipotiroid bayanlar gebe kalmadan önce levotioksin dozunu optimize etmelidir.

  Gebelikte tiroid fonksiyon testleri 6-8 haftada bir takip edilmelidir. Eğer levotiroksin dozunda değişiklik gerekirse tiroid testleri 4 hafta sonra kontrol edilmelidir. Bebek doğar doğmaz kadın gebelik öncesi levotiroksin dozlarına inmelidir. Prenatal vitaminler tiroid hormonunun alınımını azaltan demir içermektedirler. Dolayısıyla iki ilaç aynı anda değil birbirlerinden en az 2-3 saat arayla içilmelidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Anne Sütü – Anne Sütünün Önemi – Anne Sütü Hakkında Bilmediklerimiz – An
 3. Evliliğin Tanımı – Evlilik Yolculuğu – Evliliği Zevkli Kılmanın Yolları –
 4. çoğul gebelik belirtileri – çoğul gebelik nasıl olur – çoğul gebelik ne zaman
 5. gebelikte hormon değerleri – gebelikte hormon seviyeleri – gebelikte hormonal
 6. Arkhimedes Kimdir – Arkhimedesin Hayatı ( İÖ 290,280 – İÖ 212 – 211)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri