Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Normal Dışı Gelişen Doğumlar Forseps ve Vakumlu Ekstraktörleri - Doğumda Emici Aletler - Sezeryan Doğum Hiçbir gebe lik süreci ve doğum , bir birinin aynısı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Normal Dışı Gelişen Doğumlar Forseps ve Vakumlu Ekstraktörleri - Doğumda Emici Aletler - Sezeryan Doğum

  Sponsorlu Bağlantılar
  Normal Dışı Gelişen Doğumlar
  Forseps ve Vakumlu Ekstraktörleri - Doğumda Emici Aletler - Sezeryan Doğum
  Hiçbir gebelik süreci ve doğum, bir birinin aynısı değildir. Her biri kendine göre bazı özellikler taşır. Bazen de bu doğal süreçler bir yardım eline ihtiyaç duyabilir. Bu yardımlar çok basit desteklerden, cerrahi yöntemler ile bebeğin doğurtulmasına kadar genişlik gösterebilir.


  İndüksiyon


  Eğer doktorunuz, gebeliğinizin devamının bazı riskler taşıdığını düşünüyorsa, örneğin bebek rahat değil ise, kalp atımları bozulması gibi durumlarda, bu yüntemlerden uygun olan uygulanır. Doktorunuz küçük bir müdahale ile bebeğin içinde bulunduğu keseyi açarak suların boşalmasına ve doğum olayının başlamasına neden olabilir. Bir başka uygulamada, oksitosin isimli bir hormonun uygulanması ile Uterus (rahim) kasılmalarını başlatarak ,doğum suni olarak başlatılır (suni sancı).


  Forseps ve Vakumlu Ekstraktörleri (Emici ve Çekici Aletler)


  Forseps, çocuğun başını iki yandan tutabilecek, 2 kaşığa sahip bir alettir.Günümüzde pek kullanılmamakla birlikte özellikle Amerikan Jinokolog ve Obstetrisyenler Koleji, bu yönteme sezeryan operasyonlarından, anne ve bebek sağlığı açısından daha az riskli olması nedeni ile halen sıcak bakmaktadır. Bu yöntemde lokal (bölgesel ) anestezi uygulanır. Eğer bebeğin başı doğum da bulunması gereken yerde değil ise, bu aletler yardımı ile uterus içinde bebek tutlarak doğum kanalına doğru yönlendirilir. Bu amaçla kullanılan bir başka alette vakumlu ekstraktörlerdir (emici ve çekici aletler). Forsepste olduğu gibi bebeğin başına vakum gücü ile yapışan bir cihaz yardımı ile bebeğe uygun hareketler yaptırılarak vaginal yoldan doğum sağlanır.


  Sezeryan Operasyonu:


  Günümüzde, Amerika Birleşik devletlerindeki doğumların %25 i bu yol ile yapılmaktadır. Bebeğin doğal mekanizmalar ile doğurtulamadığı veya anne veya bebek sağlığı açısından başka risklerin ortaya çıktığı durumlarda uygulanır.
  Genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında, bebek, yapılan cerrahi müdahalede, karın üzerinden yapılan bir kesi ile dışarı alınır. Sezeryan öncesinde hekimler size bunun gerekliliğini açıklar ve yazılı izin isterler. Operasyona hazırlamak amacı ile bazı ilaçlar size verilebilir. Karın ve kasık kılları temizlenir. Bir serum takılarak damar yoludan ilaç verilebilecek yol açılır.
  Anestesiye damar yolu ile verilen maddeler ile başlanarak ameliyata geçilir.

  Karına yapılacak kesi genelde, kasık kılları seviyesinin altından, paralel olarak yapılır. Bu kesi izi daha sonra bikini içinde kalacağından ‘bikini kesisi’ ismini alır. Bu kesi yapıldıktan sonra, karın duvarını oluşturan kaslar özel aletler yardımı ile kenara çekilirler. Böylece rahim (Uterus) görünür hale gelir. İkinci bir kesi de uterus (rahim) duvarına yapılarak bebek doğurtulur. Bebekten sonra, bebek ile anne arasındaki bağlantıyı sağlayan plasenta (göbek kordonunun anne ile bağlantısını yapan çok damarlı organ) isimli organ da çıkartılarak kesilen yerler dikilerek kapatılır.
  Sezeryan operasyonunun riskleri arasında, her operasyon için de geçerli olan anestezi riski, enfeksiyon kapma, kan kaybetmek, barsak yaralanmaları, bacak damarlarında ve Akciğerlerde de oluşabilecek pıhtılar riskler olarak, akla ilk gelenleri oluşturmaktadır. Ayrıca, vaginal doğum sonrası hızla gerçekleşen iyleşmeye göre, daha uzun bir dinlenme ve iyleşme dönemi vardır. Sezeryan ile doğum yapan kadınların daha sonraki doğumları normal doğum olarak gerçekleşebilir.


  Sezeryanda Kullanılan Anestezi Yöntemleri


  Sezaryen operasyonu, gelişen tıbbın imkanları ile değişik anestezi koşullarında yapılabilir. Genel anestezi, ençok uygulanmış yöntemdir. Bu yöntemde, bilinç tamamen ortadan kaldırılarak operasyon yapılır. Diğer yöntemlerde ise, anne uyanıktır ama kullanılan yöntem ve anestezik maddeler etkisi ile ağrı duymaz. Bu yöntemler günümüzde en yaygın olan yöntemlerdir. Spinal anestezi ve epidural anestezi isimleri verilir. Belkemiği içindeki özel aralıklara, bazı anestezik maddelerin verilmesi ile sağlanır. Bu yöntemler anne ve bebek için daha az risk taşıdıklarından tercih edilmektedirler. USA 1992 yılı istatistikleri sadece %16 sezeryan da genel anestezi uyguladıklarını , %41 spinal anestezi ve %43 te epidural anestezi yapıldığını göstermektedir.
  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. sezeryan doğum farkı
 3. Sezeryan ile doğum Hangi durumlarda sezeryan ile doğum kararı verilir?
 4. Suda Doğum, Suda doğumun avantajları nelerdir, Suda doğum nasıl gerçekleşir, Suda doğumda
 5. Normal Doğum Nedir? Egzersizleri Önerileri
 6. Normal doğum ne kadar sürer?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri