Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocuklarımıza Namaz ı Nasıl Sevdirebiliriz “Yanlış metotlarla hareket etmekten dolayı sürekli düştüğümüz zemin” ÇOCUKLARIMIZA NAMAZ I NASIL SEVDİREBİLİRİZ? Her inanan insan , namaz ı sevmeyi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirebiliriz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirebiliriz  “Yanlış metotlarla hareket etmekten dolayı sürekli düştüğümüz zemin”

  ÇOCUKLARIMIZA NAMAZI NASIL SEVDİREBİLİRİZ?


  Her inanan insan, namazı sevmeyi ve çocuklarına sevdirmeyi yürekten arzu eder. Ve yine her Müslüman, kendine has metotlarla bunu başarmanın yollarını arar. Bu kadar iyi niyetli yaklaşıma ve yine bu kadar istemeye rağmen, manzara hiç te iç açıcı değildir. Bu sebeple şiddet gören çocuklara ve iletişimi bozulmuş yığınla anne babaya rastlamak mümkün. Konuya verilen öneme paralel ısrar ve uygulama çeşitliliği sahnede boy gösterir. Kimi iyilikle başlayıp sonu kötüye giden bir sürecin uygulayıcısıdır, kimi baştan katı bir tutumu tercih edip kendince işi sıkı tutmaya çalışmıştır.

  “Öyle ya, söz konusu olan şey namaz, şakaya gelir yanı yok bunun. Kendim çevrede iyi tanınıyorum, inançlı biliniyorum, çocuklarımın namaz kılmaması ayıp olur, bunu açıklamakta zorlanırım. Şu çocuklarda kılın deyince kılıverseler ne iyi olur. Kaç yıl sesimizi çıkarmadık, sabah namazı vaktinde rahat rahat yatıp uyudular. Şimdi kocaman oldular, artık alınları secde görsün. Bu dünyanın üstü varsa altı da var.” diyerek kendimizce bir yol tuttuk biz anne babalar. Fakat ortada birden çok bilinmeyenli denklem gibi, bilinmediği ya da önemsenmediği için ortalarda görünmeyen ve bundan dolayı da sonuca yansımayan sebepler ve kriterler vardı.

  Bizler kâinat okumalarından biliyoruz ki, en küçüğünden en büyüğüne kadar her sistemin bir oluş bir de bozuluş kanunu vardır. Oluş kanunları devredeyse sistem olur. Oluş kanunları devreden çekilirse sistem çöker.

  Namaz kılınmasını kolaylaştıran en uygun yöntem ve zamanın ne olduğunu biz anne babalar araştırdık mı? Çoğunlukla hayır.
  Çocuklarımıza niçin namaz kılmaları gerektiğini sevdirerek, örneklerle anlattık mı? Çoğunlukla hayır.
  Evimizin içinde saygıya ne nezakete dayalı bir ortam oluşturmak ve öncelikle iyi bir iletişim zemini oluşturmak için kesintisiz gayret ettik mi? Çoğunlukla hayır.
  Bu konuda ve diğer konularda, çocuklara uygun usûl ve metot arayışına girdik mi? Çoğunlukla hayır.

  Bu kadar “hayır” varken olumlu bir sonuç beklemek, ekmeden biçmeyi istemek anlamına gelir.

  Önce abdest (Abdestli olmak namazı kolaylaştırır, sevdirir.)

  Peki şimdi ne yapalım.  1. Önce çocuklarımızla aramızı düzeltelim. (Bu namaz için değil, hayatın tümü için gerekli bir kriter.) Onlara değer verdiğimizi ifadelerimizle ve davranışlarımızla hissettirelim.
  2. Bu iş için en uygun zaman olan kundaktayken başlayalım.
  3. Çocuk çevreyi anlamaya ve tanımaya başladığında, bizim abdest ve namaza ne kadar önem verdiğimizi halimizden hissetsin ve görsün. Biz ona bir şey demeden o bizi modellesin. Yani önce biz iyi bir örnek olalım, namaz ailede en merkezi yerde bulunsun. Sabah namazlarına ailece kalkılıp sevgiyle namaz kılalım.
  4. Çocuklarımızı mutlaka abdest ve namazı sevdirecek bilgi ve örneklerle donatalım.
  5. Her çocuğun kendisinin seçtiği ve severek kullandığı bir seccadesi, kız ise namaz eteği ve özel baş örtüsü, erkek ise takkesi olsun.
  6. Bu konuda örnek olabilecek imam, müezzin, yazar gibi olumlu mesajlar verebilecek kişiler ile önceden plânlanıp zemin oluşturarak tanıştırılıp örnek almasını sağlayalım.
  7. Evde namaz saatleri mutlulukla ve coşkuyla birlikte hatırlanmasına yardımcı olalım.
  8. Namazı hüşu içinde, ne okuduğumuzu bilerek ve anlamını hayatımıza yansıtarak kılalım ki, namazın istikamet ve denge bahşedici etkisi fark edilsin.
  9. Dede ve nine gibi aile büyükleri ile iyi ilişkiler geliştirmeleri bizzat organize edilmeli ve mümkünse dini kıssalar ve hikâyeler anlatmalarını teşvik edelim.
  10. Çocuğa namazdan önce abdest sevdirelim.
  11. Her lâvaboya gidişte, eller yıkanırken abdest almasını telkin ve teşvik edelim, çünkü; zor gelen namaz kılmak değil, abdest almaktır.
  12. Abdestli durma alışkanlığı kazanmış bir çocuğun namaz sorunun olma ihtimâli yoktur. Bu zamana kadar çocuğu namaza alıştırmak için “Haydi namazını kıl” denmesi, zorlaştırıyor inancındayım.
  13. Abdest almak için gereken süre sadece iki dakikadır. Bunu çocuğa böylece anlatıp, namazın fiziki ve psikolojik faydalarının yanında sevabından da bahsederek Rab’bimizle ilişkilendirmeliyiz. Böyle yapınca sonucun çok daha kolay oluşacağı inancındayım.
  14. Bu gerekçe ile “önce abdest” sloganıyla hareket etmeliyiz.
  15. Abdest alınınca zihnin insana sunduğu psikolojik direnç kırılır ve eyleme hazır olur. Abdest alınmadan (namaza alışmış olanlar hariç) bu istek kolay kolay hissedilmez. Bu sebeple iyi takdim edilir ve zihin buna inandırılırsa, bütün vücut bunu destekler.
  16. Abdest, namaza kolaylık sağlar ve kayar gibi geçiş yapmak için çocuklarımıza önceden sevdirilerek alıştıralım.
  17. Abdestli olmakla, namaza fizyolojik, psikolojik ve manevi bir hazırlık yapılmış olur. Ezandan önce abdestli olunması, bir an önce namazımı kılayım psikolojisi oluşturur. Bu da hem gecikmeyi önler hem de zihne “Namaz kılmak kolay” mesajı verir.
  18. Ufak başarıları tebrik ve taktir ile karşılanmalı ve sosyal onay dahil maddi ödül ile desteklenmeli. Namaz abdest gibi din merkezli uygulamalarda asla şiddet içeren mesajlar kullanılmamalı. Korku ile sevginin bir arada bulunmayacağını hatırdan çıkarmayalım.
  19. Çocuğumuz ilk okula gitme yaşına geldiğinde mümkün olduğunca abdestli duran, namazı seven ve kılmayı bilen bir çocuk durumunda olmalı.
  20. Namaz kılması o kadar doğal bir seyirde olmalı ki, kılmadığı zaman kendisi çözüm üretip kılmak için çareler arasın.
  21. Bu konuda çocuğumuzu taktir ederek onore eden tanıdıklarla, kendisi gibi olan yaşıtlarıyla karşılaştırmak, abdest ve namaz uygulamalarının daha kolay yerleşmesini sağlar.
  22. Allah ile yakınlığını artıracak her türlü fırsatı değerlendirelim.
  23. Abdestli durduğu zamanki halinin iyiliğini fark etmesine yardımcı olalım.
  24. Ergenliğe geldiği halde halâ abdest namaz ile arası iyi olmayan çocuklarımıza, gecikmişlik psikolojisi ile fazla baskı yaparak başka bir yanlışı daha yapmayalım.
  25. Abdest ve namazı, biz istiyoruz diye değil,Allah istiyor ve bizim her türlü dengemizi sağlamak için çok önemli” diye takdim edersek ve anlamasını sevmesini sağlayabilirsek, bu süreç çok daha güzel tamamlanacaktır.
  Saliha Erdim

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Okula Yeni Başlayacak Çocuklarımıza Nasıl Davranmalıyız?
 3. istihare namazı nasıl kılınır - istihare namazı duası - istihare namazı nedir
 4. Vaktinde Kılınamayan Sabah Namazı ve Kazası, kazaya kalmış sabah namazı nasıl kılınır
 5. Akşam namazı Tesbihatı nasıl yapılır, Akşam namazı tesbihat tarifi
 6. Kaza namazı nasıl kılınır, Kaza namazı hakkında bilgi, kaza namazları nasıl ödenir, kazaya
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri