Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ailede bireyler arasında sevgi hâkim olmalı Çocuklarına ibadetleri , özellikle de namaz ı sevdirmek isteyen anne ve babalar onları doyasıya sevmeli ve kendisini sevdirmelidir. İnsan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ailede bireyler arasında sevgi hâkim olmalı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ailede bireyler arasında sevgi hâkim olmalı

  Çocuklarına ibadetleri, özellikle de namazı sevdirmek isteyen anne ve babalar onları doyasıya sevmeli ve kendisini sevdirmelidir. İnsan sevmediği yemeği bile yese ya karnı ağrır ya başı demiş büyüklerimiz. Severse çocuk, büyüklerinden gelecek telkinlere açık olacak ve onları seve seve kabul edecektir.

  Bununla ilgili en güzel örnek yine Hz Peygamber sav dir. O’nu sav hem hanımları, hem çocukları, hem de hizmetinde bulunanlar çok sevmişler. Çünkü en küçüğünden en büyüğüne kadar herkesi sevmiş ve kendisini sevdirmiştir. Hizmetinde bulunanlar bile en ufak bir şikâyette bulunmamışlar. Hatta ailesi ile Hz Peygamber arasında tercih yapmak durumunda kaldığında Hz Peygamberi tercih etmişlerdir. Böylesine köklü bir sevgi ile bağlananlar, O’ndan gelen teklif ve telkinleri hiç tereddütsüz kabul ederler.

  Öncelikle anne-babalar birbirini sevmeli. Samimi olmalılar eşler birbirlerine. Sevmeyi çocuklar ailede öğrenmeliler. Sevgiyle yetişen çocuklarla iletişim kurmak çok kolay olacaktır. Ailede sevgi kültürünün hâkim olması, çocuklara ibadet davranışını kazandırmada da önemli yararlar sağlayacaktır. Anne-babasıyla arasında kuvvetli sevgi bağı bulunan çocuklar, büyüklerinden bu yönde gelecek mesajlara dikkat verip, onları alıp benimseyecektir.

  Yapılan anketlerde ailesinde sevgi bağları güçlü olan çocukların ibadetlerine daha dikkatli oldukları, huzursuz bir ortamda sevgisiz yetişen çocukların ise ibadetlere duyarsız olduğu görülmektedir.

  Çok sevilen bir Hoca’nın 18 yaşındaki oğlunun itirafları:
  Babam çevresinde çok sevilen bir kişiydi. Eve geldiğinde bir başka adam olurdu. Sanki dışarıdaki o değildi. Yüzünden düşen bin parça olurdu. Biz babamın gülen yüzüne o kadar hasrettik ki, onu tebessüm ederken görmek için onun meclislerine giderdik. Bir kere olsun babam bizi kucaklayarak sevmedi ve öpmedi. Babamı sevemedim. Babamın telkinlerine uymak gelmedi içimden. Ve bir gün babam öldü. Her kes ağlarken, benim gözümden bir damla yaş akmadı.

  Günler geçti annem dedi ki; oğlum babanın mezarına ziyarete gidelim ve birer fatiha okuyalım. Kırmadım annemi ama babamın mezarı başında fatiha okumak gelmedi içimden. Böyle bir babanın durumuna düşmekten rabbim cümlemizi korusun.
  Bir başka kıssa da güzel bir örnek: Edebiyat dersinde öğretmen çocuklara bir kompozisyon yazmalarını ister. Herkes kendi çevresinden sevdiği bir şahsın hayatını yazacak. Bütün öğrenciler yazmağa başlar, birisi bekler. Bu durum öğretmenin gözünden kaçmaz ve hemen o öğrenciyi yanına çağırır ve sebebini sorar. Çünkü başarılı bir öğrencidir. Öğrenci derki:

  Öğretmenin babamdan başka tanıdığım ve sevdiğim çok başarılı birini tanımıyorum. Babamı anlatmanın da bu derse uygun olup olmayacağına karar veremediğim için yazamıyorum.

  Yaz oğlum yaz, sen babanı yaz der öğretmeni ve çocuk yazmağa başlar. Ders biter, öğretmen kâğıtları toplar. Sonunda görür ki en güzel kompozisyonu bu öğrenci yazmıştır. Babası hakkında neler yazar neler. Babacığım sen dünyanın en güzel babasısın. Senin gelişini her akşam dört gözle beklerim. Diye başlar anlata anlata bitiremez babasına olan duygularını…

  İşte iki örnek. Siz de kendi çocuklarınızdan ve çevrenizden buna birçok örnek bulabilirsiniz.

  Sonuç olarak diyebiliriz ki çocuklara ibadetleri sevdirmenin birinci ve en önemli yolu onları sevmeli ve kendimizi sevdirmeliyiz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Toplumdaki Bireyler Arasında İş Bölümü Olmasaydı Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşırdık
 3. Alay Etmenin Bireyler Arasında Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olacağını Açıklayan Kısa Bir M
 4. Ailede Kardeşlerin Birbirine Sevgi Ve Saygıyla Davranması Neden Önemlidir
 5. Karşılıklı Bağımlılık, Sadece Bireyler Ve Toplumlar Arasında Mıdır
 6. Ailede Sevgi Saygı Ve Yardımlaşma İle İlgili Yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri