Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

GÖZ TANSİYONU BEBEKLERDE GÖZ SULANMASI YAPIYOR BEBEĞİNİZİN bir veya iki gözündeki sulanma ve çapaklanma , doğuştan gözyaşı kanallarının tıkanıklığının belirtisi olabilir. Gözyaşı , alt ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Göz Tansiyonu Bebeklerde Göz Sulanması Yapıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  GÖZ TANSİYONU BEBEKLERDE GÖZ SULANMASI YAPIYOR


  BEBEĞİNİZİN bir veya iki gözündeki sulanma ve çapaklanma, doğuştan gözyaşı kanallarının tıkanıklığının belirtisi olabilir. Gözyaşı, alt ve üst göz kapağının burna yakın ucundaki bir delikten emilip, ince bir kanal yoluyla burun arkasına akar. Çoğu bebekte kanalın burna açılan alt ucu doğum sırasında ince bir zarla kaplıdır ama birkaç hafta içinde bu zar açılır. Yırtılarak açılma gecikirse ya sürekli ya da nezle gibi bir iltihap sırasında ara ara olan gözyaşının dışarı akması ve kirpiklerde yapışma oluşur. Burun kenarına, alt kapağın biraz aşağısına basmakla tıkalı gözyaşı kanalından gözün içine doğru iltihabın geldiği görülebilir. Bu çocuklarda sık sık göz iltihapları görülebilir. iltihabın tipik belirtisi olan çapaklanma antibiyotikli göz damlaları ile düzelir ama ilaç kesilince hemen tekrarlama eğilimindedir.
  Önemli olan sulanmanın glokomdan da kaynaklanabileceğini bilmek ve gözde kızarıklıkla birlikte şeffaf olan korneada bulanıklık ve gözlerde büyüme varsa bu sulanmanın sadece kanal tıkanıklığına bağlı olamayabileceğini düşünmektir.
  GÖZYAŞI TIKANIKLIĞI NASIL OLUŞUR?
  Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık, iltihap, travma gibi değişik sebeplerle, her yaşta olabilir. Doğuştan olanların nedeni, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının tamamen açılmamış olmasıdır. Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı dışarı akmaktadır.
  GÖZYAŞI TIKANIKLIĞIN NASIL TESPİT EDİLİR?


  Detaylı bir göz muayenesi yapıldıktan sonra gözde sulanma ve çapaklanmaya neden olan diğer etkenler ortadan kaldırılır. Daha sonra ise kanallara, gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne ile girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini hissederse kanalların açık olduğu, aksi takdirde kapalı olduğu anlaşılır.
  BEBEKLERDE GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ?
  Yeni doğan bebeklerin yarısına yakınında doğuştan gözyaşı kanal tıkanıklığı vardır. Tıkanıklığın ilk belirtisi gözlerde sulanmadır. Sulanmaya, ilerleyen günlerde çapaklanma eşlik eder. Tedavi olarak yeni doğan bebeklerde masaj yapılabilir ancak gecikmiş durumlarda gözyaşı kanallarına girilerek kanalların serumla açılması gerekir. Uygulanan bu yöntemle gözyaşı kanalı %90 gibi yüksek bir ihtimalle açılır. Açılamayan durumlarda ameliyat gerekir.
  Tedavide en önemli şey annenin çocuğunun gözüne günde en az 4 seans halinde ve her defasında en az 10 kez kanalı aşağıya doğru sertçe sıvazlayarak masaj yapması ve tıkanıklığın üstünde birikmiş olan sıvıyı daha basınçla aşağıya iterek ince zarın yırtılmasını kolaylaştırmasıdır. Çapaklanma varsa doktorunuzun önerdiği göz damlalarının da kullanılması gerekir.  Masajla tedavi yaparak çocuk en az 1 yaşına gelene dek beklenmelidir. Buna rağmen açılmadı ise “problama” denen bir girişimle burun içindeki ince zarın delinmesi sağlanır. Ameliyathanede bebek anestezi verilerek uyutulur, ince bir tel ile (prob) gözyaşı kanalı giriş deliğinden girilir ve kanal boyunca ilerlenerek dipteki zar delinir.
  Bu işlem için en az 1 sene beklenmelidir. Çünkü bu bebeklerin %95’inde zar 1 sene içinde yırtılır. Eğer 1 yılda kendiliğinden açılmadı ise problama ile açılma şansı %90dir. İlk problamada açılmayanlara ikinci problama denenir ama bu kez de açılmadıysa hastalara cerrahi olarak yeni bir kanal oluşturma ameliyatı uygulanır
  İLERİ YAŞLARDA GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞININ TEDAVİSİ?


  İleriki yaşlarda ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklıklarında ilk olarak kanallar serumla açılmaya çalışılır ancak genellikle bunların yarısı açılabilir. Bu nedenler diğer yarınısın açılabilmesi için ameliyat gerekir. Ameliyat uygulandığı bölgede cilt çok ince olduğu için ancak doğru yerden uygulanan ameliyat sonrasında yüzde iz kalmaz.


  ÇOCUKLAR 3-4 YAŞINA KADAR KONTROL ETTİRİLMELİ  Şikâyeti olan çocuk hangi yaşta olursa olsun muayene edilebilir. Çocuğun muayeneye izin vermediği durumlarda sakinleştirici ilaçlar kullanılır, yine verimli sonuç alınamadığı takdirde genel anestezi verilerek muayenesi tamamlanır. Çocukların hiçbir şikayeti olmasa bile 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmiş olmaları gerekir. En uygunu ilk 1 yaş içinde yapılacak olan muayenedir.
  Okul çağına gelmiş çocukların okula başlamadan önce muayene edilmeleri, geç kalınmadan göz problemini tespit edebilmek ve de okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önlemek açısından çok önemlidir. Görme kusuru çok az bile olsa gözlükle çözümlendiği zaman çocuk okulunda daha başarılı olacaktır  DÜZENLİ KONTROL TEDAVİ BAŞARISINI ARTIRIR


  Pek çok göz problemi erken yaşlarda başladığından çocukların belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile 2 yılda bir göz muayenesi yapılması uygundur. Belli bir numaranın üstündeki hipermetrop veya astigmat bir göz, yakını çok bulanık gördüğünden çocukluk çağında iyi ve net görmeyi öğrenemediğinden tembel kalabilir. Ayrıca iki göz arasındaki numara farkı fazla olduğunda, daha yüksek numaralı olan göz tembel kalır. Göz tembelliği tedavisi ancak 9 -10 yaşına kadar mümkün olan önemli bir göz problemidir. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalınırsa sonuç o kadar başarısız olur.


  Çocuk televizyon seyrederken, sesi çok kısık olmadığı halde televizyona çok yaklaşıyorsa, bir gözünü devamlı kaşıyorsa, kırpıştırıyorsa veya çocukta göz sulanması meydana geliyorsa, o zaman ailenin dikkatli olması gerekiyor. Göz hastalıkları ile ilgili diğer belirtiler ise şöyle, bazen kirpiklerde kepeklenme olabilir, bunlar da küçük kırılma kusurları, astigmatlarda ve hipermetrop çocuklarda olur. Bunun haricinde çocuk, tahtadaki yazıyı görmüyorsa, yanındaki arkadaşı ne yazıyor diye bakıyorsa, sınıfta çok göz kırpıyorsa ya da görmek için ayağa kalkıyorsa yine ebeveynler çok dikkatli olmalıdır.
  ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?  * Göz kayması
  * Göz kapağı düşüklüğü Göz yaşarması
  * Çapaklanma
  * Şişlik
  * Bir gözü kapayarak bakma
  * Çok yakından okuma
  * TV'yi yakından izleme
  * Gözlerini kısarak bakma
  * Okuduğu yeri kaçırma
  * Okuduğu yeri belirlemek için parmak kullanma
  * Düşük performans
  * Baş ağrısı
  * Dalgınlık
  * Başı bir yana eğerek bakma
  * Sık sık gözleri kaşıma
  * Bebek 3 aylık olmasına rağmen bakışları odaklayamama
  * Ailede gözlük kullananlar veya göz hastalığı bulunması durumlarında çocukta göz hastalığı olabileceğini düşünmek gerekir.

  ANNE VE BABALAR ÇOCUĞUN HİÇBİR ŞİKÂYETİ OLMASA DAHİ, ÇOCUKLARINI OKUL ÇAĞINDAN ÖNCE ÖZELLİKLE 1 YAŞINDA VE 5 YAŞINDA MUAYENE ETTİRMELİDİR.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Göz Tansiyonu Sebepleri Ve Tedavisi
 3. Bebeklerde isilik neden olur, bebeklerde isilik nasıl geçer
 4. Bebeklerde ishal belirtileri tedavisi, Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır
 5. Glokom (göz Tansiyonu Yüksekliği) Nedir?
 6. Göz Tansiyonu Tedavi Edilmezse Körlüğe Neden Olur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri