Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yangından Korunma , İtfaiyeciler Haftası İle İlgili Açıklama Ateşin denetimden çıkıp gittikçe büyümesine yangın denir. Yurdumuzda her 25 Eylülü izleyen hafta Yangın Haftası olarak değerlendirilir.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yangından Korunma, İtfaiyeciler Haftası İle İlgili Açıklama

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yangından Korunma, İtfaiyeciler Haftası İle İlgili Açıklama

  Ateşin denetimden çıkıp gittikçe büyümesine yangın denir.

  Yurdumuzda her 25 Eylülü izleyen hafta Yangın Haftası olarak değerlendirilir. Hafta süresince çeşitli yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır. Korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilir.

  Yurdumuzda itfaiye örgütü kurulmadan önce Davut isimli biri Fransa'da gördüğü Didon denilen yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını yaptı. Tulumbayı taşıyan, yangını söndüren kişilere Tulumbacı denirdi. Her mahallenin tulumbacıları ayrı idi. Kentin bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar, tulumbalarını sırtlarına alır, bağıra bağıra koşarak yangın yerine giderlerdi.

  Ülkemizde ilk yangın söndürme örgütü 1914 yılında kuruldu. Yangın söndürme örgütüne İtfaiye, yangını söndüren görevlilere de İtfaiyeci denir.

  Eskiden kentin yüksek bir binasının tepesinde ya da yangın gözlemek için özel olarak yapılmış bir kulede gözcü bulunurdu. Herhangi bir yerde çıkan yangını gözcüler, tulumbacılara bildirir, tulumbacılar da tulumbayı sırtlar, sokaklarda bağıra bağıra yangın yerine gelirler ve yangını söndürürlerdi.

  Yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. Bugün belediyelerde ve büyük endüstri kuruluşlarında itfaiye örgütü vardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yangından Korunma, İtfaiyeciler Haftası İle İlgili Açılış Konuşması, Konuşma Metni
 3. Yangından Korunma Haftasıyla İlgili Kompozisyon,Yangından Korunma Haftası hakkında Kompozi
 4. Yangından Korunma Haftası İle İlgili Yazılar,Yangından Korunma Haftası Hakkında Yazı,Yangı
 5. Bir Ev Yanıyordu, Yangından Korunma, İtfaiyeciler Haftası İle İlgili Şiir
 6. Yangından Korunma, İtfaiyeciler Haftası İle İlgili Hikaye
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri