Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Farabinin Matematik Alanında Hangi Çalışmaları Yapmıştır Farabinin Matematik Çalışmaları Ünlü İslam bilgini Farabi , pek çok alanda yaptığı çalışmalarla bir çok bilim dalının gelişmesine k
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 15      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Farabinin Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Farabinin Matematik Alanında Hangi Çalışmaları Yapmıştır

  Farabinin Matematik Çalışmaları

  Ünlü İslam bilgini Farabi, pek çok alanda yaptığı çalışmalarla bir çok bilim dalının gelişmesine katkıda bulunmuştur.

  Genç yaşlarda Farsça, Arapça, Latince ve Yunanca öğrenen Farabi, Mantık, felsefe, matematik, tıp ve musikî üzerinde büyük bilgi sahibi idi. Bu konular üzerinde 100′den fazla eser verdi. Ancak bugün elde sadece 39 eseri kalmıştır.

  Onun, İlimler Ansiklopedisi (İhsâu’l-Ulûm) adlı eseri, döneminin filoloji, mantık matematik, fizik, kimya, ekonomi ve siyaset alanlarındaki bütün bilgileri sayıp döker ve özet olarak mahiyetlerini anlatır.

  Bu büyük dahinin eserleri Hindistan’da ve Mısır’da basıldı, İbranice’ye ve batı dillerine de çevrildi.Büyük bilginlerden, İbni Sina ve İbni Rüşt gibi büyük filozoflar ondan ders aldılar ve onun aydınlığında yetiştiler.

  Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti. Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Biruninin Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar
 3. Atatürk ve Matematik - Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir
 4. Ali kuşçunun matematik alanında yaptığı çalışmalar
 5. Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Kısaca
 6. Atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar kompozisyon
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri