Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Neden Ülkemize Türkiye Denmiştir? Türkiye adı: "Türkiye" adı Türklerin yaşadığı ülkelerin ve Türk devletlerinin adı olarak Cumhuriyet'ten bu yana değil 1000 yıldan fazla bir zamandan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Neden Ülkemize Türkiye Denmiştir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Neden Ülkemize Türkiye Denmiştir?

  Türkiye adı: "Türkiye" adı Türklerin yaşadığı ülkelerin ve Türk devletlerinin adı olarak Cumhuriyet'ten bu yana değil 1000 yıldan fazla bir zamandan beri kullanmaktadır.

  Yabancılar Türklerin yoğun olarak bulundukları ve hakim oldukları yerlere her zaman Turkhia (Türkiye) demişlerdir. VI. yüzyılda Bizanslılar bütün Orta Asya'ya "Turkhia" yani "Türklerin ülkesi" "Türklerin yaşadığı yer" diyorlardı. Türklerin Orta Asya'dan batıya doğru yayılmaları sonunda gittikleri yeni yerlere de "Türkiye" denmiştir. IX. ve X. yüzyıllarda İtil (Volga) ırmağından Orta Avrupa'ya kadar olan bölgeye de Türkiye adı verilmiştir. "Doğu Türkiye" adı verilen bölgede Hazar Türkleri "Batı Türkiye" denilen bölgede ise Hunlar'ın bir kolu olan Macar Türkleri yaşıyordu. XIII. yüzyılda Mısır'da bir Türk devleti kurulduğu zaman özellikle Kıpçak Türklerinden Baybars'ın yönetiminde genişleyen devletin hâkim olduğu Mısır ve Suriye yine "Türkiye" adı ile anılıyordu. Araplar hem bu bölgeye hem de Türklerin yoğun olduğu egemen olduğu diğer bölgelere "Arz-üt Türk" diyorlardı.

  "Türkiye" sözüne Latince metinlerde de çok rastlanır. Ünlü gezgin Marko Polo anılarında Anadolu'dan "Turcia Minor (Küçük Türkiye)" Orta Asya'dan "Turcia Major (Büyük Türkiye)" diye söz eder.

  Türklerin Anadolu'ya 1071 Malagirt zaferinden sonra büyük topluluklar halinde yerleşmeye başlamalarından yani XII. yüzyıldan itibaren yabancılar Anadolu'ya hep Turcia (Türkiye) demişlerdir.

  1299'da Anadolu'da kurulan Osmanlı Devleti kısa zamanda güçlenip büyüyünce devletin hakim olduğu bölgeler devleti kuran Osman Gazi'nin adı ile anılır oldu. Fakat Osmanlı Türkler'in hakim olduğu bölgelere yabancılar hem Osmanlı Devleti hem Türkiye demeye devam ettiler. Osmanlılar'ın hakim olduğu böglelerin dışında kalan ama yineTürkler'in yaygın olduğu yerlere çoğrafi bölge ve ülke adı olarak yine Türkiye Türk Eli Batı Türk Eli veya Doğu Türk Eli Doğu Türkistan Batı Türkistan denmiştir.

  Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden ve hanedanlığın kaldırılmasından sonra kurulan yeni Türk Devleti'nin adı elbette yine Türkiye olacaktı ve Türklerin ülkesine Türkiye denecektir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz.Muhammed'e Niçin El Emin Denmiştir
 3. Namık Kemal'e Neden Vatan Şairi Denmiştir
 4. Peygamberimize Niçin El emin Denmiştir
 5. Ülkemize Neden Türkiye Denmiştir, Türkiye adı, Türkiye Adı Nerden Geliyor, Türk Tarihinin
 6. Ülkemize Özgü Hayvan Türleri Nelerdir, Türkiye'ye Özgü Hayvanlar,Türkiye'ye özgü hayvan tü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri