Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

TÜRKİYE'DE ELEKTRİĞİN İLK KULLANIMI Türkiye'de elektriğin ilk nerede kullanıldığı sorusu ilk anda İstanbul'u akla getiriyor.Ancak doğru yanıt İstanbul değil , Tarsus.Türkiye'nin elektrikle buluş ması ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'de Elektriğin Ilk Kullanımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  TÜRKİYE'DE ELEKTRİĞİN İLK KULLANIMI
  Türkiye'de elektriğin ilk nerede kullanıldığı sorusu ilk anda İstanbul'u akla getiriyor.Ancak doğru yanıt İstanbul değil, Tarsus.Türkiye'nin elektrikle buluşması, 15 Eylül 1902 tarihinde İçel'inTarsus İlçesi'nde gerçekleşti.Bundan tam 12 yıl sonra, 14Şubat 1914 tarihinde ise İstanbul elektriğin ışıltısıyla tanıştı.
  Türkiye'de elektrik enerjisiilk kez 1902 yılında İçel'in Tarsus ilçesinde kurulan bir hidroelektrik santralıyla üretilmeye ve kullanılmaya başladı.O dönemde Tarsus Belediyesi'ndeçalışan Avusturyalı Dörfler tarafından, 15 Eylül 1902 yılında, Berdan Nehri Bentbaşı mevkiinde kurulan hidroelektrik santralı, transmisyon kayışı ile 2kW'lık bir dinamoyu çevirerek, buradan elde edilen elektrik enerjisini Tarsus'a vermeyebaşladı.
  Tarsus Ticaret ve SanayiOdası'nca yayımlanan "Tarsus Tarihi ve Eshab-ı Kehf" adlı kitapta yeralan bilgilere göre, üretilen elektrik enerjisi ile ilk zamanlar Tarsus'un sokakları aydınlatıldı. Elektrikle aydınlanan ilk konutlar ise Müftüzade SadıkPaşa (Sadık Eliyeşil) ile Sorgu Hakimi Yakup Efendi'nin evleri oldu.
  Daha sonra isediğer evler de elektrikten yararlanmaya başladı.Bu dönemde evlerde elektrikdüğmesi olmadığı için lambalar, santralden şartelin indirilmesiylekapatılabiliyordu. Daha sonraki tarihlerde bu santrale ilaveler yapıldı veTarsus'un ışığa kavuşması, Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olarak yerini aldı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektriğin Yol Açabileceği Tehlikeler Nelerdir
 3. Elektriğin Hayatımızdaki Önemi Kısaca
 4. Elektriğin Günlük Yaşamımızdaki Yeri
 5. Elektriğin Günlük Yaşamındaki Önemi
 6. Türkiye’de Toprakların Kullanımı Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri