Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dünyadaki Nükleer Güç Santralleri nükleer santral kazaları - çernobil kazası İnsan yapısı tesislerin arıza ve kaza yapmaları doğaldır. Nükleer güç santrallerinin tarihinde , yani 44

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünyadaki Nükleer Güç Santralleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyadaki Nükleer Güç Santralleri

  nükleer santral kazaları - çernobil kazası

  İnsan yapısı tesislerin arıza ve kaza yapmaları doğaldır. Nükleer güç santrallerinin tarihinde, yani 44 yılda (1957-2001) önemli sayılabilecek üç kaza gerçekleşmiştir. Bunlardan ikisi kısmi (Three Mile Island ve Tokaimura), biri de tam (Çernobil) kazadır.

  İlk önemli kısmi nükleer güç santrali kazası, 1979 yılında ABD’de Three Mile Island’da gerçekleşmiştir. Bu kaza radyoaktif sızma şeklinde olmuş ve büyümeden denetim altına alınabilmiştir. Soğutma devresinin bakım görevlisinin hatası sonucu vanaların kapalı tutulmasından kaynaklanan bu kazada ölen veya yaralanan olmamışsa da çevredeki radyoaktif birikintinin temizlenmesi gerekmiştir.

  İkinci kısmi nükleer güç santral kazası ise 1999 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 120 km kuzey doğusundaki Tokaimura Nükleer Santral kazasıdır. Bir kişinin ölümü ve 439 kişinin de yüksek dozda radyasyona maruz kalmasına sebep olmuştur.

  Çernobil Nükleer Santral Kazası

  Ukrayna’daki Çernobil nükleer güç santralindeki kaza, reaktör güvenliği ile ilgili bir test sırasında gerçekleşmişti. Yapılan test, bu tür reaktörlerin kararlı çalışamadığı çok düşük güç seviyesindeydi ve bu seviyede reaktörün güvenlik sistemlerinin devreye girmemesi için, sorumlu operatörler, normalde yapmamaları gerektiği halde acil durum kapama sistemini devre dışı bırakmışlardı. Deney sırasında kalp içi sıcaklıklar güvenli seviyenin üstüne çıktığında ise reaktörü kapatacak ve soğutma sağlayacak sistemler devre dışındaydı. Bu affedilmez hata, buhar basıncının artmasına ve bu yüzden oluşan buhar patlamasıyla birlikte çatının çökmesine yol açtı.

  Böylece, reaktör içindeki sıcak grafit direk olarak atmosferle temas eder hale geldi. Havada bulunan oksijenle reaksiyona giren grafitin yanmasıyla reaktör kalbi bütünlüğünü kaybetti ve bu tür Rus reaktörlerinde (RMBK-1000) koruma kabuğunun da olmaması nedeniyle, radyoaktif maddeler dışarı salındı.

  26 Nisan 1986, saat 01:23’de olan bu kazanın etkileri çok büyük oldu. Bu kaza, çevredeki halkta ciddi olumsuz sonuçlara yol açan ilk kazaydı. 35 kişi kaza nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Uzun dönemde de binlerce insan üzerinde olumsuz etkileri görülmeye devam etmektedir.  Nükleer Güç Santrali Bulunan Belli Başlı Ülkeler
  Komşularımız arasında Ukrayna’da 16’sı işletme ve 4’ü de inşa halinde olmak üzere toplam olarak 20 tane nükleer güç santrali bulunmaktadır ve Ukrayna toplam elektrik üretiminin % 45,4’ünü nükleer santrallerden sağlamaktadır. Bu rakamlar sırasıyla Bulgaristan için 6 - 0 - % 41,5, Ermenistan için 1 - 0 - % 24,7, Rusya için 26 – 4 - % 13,1, Romanya için 1 - 1 - % 10,3 ve İran için 0 – 2 - 0’dır.

  Diğer ülkelerden Fransa için bu rakamlar 58 - 1 - % 75,8, Kore için 14 - 3 - % 41,4, Japonya için 52 - 2 - % 35,9, Macaristan için 4 - 0 - % 35,6, Almanya için 20 - 0 - % 28,3, İngiltere için 35 - 0- % 27,1, Tayvan için 6 - 1 - % 24,8, ABD için 104 - 0 - % 18,7, Romanya için 1 - 1 - % 10,3, Hindistan için 10 - 4 - % 2,5, Pakistan için 1- 1- % 0,7, Kazakistan için 1- 0 - % 0,2’dir
  Dünya genelinde yeni kurulacak nükleer santrallerin sayısı sınırlı kalmaktadır. Ancak yeni nükleer santral yapımından vazgeçilmiş de değildir. Konu her ülkenin enerji stratejisine bağlıdır. Mesela Fransa toplam enerji üretiminin % 76’sını nükleer santrallerden sağlamakta ve önemli bir kısmını İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkelere ihraç etmektedir.

  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nükleer enerji nedir,nükleer enerjinin kullanım alanları
 3. Dünyanın en büyük nükleer santralleri
 4. Nükleer enerji nedir, Nükleer enerji hakkında bilgi
 5. nükleer enerji nasıl oluşur - nükller enerjinin tanımı - ilk nükleer enerjiyi kim buldu -
 6. Dünyadaki En Yüksek Şelalelerin İsimleri, dünyadaki en yüksek şelale,dünyadaki en yüksek ş
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri