Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Depremi Sezen Hayvanların Sırrı Ne? Depremi sezen hayvanların sırrı ne? Kimi hayvanların depremlerden önceki olağandışı davranış biçimi neye dayanıyor? Bilim adamlarına göre bunun sebebi hayvanların

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Depremi Sezen Hayvanların Sırrı Ne?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Depremi Sezen Hayvanların Sırrı Ne?
  Depremi sezen hayvanların sırrı ne?

  Kimi hayvanların depremlerden önceki olağandışı davranış biçimi neye dayanıyor? Bilim adamlarına göre bunun sebebi hayvanların sulardaki kimyasal değişimi sezme kabiliyeti olabilir.  İSTANBUL - Araştırmacılar 2009 yılında İtalya'nın L'Aquila kentini vuran depremden birkaç gün önce yakınlardaki bir gölde yaşayan kurbağa sürüsünün topluca göç etmesi ardından konuyu mercek altına aldılar, hayvan davranışlarını daha yakından takip ederek depremleri önceden tahmin etmenin mümkün olup olmadığını sorguluyorlar.
  Journal of Environmental Research and Public Health (Çevre Araştırması ve Kamu Sağlığı Dergisi) adlı bilimsel yayında ayrıntıları yer alan araştırmada, basınç altındaki kayaların saldığı parçacıkların yüzeydeki su birikintilerinde yol açtığı kimyasal reaksiyon zinciri anlatılıyor.
  Su kenarında ya da içinde yaşayan hayvanların, sudaki kimyasal değişikliklere son derece hassas olduğu bilinen bir gerçek. Bu tip hayvanlar, kaya kütleleri en nihayet yerinden oynayarak depreme yol açmadan önce, sarsıntının gelişini sudaki değişimden hissediyor olabilir.

  L'Aquila depremindeki kurbağa sürüsünün yanısıra, büyük bir yer sarsıntısından önce tanık olunan tuhaf hayvan davranışlarına başka örnekler de var.

  YILANLARIN UYANIŞI

  Sürüngenlerin, suda ve karada yaşayan yüzergezerlerin veya balıkların büyük bir deprem öncesinde garip davranışlar sergilediği bilgisi birçok ülkede yaygın biçimde dile getiriliyor. Örneğin, 1975 yılında Çin'in Haicheng kentinde meydana gelen depremden yaklaşık bir ay önce, yılanların topluca yuvalarından çıkmaya başladığı görülmüştü.
  Bu yıkıcı depremin Haicheng'i kış aylarında vurduğu düşünülecek olursa, yılanların kış uykusunu yarıda kesip kendilerini dondurucu soğuğun ortasına atması neredeyse intiharla eş anlama geliyor.
  Kış uykusundan uyanan sürügenler, topluca göçen yüzergezerler ya da yüzeye çıkan derin su balıkları gibi daha çok sayıda benzer anekdot var. Ancak büyük çaplı depremler çok nadir gerçekleşen bir durum olduğu için, önceden doğada yaşanan olayları bilimsel bir gözle incelemek neredeyse imkansız gibi.  İtalya'nın L'Aquila kentindeki kurbağalar, işte bu noktada istisnai bir konumda... İngiltere'nin Open University (Açık Öğretim Fakültesi) biyoloji bölümünde okuyan Rachel Grant, L'Aquila'daki kurbağaları yazdığı doktora tezi için şans eseri inceleme altına almıştı.
  Grant, ''Depremden önce üç gün içerisinde göldeki 96 kurbağadan geriye bir tanesinin bile kalmadığını gördüm, gerçekten çok şaşırtıcıydı'' diyor. Bunun üzerine Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da Rachel Grant ile temasa geçerek araştırmaya dahil oldu.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. depremi ölçen aletin adı
 3. Depremi ölçen alet nedir?
 4. Depremi kaydeden alete ne ad verilir?
 5. Dünyanın en ölümcül depremi nerede oldu
 6. Depremi Nasıl Anlarız Deprem Sırasında Ne Yaparız
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri