Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atlar Nasıl Beslenir Atların mideleri beden iriliklerine göre çok küçüktür. Atlarda mide kapasitesi tüm sindirim kananlının % 70.8 ini teşkil eder. Bu nedenle atlar sık

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atlar Nasıl Beslenir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atlar Nasıl Beslenir
  Atların mideleri beden iriliklerine göre çok küçüktür. Atlarda mide kapasitesi tüm sindirim kananlının % 70.8 ini teşkil eder. Bu nedenle atlar sık sık yenilenmelidir. Libitum (sınırsız) yemleme atlar için çok zararlı ve tehlikelidir.


  Yemleme zamanları belirli aralıklarla ve belirli saatlerde yapılmalıdır (en ideali günde 4 kez). İki yemleme arasındaki süre açıldığında veya birkaç gün yem verilmediğinde at, yeme hücum ederek yer. Bu durum timpaniye ya da mide rupturuna (yırtılmasına) neden olabilir. Diğer yemleme kuralları sırası ile şunlardır;

  Atlarda ideal yemlemesi sıralaması:
  1. Su
  2. Kuru Ot
  3. Dane (kesif) yem şeklinde olmalıdır.

  Su yemlemeden önce verilmelidir.

  Dane (kesif) yemlerden hemen sonra su verilmesi çok sakıncalıdır.

  Dane yemlerden hemen sonra verilen su midede bulunan yemi hemen bağırsaklara sevk eder ve atın sindirim sistemine bozar.

  Bu burum sancılara ve at bağlı ise konstipasyona ( kabızlık) neden olur.

  İşten, idmandan ve koşudan hemen sonra su verilmemelidir. Atın teri kuruduktan sonra ve çok soğuk olmayan su(mümkünse oda sıcaklığında) verilmelidir. Atlara kaba yemler, dane yemlerden önce verilmelidir. Dane yemlerin midede daha uzun bir süre kalmasını temin etmek için,kaba yemden sonra ata az miktar su verilir. Bu su kaba yemin mideyi terk etmesini kolaylaştırır ve hızlandırır. Bundan sonra dane yem verilir. Atlara verilen kesif ve kaba yemlerde mantar ve küflenme olmamalıdır. Yemlerin içerisinde küçük taş parçalan ve kum bulunmamalıdır. Bu durumlar sancıya neden olur.

  Atlara verilen dane yemlerin (arpa-yulaf) kırılarak veya ezilerek verilmesi, yemlerin sindirilme derecesini ve atın yemden yararlanma gücünü artırır. Atlar yem değişikliklerine karşı çok hassastırlar.teze ottan kuru ota veya kesif yeme geçişler tedricî olarak yapılmalıdır.

  Atlara verilen kesif yem toz halinde ise (atlar kesif yem yemeden önce derin nefes alıp verirler) üst solunum yollarına kaçabilir. Bu sakıncayı önlemek için, kesif yemin üzerine elle hafif su serpilerek ıslatılır. Bu ıslatma işlemi at yem yemeğe başlamadan hemen önce yapılmalıdır. Kesif yemin önceden ıslatılması fermantasyona neden olabilir. Fermente olmuş yemler sancı tehlikesini artırır.

  Yemlemeden hemen sonra ata idman yaptırılmamalı, iş hayvanı ise çalıştırılmamalıdır.

  Ata yeterli miktarda yem verilmesine karşın, at zayıf ve güçsüz ise, önce iç parazit muayenesi yaptırılmalı ve sonra da dişlerine bakılarak gerekirse premollar ve molar dişler törpülenmelidir. Her yaş ve cinsiyetteki atların en büyük düşmanı yağlanma ve istirahattır. Bu nedenle atlara yeterince idman yaptırılmalıdır. Atlara verilecek günlük yem miktarı, atın çalıştırılıp çalıştırılmadığına, eğer çalıştırılıyor ise ağır veya hafif bir işte çalışmasına göre değişir.

  Ağır bir işte çalışan atlara:
  -Her 100 kg canlı ağırlığa:

  -1 kg kaba yem (kuru ot)

  -1.5 kg kesif yem (Arpa veya yulaf)


  Hafif bir iste çalışan atlara:
  - Her 100 kg canlı ağırlığa;

  -1 kg kaba yem

  -1 kg kesif yem

  At çalıştırılmıyorsa:
  -Her 100 kg canlı ağırlığa;

  -1 kg kaba yem

  0.5 kg kesif yem verilmelidir


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çinde çoucuklar nasıl beslenir nasıl giyinir ne tarz oyunlar oynalar
 3. almanyada yaşayan çocuklar nasıl giyinir nasıl beslenir nasıl oyun oynar
 4. azerbaycan çocukları nasıl giyinir nasıl beslenir nasıl oyun oynarlar
 5. almanya nasıl giyinir nasıl oynar nasıl beslenir
 6. azerbaycanlılar nasıl giyinir, nasıl beslenir ve nasıl oynarlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri