Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kurban Bayram ı Hutbeleri , Kurban Bayram ıyla ilgili Hutbeler Kurban Bayram ı ile ilgili Hutbeler KURBAN BAYRAM I "Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kurban Bayramı ile ilgili Hutbeler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban Bayramı Hutbeleri,
  Kurban Bayramıyla ilgili Hutbeler
  Kurban Bayramı ile ilgili Hutbeler


  KURBAN BAYRAMI

  "Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar."1 Böyle buyuruyordu Yüce Mevlâ Hz. Peygamber (s.a.s.)'in şahsında bütün mü'minlere…

  Kardeşlerim!
  Önce vatan evlatlarının şehâdet haberleri, ardından Van depreminin üzüntüsü sarmışken bütün yurdu, Rabbimizin beşâreti olan Kurban Bayramına erişmiş olmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız.

  Ne güzel bir tablodur ki aziz milletimiz, bütün olumsuzluklara rağmen sıkıntılar karşısında tek yürek olmuş, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın ne denli güçlü olduğunu bir kez daha göstermiş ve bu kutlu bayramı haketmiş olmanın haklı gururunu bizlere yaşatmıştır.

  Kardeşlerim!
  Kurban, Allah yolunda samimiyetin, fedakârlığın, cömertliğin ve teslimiyetin ifadesidir. Mü’minler kurban kesmekle, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in hatıralarını tazelemekte ve gerektiğinde kendilerinin de aynı teslimiyet ve fedakârlığa hazır olduklarını göstermektedir.

  Kurban, et ihtiyacı nedeniyle hayvan kesimi değil, aksine “Allah’a onların ne etleri, ne de kanları ulaşır; fakat sizden Allah’a ulaşan yalnızca takvanızdır.”2 ilahî hitabı gereği Allah rızası ve kurbiyyeti gözetilerek bir ibadetin yerine getirilmesidir.

  Kurban, değerlerine yabancılaşan insanın başta Allah'a, kendisine, tabiata, canlıya, cansıza ve her şeye karşı yabancılaşmanın önüne geçmek için emredilmiş bir ibadettir.

  Kurban, dünyevileşmeye karşı ilahi bir uyarıdır aynı zamanda. Modern hayatın bireyciliğe ve ben merkezli anlayışa mahkûm ettiği insanı, "İnsan insanın cennetidir" inancına götüren bir ibadettir.

  Ve kurban, Rahmet Peygamberinin tesis ettiği sevgi medeniyetinin çocukları olan bizlerin,
  “Ben gelmedim kavga içün
  Benim işim sevi içün
  Dostun evi gönüllerdir
  Gönüller yapmaya geldim ”

  dizeleriyle; hiçbir etnik, siyasi ve mezhepsel fark gözetmeden, kardeşçe yaşamamız için gönüller inşa etmeyi salık veren bir ibadettir.

  Kardeşlerim!
  Bu bilinç etrafında idrak edilen Kurban ibadeti, her birimizi İbrahim ve İsmail olmaya götürecek ve Rabbimizin sunacağı sonsuz ve sınırsız lütuflarla bayram yapacağız.

  Bugün bayram günü, yakınlaşma günü… “Allah’ım sen ne emredersen emrine âmâdeyim!” diyebilme günüdür bugün…

  Bir hak dostunun;
  “Yılda bir kurban keserler halk-ı alem iyd içün, Dem be dem saat be saat ben senin kurbanınem!”
  hakikatinin sırrını anlama günüdür bugün…

  Kardeşlerim!
  Gün, kimsesizlerin kimsesi olma günüdür…

  Vatanı için babasını kaybeden şehidimizin yetimine baba, eşine kardeş, anne babasına evlat olma günüdür bugün…

  Depremde anne babasını kaybetmiş öksüz ve yetimlere sahip çıkma, çocuklarını kaybetmiş anne babalara evlat olma, akrabasını kaybedenlere akraba olma ve dertleriyle hemdert olma günüdür. Böylece sevinç ve tasayı paylaşan yekvücut bir millet olma günüdür.

  Huzurevlerinde ve sosyal hizmet kurumlarında gözleri kapılarda olan mahzun gönüllere evlat, anne baba ve kardeş olup hayır dualarını alma günüdür.

  Bu vesileyle idrak edeceğimiz Kurban bayramının birlik, beraberlik, kardeşlik ve kurbiyyetimize vesile olmasını niyaz ediyorum. Vatan için şehit düşen vatan evlatlarını minnetle yâd ediyor, depremde kaybettiğimiz kardeşlerimize sonsuz rahmet, yakınlarına ve milletimize de başsağlığı diliyorum. Şu an kutsal topraklarda "Lebbeyk" nidalarıyla ilahi rahmete mazhar olan kardeşlerimizin haclarının mebrur olmasını da Yüce Mevlâ'dan niyaz ediyorum.
  Ömrünüz kurban, ahiretiniz bayram olsun.!

  1. İnşirah, 94/ 5-8 2.Hacc, 22/37 3.Ebû Davûd, Salât, 239

  Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurban Bayramı Mesaj,kurban bayramı sözleri,kurban bayramı sms mesajları
 3. Kurban bayramı ile ilgili sözler, Kurban Bayramı Sözleri
 4. Kurban ve kurban bayramı ile ilgili geniş bilgiler.
 5. Kurban Bayramı Hazır E-Kartlar, Kurban Bayramı Kartpostalları, Bayramınız Kutlu Olsun E-ka
 6. Yeni Kurban Bayramı Mesajları Kurban Bayramı Sözleri Kurban Bayramı SMSleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  KURBAN BAYRAMI


  Muhterem Müslümanlar!

  Bugün Bayram.
  Bugün Kurban Bayramı.
  Bugün Müslümanın iki dini bayramından biri. Bugün kurbanla, Allah’a yakınlaşma arayanların bayramı. Kurban; yüce Mevlamızın “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” (1) emrinin vacip kıldığı bir ödevimizdir.
  Rabbimizin lütfuyla teşrik günlerinde bir gönül yüceliği yakalayıp kurbet-i rahmana kavuşanlara ne mutlu! Kurbet-i rahman… Rahmanın yakınlığı… Bir Müslümanın bütün ömrü boyunca koşusu O’nadır, her ibadet O’na götürür müslümanı. Kurban da öyle.
  Kur’an’daki kurban çerçevesi şu: “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları; O’na ulaşan takvanızdır. (2) Yani Allah’a yönelik derin saygınızdır. Demek ki etlerin ve kanın ötesinde bir şey var kurbanda. Etler ve kanlar gitmiyor yüceliklere; “Allah’a bağlılık” idraki gidiyor.

  Arefe günü sabah namazından itibaren teşrik tekbirlerine başlandı. “Allahüekber, Allahüekber, La ilahe illallahü vellahü ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd.” Bu tekbir kurbanda her namazın farzı sonunda dillerin virdi oluyor, yürekler bütün bir mü’minler topluluğu olarak tekbirler ikliminde yıkanıyor. “En yüce, en yüce kudret sensin Rabbim” demek bu.
  Bugün kurbanlar kesilecek. Kurban ibadeti ile ilgili Peygamberimiz (a.s) şöyle buyurmaktadır: “İnsan kurban bayramı günlerinde Allah katında kurban kesmekten daha sevimli bir amel-ibadet yapamaz.” “Kurbanlarınız, Kıyamet gününde boynuzları, tırnakları ve kılları ile (Allah’ın huzuruna) gelecekler. (Çok iyi biliniz ki) Kurbanlarınızın kanı yere düşmeden (kurban ibadetiniz) Allah’a yükselir.” (3)

  Muhterem Cemaat!

  Bugün bayramlaşılacak. Her şey bir müslümanın arı-duru kalbine yakışır olmalıdır. Kurban bir ibadettir. İbadet, Allah’a kulluk anlamına gelir. Bütün ibadetler derin bir “Hakka bağlılık” şuuru ile yapılmalıdır.
  Kurbanda Hz. İbrahim ve İsmail’in (a.s) baba oğul sevgisi ile Hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır. Kurban bu engin duygular yaşanarak kesilmeli, bıçağı öfkeler değil sevgiler tutmalı, kurbanlıkla boğuşmak değil; onu kutlu bir armağan gibi uğurlamak başarılmalıdır. Sonra dua edilmeli: “Gerçekten benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, alemlerin Rabbi olan, eşi ve ortağı bulunmayan Allah içindir. (4)

  Değerli Müminler ;

  Kurban bir bayram; aynı zamanda sevinçleri büyütme mevsimidir. Sevinçler dünya çapında büyütülmeli bayramlarda. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı haline gelmeli, sonra anne-babamızın, çocuklarımızın gözlerini gülümsetmeliyiz. Sonra selamlaşarak, tokalaşarak, kucaklaşarak, ziyaretleşerek kurban etlerini paylaşarak, tüm komşu ve akrabalarımızın, tüm yurdumuzun, İslam coğrafyasının ve tüm dünyanın gözlerine sevinç taşımalıyız.

  1. Kevser; 3.
  2. Hac; 37.
  3.İbn-i Ma’ce, Kitabul-Edah; 3126.
  4.En’am; 162-163. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri