Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

KUR’ÂN-I KERİM بسم الله الرحمن الرحيم إِنَّ هَـذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُالْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًاكَبِيرًا قال النبي صلي الله عليه

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  KUR’ÂN-I KERİM - Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  KUR’ÂN-I KERİM


  بسم الله الرحمن الرحيم

  إِنَّ هَـذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُالْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًاكَبِيرًا
  قال النبي صلي الله عليه وسلم
  خَيْرُ كُمْ مَنْ تَعَلَّمَ القُرَْانَ وَعلَّمَهُ  Muhterem Müslümanlar!
  Hz. Allah, insanoğluna dünya ve âhirette saadete ulaşmaları için kitaplar indirmiştir. Bunların sonuncusu da Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an âyetleri, böyle bir Ramazan ayında Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) gelmeye başladı. Nitekim Allah Teâlâ: “ O Ramazan ayı ki; İnsanlar için bir hidayet rehberi, hak ile batılı ayıran ve doğru yolun apaçık delilleri olan Kur’an onda indirildi.”(1) buyurmaktadır.
  Kur’an-ı Kerim gönderilmeden önce beşeriyet zulüm ve ahlâksızlık deryasında çırpınmakta idi. Kur’an âyetlerinin kalplere hayat vermesinden sonra onun aydınlığından yararlanan insanlar, cehalet karanlığından kurtulup, saadet devrine kavuştular. Bilgisizliğin esiri haline gelmiş bir toplum, “Yaratan Rabb’inin adı ile oku”(2) emrini kendilerine düstur edinerek büyük medeniyetler kurdular. Kur’an-ı Kerim’i bize tebliğ eden Hz. Peygamberin ortaya koyduğu esaslar çerçevesinde onu doğru anlayıp uygulayanlar, huzur ve güven içerisinde yaşarken, onun yolundan uzak kalanlar üzüntü ve kederden kurtulamadılar. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de: “Gerçekten bu Kur’an en doğru olan yola götürür ve salih amel işleyen müminler için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler… ”(3) buyrulmaktadır.

  Muhterem Müminler!
  Peygamber Efendimiz (s.a.v) : “Muhakkak ki ileride zifiri karanlık geceler gibi fitneler olacak” buyurunca Ashab-ı kiram (r.a.) Ey Allah’ın Rasulü ondan kurtuluş nasıl olur? dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki;
  Yüce Allah’ın kitabıyla ki; onda sizden öncekilerin, sizden sonrakilerin haberleri ve sizin aranızdaki meselelerle alakalı hükümler vardır. O Hak ile batılı ayıran ilâhî bir kelâmdır… Kur’an, Allah’ın sağlam bir ipidir. (Ona tutunan kurtulur). Apaçık bir nurudur. Dosdoğru bir yoldur. Yine o öyle bir kitaptır ki, onun sayesinde insan sapıtmaz, batıl fikirlere kanmaz. O, insanları doğru itikat ve salih amellere irşad eder. Âlimler ona doymaz, muttakiler ondan usanmazlar. Onun ilmini bilen ilerler, onunla amel eden sevap kazanır. Onunla hükmeden adil olur, ona sımsıkı sarılan doğru yolu bulur”.(4)

  Aziz Müslümanlar!
  Kur’an-ı Kerim muttakiler için bir hidayet kaynağıdır.(5) O bir taraftan dünya hayatında ihtiyaç duyulan esasları, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamanın yollarını açıklarken diğer taraftan bu geçici hayatın mutlak gaye olmadığını ifade edip ebedî hayatın önemine dikkat çeker ve onun kazanılmasının şartlarını öğretir. Bunun için Hz. Peygamber (s.a.s.) "Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğretendir."(6) buyurarak onun eğitimini teşvik etmiş, “"İçinde Kur’an'dan bir şey bulunmayan kişi harap ev gibidir." (7) buyurarak da ondan uzak kalmanın sakıncasına dikkat çekmiştir.
  Ramazan-ı şerif ayında okuyarak ve dinleyerek feyz aldığımız Kitabımız ile alakamızı kuvvetlendirelim. İçindekiler ile amel edip, onu en güzel yaşayan Peygamberimizi örnek alalım. Bu değerleri çocuklarımıza da öğretelim.
  Yüce Rabbimiz hepimize, çoluk çocuğumuza Kur’an-ı kerimi öğrenmeyi, onun ışığı ile aydınlanıp gösterdiği yoldan gitmeyi nasip eylesin!


  Dr. Hasan GÜMÜŞOĞLU
  Merkez Vâizi- İSTANBUL
  (1) Bakara 2/185.
  (2) Alak, 99/1.
  (3) İsra 17/ 9, 10.
  (4) İbn Hanbel, Müsned, I, 91, ed-Darimi, sünen, Fedâilu’l-Kur’an, I.
  (5) Bakara 2/2
  (6) Buhari, Fedailü'l-Kur’an 21; Tirmizî, Fedailü'l-Kur’an 15.
  (7) Tirmizî, Fedailü'l-Kur’an 18.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hutbe Nedir Kısaca, Hutbe Ne Demek
 3. Hz. Muhammed’in (sav) Istanbul’un Fethine Katılması (29 Mayıs 1453 Istanbul
 4. Ayasoyfa’da Ikindi Namazı’nın Kılınması (29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi
 5. Cuma Hutbesi, tarifi ve Hutbe duaları nelerdir? Cuma namazında okunan hutbe duaları hakkın
 6. KUR'AN-I KERİM'DE DUA (Kitap Özeti)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri