Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ramazan 'ın Ardından - (Hutbe) -İstabul Müftülüğü بسم الله الرحمن الرحيم قال الله تعالي: وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتّٰى يَأْتِيَكَ الْيَق۪ينُ قال رسول الله (صلعم): إِنَّ أَحَبَّ

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ramazan'ın Ardından - (Hutbe) -İstabul Müftülüğü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan'ın Ardından - (Hutbe) -İstabul Müftülüğü

  بسم الله الرحمن الرحيم

  قال الله تعالي: وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتّٰى يَأْتِيَكَ الْيَق۪ينُ

  قال رسول الله (صلعم): إِنَّ أَحَبَّ الدِّينِ إِلَى اللَّهِ مَا دَاوَمَ عَلَيْهِ صَاحِبُهُ


  RAMAZAN’IN ARDINDAN

  Muhterem Müslümanlar!
  Rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan-Şerif’i geride bırakmış bulunuyoruz. Ramazan ayı içerisinde, oruç tutarak nefislerimizi arındırmanın mücadelesini verdik. Kur’ân-ı Kerim okuyarak, dinleyerek, mukabeleleri takip ederek, yüce kitabımızı anlamak için gayretler sarf ettik. İftarlar verdik, yoksulları ve yetimleri gözettik, Allah rızası için hayır hasenatta bulunduk. Tövbe edip günahlardan arındık, hayatımızı güzel alışkanlıklarla süsledik.
  Günlük ibadetlerimizi, düzenli olarak yapmak, teravih namazlarına katılmak, vaaz ve sohbetleri takip etmek ve sahura kalkmak suretiyle Ramazan ayının manevî ikliminde huzura erdik. Ramazan sofralarına davet edilen akraba, dost, fakir ve kimsesizlerle paylaşmanın ve dayanışmanın hazzını yaşadık. Verilen zekâtlar, sadakalar ve yapılan yardımlarla toplum kesimleri arasında kardeşlik köprüsünü kurduk.
  Huzur bozucu tutum ve davranışta bulunanlara karşı Oruçlu olduğumuzu bilerek sabır ve müsamaha gösterdik. Dedikodu, gıybet, laf getirip götürme, kul haklarını ihlal, yalan söyleme gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaya gayret ettik.

  Aziz Müslümanlar!
  Ramazan ayında elde ettiğimiz bu kazanımları sürdürelim. Senenin her mevsimini, ayını ve gününü Ramazan şuuru ile geçirelim. İbadetlerimize ara vermeyelim. Namazlarımızı devamlı kılalım. Yüce Rabbimiz Kur’ân-ı Kerim’inde müminlerin özelliklerini şöyle açıklar: “Onlar namazlarında devamlıdırlar.[1] Kulluk süreklilik ister. Unutmayalım ki, her Müslüman son nefesine kadar kulluk görevini yerine getirmekle yükümlüdür.
  Nitekim Allah Teâlâ “Ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabbine ibadet et[2] buyurmaktadır
  Evet aziz cemaat! Âyetten de açıkça anlaşılacağı üzere müminler her hâlükârda ibadetlerini yapacak; zikrine, tesbihatına ve namazına devam edecek, hayır ve hesenâtta yarışacak ve nefislerini arındırmaya devam edeceklerdir. Bunun neticesinde kendilerine verilen can emanetini inşallah gönül huzuru ile teslim edeceklerdir.
  Hutbemi bir hadisi şerif mealiyle bitiriyorum. “Allah katında en güzel ibadet kişinin devamlı olarak yaptığı ibadettir.”[3]
  Yüce Rabbimiz rızasına muvafık bir ömür geçirerek huzuruna varmayı bizlere nasip eylesin.


  Dr. Kerim BULADI
  Vaiz- Zeytinburnu-İSTANBUL  [1] Meâric, 70/23.
  [2] Hicr, 15/99.
  [3] Müsned 6/15

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 10.09.2018  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  TIKLAYIN  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mümin ve Namaz, Mumin ve Namaz İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
 3. İnfak Şuuru ve Zekat (Hutbe) -İstabul Müftülüğü
 4. Ramazan Ve Oruç, Ramazan Ve Oruç İle İlgili Hutbe-İstabul Müftülüğü
 5. Din ve Samimiyet, Din ve Samimiyet İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
 6. Berat Kandili, Berat Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri