Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ OKUMA TARİHİ: 15.01.2018 AHDE VEFA بسم الله الرحمن الرحيم قال الله تعالى: وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ [1] قال رسول الله ( صعلم)
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ahde Vefa İle İlgili Diyanet Hutbesi

  Sponsorlu Bağlantılar

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 15.01.2018
  AHDE VEFA

  بسم الله الرحمن الرحيم

  قال الله تعالى:وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ[1]

  قال رسول الله (صعلم):

  مَنْ غَشَّنَا فَلَيْسَ مِنَّا[2]
  Aziz Cemaat!

  Allah’ü Teâlâ insanı toplum içinde yaşamak zorunda olan bir varlık olarak yaratmıştır. Bir arada yaşamanın gereği olarak insanlar ihtiyaç duyduklarında birbirleriyle anlaşmalar, sözleşmeler yaparlar. Cenab-ı Hak biz Müslümanlardan yaptığımız anlaşmaların, sözleşmelerin gereğini yerine getirmemizi istemekte;[3] insanın verdiği sözden dolayı sorguya çekileceğini hatırlamaktadır.[4]

  Muhterem Cemaat!

  Ahde vefa, sözünde durma, verdiği sözü yerine getirme İslâm ahlâkının en önemli prensiplerinden biridir. İster Allah’a, ister kullara karşı verilmiş olsun her meşru ahit ve söz, atılan her imza insanı borçlu ve sorumlu yapar.
  Ahdini bozmak ise zulüm ve haksızlıktır. Sosyal hayatın sağlıklı sürdürülebilmesi ve toplumda itimadın kökleşmesi açısından ahde vefa, hayatî öneme sahiptir. Bunun en güzel örneklerini Sevgili Peygamberimizin hayatında görmekteyiz. Ebû Cehil, Ebû Leheb gibi can düşmanları bile onun vefasından, dürüstlüğünden asla şüphe etmezlerdi. Müslüman olan ve olmayan birçok kimsenin kıymetli eşyası emanet olarak ona verilirdi. Bu yüzden kendisine “Muhammedü’l-Emin”, demişlerdir.

  Değerli Kardeşlerim!

  Sözünde durmamak, insanları aldatmaktır. Oysa Peygamberimiz (S.A.V): “Aldatan bizden değildir.”[5] buyurmuştur. Ahdini bozmak, sözünden dönmek dinen haram olduğu gibi sosyal hayat bakımından da zararlıdır. Çünkü vefasızlık her şeyden önce toplumda güveni yok eder. Bu ise ticari ve sosyal faaliyetleri, beşerî münasebetleri temelinden sarsar. Sözünde durmayan kimse, aynı zamanda şahsî itibar ve saygınlığını da kaybeder. Kur’an-ı Kerim verilen sözü bizzat Allah adına verilmiş kabul eder. Yüce Allah bakınız ne buyuruyor: “Allah’a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle (küçük menfaatlere) satanlar yok mu! işte onların âhirette bir payı yoktur. (Eller boş kalacaktır). Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır.”[6] Allah Teâlâ, sözüne sadık olmayanların kıyamet günü hasmının bizzat kendisi olacağını haber veriyor.[7] Kıyamette bir kul için bundan daha büyük bir felâket düşünülebilir mi?

  Değerli Kardeşlerim!

  Hutbemizi Resûlullah Efendimizin çok önemli olan bir uyarısıyla bitirelim. Buyuruyorlar ki: “Münafığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünde durmaz, kendisine bir şey emanet edilince hıyanet eder.”[8]
  Kadir KORKMAZ
  Mehmet Zahit Kotku
  Cami Müezzin-Kayyımı BAŞAKŞEHİR

  [1] Mü’minun 23/8
  [2] İbni Mâce, Ticarât 36
  [3] Maide 5/1
  [4] İsra 17/34
  [5] İbni Mâce, Ticarât 36
  [6] Al’i İmran 3/77
  [7] Buhari İcare 10


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Vefa Nedir Vefa İle İlgili Kompozisyon
 3. Ahde vefa nedir
 4. Ahde Vefa ve Ölçülü Bir Hayat
 5. AHDE VEFÂ Nedir ve Ne Anlama Gelir
 6. Peygamberimizin Ahde Vefası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri