Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilen ürünler İç Anadolu bölgesinin Tarım Ürünleri İç Anadolu bölgesinin ürünleri nelerdir İç Anadolu bölgesinde hangi ürünler yetiştirilir Bölge ekonomisinin temeli tarıma

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İç Anadolu Bölgesinin Ürünleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilen ürünler
  İç Anadolu bölgesinin Tarım Ürünleri
  İç Anadolu bölgesinin ürünleri nelerdir
  İç Anadolu bölgesinde hangi ürünler yetiştirilir

  Bölge ekonomisinin temeli tarıma dayanır ekili - dikili alanların oranı bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alır çalışan nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır.
  İklimin yarı kurak karakterine rağmen, çok geniş alanlar tarıma ayrılır. Bölgenin tarımı iklim şartlarına bağlıdır. Özellikle ilkbahar yağışlarının yetersizliği veya gecikmesi, tahıl üretiminde önemli dalgalanmalar meydana getirir, iklim yarı kurak olduğu için nadas ihtiyacı duyulur. Tarımın en önemli problemi sulamadır. Bu amaçla büyük sulama kanallarının (barajların) yapılması ve yeraltı suyundan yararlanılması gerekir. Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye'de ulusal gelirin %20'sini bu bölge sağlamaktadır.

  Tarım ürünleri içinde tahıllar başta gelir. Türkiye genelinde tahıla ayrılan toprakların yarıya yakını bu bölgededir. Yer şekilleri ve iklim koşulları tahıl tarımını öne çıkarır. Düzlüklerin geniş yer kaplaması makineli tarımı kolaylaştırmıştır.
  Bölgenin sulanabilen bölümlerinde şeker pancarı tarımı yapılır. Buğday, şeker pancarı ve elmanın en fazla üretildiği bölgedir. Şeker pancarının özellikle Konya, Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Niğde gibi şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ekimi yapılır.
  İlkbahar yağışı ve yaz kuraklığı tahıla uygun ortamı oluşturmuştur. Türkiye'nin tahıl ambarıdır. Sulanabilen arazinin azlığı buğday ekim alanlarının geniş olmasına yol açmıştır. Alan bakımından toprakların en fazla olduğu bölgemizdir. Bu bölgemiz en büyük 2. bölgemizdir.

  İç Anadolu Bölgesi'nde yetişen Belli başlı Tarım ürünleri

  Tahıl (özellikle buğday,arpa, çavdar, yulaf)
  Şeker Pancarı
  Elma
  Armut
  Sebze (baklagiller - fasulye, nohut, mercimek, bakla)
  Ayçiçeği
  Badem
  Patates

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doğu Anadolu Bölgesinin Ürünleri
 3. Doğu Anadolu Bölgesinin Tarım Ürünleri
 4. İç Anadolu Bölgesinin Meşhur Ürünleri
 5. İç Anadolu Bölgesinin Başlıca Tarım Ürünleri
 6. Doğu Anadolu bölgesinin doğal unsurları, Doğu Anadolu bölgesinin geçim kaynakları, Doğu An
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri