Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Boğulmalarda ilk yardım Boğulmalar Solunum yolunun yabancı c isim ile tıkanması sonucu olur.Bu yutulamayan bir yemek parçası olabildiği gibi , suda , göçük altında vb

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Boğulmalarda ilk yardım

  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğulmalarda ilk yardım

  Boğulmalar

  Solunum yolunun yabancı cisim ile tıkanması sonucu olur.Bu yutulamayan bir yemek parçası olabildiği gibi, suda, göçük altında vb boğulmalarda olabilir.

  Yapılması gerekenler:

  Solunum yollarına kaçan yabancı cismi çıkarmak gerekir.

  HEİMLİCH MANEVRASI: Solunum yollarına kaçan cismi çıkarmak için yapılan manevradır.

  Şuuru kapalı hastada: Hasta sırt üstü yatırılarak çenesi yukarı kaldırılır elin ayası göbek çukurunun üstüne konarak art arda beş kez basınç uygulanır. Hastanın çenesi sağ elle açılarak sol el işaret parmağı ile yabancı cisim araştırılır çıktıysa dışarı alınır. Hasta soluk almaya başlamazsa suni solunuma geçilir. Eğer yabancı cisim çıkmadıysa aynı manevra tekrarlanır. Yardım gelinceye kadar canlandırma işlemine devam edilir.

  Şuuru açık, hareket halindeki hastada: Hastanın arkasına geçip iki kol hastanın karnında birleştirilir art arda hastanın karnına basınç uygulanır.

  Bebeklerde: Bebek sağ kolun üstüne yüzü koyun ve baş aşağıya yatırılır. Sırtına art arda vurulur, cisim çıkmazsa bu kez sol kolun üstüne sırt üstü ve baş aşağıya yatırılır, sağ elin baş ve orta parmağı ile göğüs kemiğinin üstüne art arda basınç uygulanır. Bu işlem cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır. Solunum kendiliğinden dönmezse canlandırma işlemine başlanır ve yardım gelinceye kadar devam edilir. Suda boğulmalarda hasta yan yatırılır, ağzındaki kum, yosun gibi yabancı cisimler temizlenir ve yaşam bulguları kontrol edilir gerekiyorsa canlandırma başlatılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İlk Yardım Uygulamalarında Sağlık Personeli Ya Da İlk Yardım Eğitimi Almış Kişilerin Dışın
 3. Taşıtlardaki İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir
 4. Boğulmalarda ilkyardım-Boğulan kişiye ilk yardım
 5. Ev Hayvanları Ilk Yardım Setinde Neler Olmalı Ve Ilk Yardım Nasıl Yapılmalı
 6. Kişisel İlk Yardım Çantasında, Evde İlk Yardım Malzemeleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri