Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

iPhone'da Harita Uygulaması ve GPS iPhone 3G ile ilgili en çok merak edilen konuların başında GPS özelliğinin nasıl çalıştığı geliyor. Çoğu kullanıcının GPS'i duyunca hemen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  iPhone'da Harita Uygulaması ve GPS

  Sponsorlu Bağlantılar
  iPhone'da Harita Uygulaması ve GPS


  iPhone 3G ile ilgili en çok merak edilen konuların başında GPS özelliğinin nasıl çalıştığı geliyor. Çoğu kullanıcının GPS'i duyunca hemen aklına, arabalardaki sesli bir şekilde, bizi gideceğimiz yere yönlendiren "Turn by turn" diye tabir edilen GPS araçları ve yazılımları geliyor Halbuki iPhone'da bu şekilde bizi gideceğimiz yere, sokak sokak sesli veya görsel olarak yönlendiren yazılımlar henüz yok. Fakat hali hazırda GPS yazılımları ve araçları geliştirenTom Tom gibi büyük firmaların, App Store için uygulama geliştirmeye devam ettikleri söyleniyor.  TomTom firmasının geliştirdiği örnek bir araç GPS Kiti


  Dolayısıyla bu yazıda sadece, iPhone'u kutusundan çıkardığımız haliyle GPS özelliklerini nasıl kullanabileceğimizden bahsetmeye çalışacağız.Fakat öncelikle GPS ile ilgili bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz:

  GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar Uydu ağı, çok geniş bir görüş alanına sahip en az 24 uydudan (21 aktif 3 yedek) oluşur Kaynak : http://tr..kipedia.org/wiki/GPS
  Nerede olduğumuzu hesaplamak için navigasyon cihazınızın iki şeyi bilmesi gerekir: a.Üstümüzdeki en az dört uydunun konumu, b.Bu uydulardan her birine olan mesafemiz.Navigasyon cihazı bir uyduya olan mesafesini sinyallerin uydudan cihaza geliş süresinden hesaplar.Uydu navigasyonunda mükemmel zamanlama her şeydir; dördüncü uydu konumunuzla ilgili bilgilerin mümkün olduğunca hatasız olmasını sağlamak için diğer üç uydunun zaman ölçümlerini kontrol eder Kaynak : http://www.tomtom.com

  Dolayısıyla iPhone'daki GPS özelliğini sağlıklı bir şekilde kullanamabilmemiz için cihazımızın uyduları görebilecek şekilde açık alanda bulunması gerekiyor. Cihazımız ne kadar çok uydu görürse, konumu o kadar doğru gösteriyor.GPS'ten sağlanan konum bilgisinin bir haritada görebildiğimiz standart iPhone uygulaması ise de "Harita" (Maps) uygulamasıdır.Harita uygulaması, aslında Google'un iPhone'a da uyarladığı ve birçok farklı cep telefonunda da çalışan standart bir yazılımdır.
  Harita uygulamasını açtığımızda sol alt kısımda bulunan hedef şeklindeki düğmeye basarak harita üzerindeki GPS konumumuzu görebiliriz. GPS konumumuz harita üzerinde 4-5 metrelik hata payı ile küçük bir mavi baloncuk olarak gösterilir. Eğer cihazımız uyduların tamamını göremez ise (örneğin evimizde pencere kenarında iken) ölçüm kesin olmayacağı için sağ üst ekran görüntüsünde olduğu gibi mavi baloncuğun etrafında daire şeklindeki bir alanla gösterilir. Bu da konumumuzun daha büyük bir hata payıyla bu mavi alan içerisinde bir yerde olduğunu gösterir.  Soldaki ekran görüntüsü harita çok yaklaştırılıp detay görüntü olmadığında, sağdaki ekran görüntüsü de hiç internet bağlantısı yok iken sadece cache'ten yüklenen harita parçalarınının kullanıldığı durumları göstermektedir.


  "Harita" uygulaması her ne kadar GPS yardımı ile konum belirlemek için sadece uyduları kullandığından internet bağlantısına ihtiyaç duymasa da, konumun gösterildiği harita parçasını indirmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyar.Dolayısıyla internet bağlantımız olmadan GPS'imiz bir işe yaramaz Fakat "Harita" uygulaması indirdiği bir harita parçasını her seferinde tekrar tekrar indirmez ve "cache" diye tabir edilen bir yöntemle daha evvel indirdiği harita parçasını cihaza kaydeder ve tekrar ihtiyaç duyulduğunda da cache'i kullanır.


  Ayrıca arabamızla saatte 100-120km. hızla giderken bile Harita uygulamasını çok rahat bir şekilde kullanabiliriz, hem de EDGE bağlantısında bile. iPhone'umuzu arabanın ön konsoluna koyduğumuzda GPS sinyallarini mükemmel derecede iyi alır...ızlı olmamıza rağmen harita parçaları sorunsuzca yüklenebilir. Geçenlerde daha evvel hiç gitmediğim şehir dışındaki bir noktayı, Harita uygulamasında önceden işaretleyerek (pin - iğne) hiç yol tarifi almadan kolayca buldum.
  Bir de Google'ın Harita uygulamasında, GPS uydu sinyallerini hiç bir şekilde alamayacağımız bir yerde olduğumuzda, konumumuzu yaklaşık olarak bulmamızı sağlayan, My Location ismini verdikleri AGPS (Assisted GPS) teknlojisini kullanan bir özelliği bulunmaktadır.

  AGPS kabaca, konumları ve numaraları (cell-id) önceden belli olan baz istasyonlarının kullanarak konum tespiti yapma teknolojisidir. Tabii ki bu teknoloji GPS kadar hassas konum bilgisi vermez, cihazımızın sinyal aldığı baz istasyonu sayısı ne kadar fazla ise, konumumuzun tahmin edildiği alanın çapı o kadar küçük olur.  Örneğin sol üstteki ekran görüntüsünde olduğu gibi, büyük şehirlerdeki baz istasyonlarının sayısı daha fazla ve kapsama alanları daha küçük olduğu için, AGPS bu noktalarda çok daha iyi sonuç (400-500mt..lik hata payı) verir. Sağ üstteki ekran görüntüsünde olduğu gibi de, küçük yerleşim birimlerindeki baz istasyonlarının sayısını az olması ve kapsama alanlarının büyük olması nedeniyle sonuçlar (5-10km.'lik hata payı) çok daha kötüdür.

  iPhone'da APGS teknolojisini kullanan "My Location" özelliği sadece GPS sinyallerinin olmadığı durumda devreye girer ve çalışabilmesi için cihazın mutlaka en az bir baz istasyonundan sinyal alıyor olması ve kesinlikle internete bağlı olması gerekmektedir. Aşağıdaki videoda da Google'un "My Location" hizmetinin nasıl çalıştığı çok basit bir ingilizce ile gayet güzel anlatılmaktadır:

  Son olarak Harita uygulamasında bulunan Yol Tarifi, Trafik Durumu, StreetView gibi özellikler maalesef ülkemizde çalışmamaktadır.Bu özelliklerin Amerika'da nasıl çalıştığı ile ilgili bilgiye 2. versiyonunu tanıttığımız iPhone 2. İncelemesi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


  Yazının bundan sonrasına da gelen yorumlara ve sorulara göre ekleme yapmaya çalışacağız:

  Harita uygulamasında bir semt, ilçe veya sokak ismiyle arama yapabiliyoruz. Hatta arama yaparken ç, ş, vs.gibi özel türkçe karakterler kullanmak zorunda değiliz Örneğin "Besiktas" veya "Beşiktaş" yazarak da sonuca ulaşabiliyoruz:

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Harita , Harita Ölçekleri , Harita Çeşitleri, Projeksiyon Ve İzdüşüm Yöntemleri, Harita
 3. Harita Çeşitleri, Harita Türleri, ,harita çeşitleri nelerdir, haritalar hakkında bilgi
 4. Harita, Harita Nedir, Harita ne işe yarar
 5. iphone 5 fiyatları nedir, iphone 5 kaç para, iphone 5 ne kadar
 6. Göze Laser Uygulaması laser uygulaması muayene aşamaları - göz sağlığı - gözlerde laserle
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri