Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Açık tebliğ dönemi başladığında Peygamber imiz ilk önce kimleri İslam'a davet etti? Yakın Akrabaya Tebliği "Önce en yakın akrabanı uyar" (Şuarâ Sûresi , 214) anlamındaki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Açık tebliğ dönemi başladığında Peygamberimiz ilk önce kimleri İslam'a davet etti?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Açık tebliğ dönemi başladığında Peygamberimiz ilk önce kimleri İslam'a davet etti?


  Yakın Akrabaya Tebliği

  "Önce en yakın akrabanı uyar" (Şuarâ Sûresi, 214) anlamındaki âyet inince Peygamberimiz (s.a.s.), Safâ Tepesi'ne çıkarak:

  "Ey Abdülmuttaliboğulları, Ey Fihroğulları, Ey Abdimenâfoğulları, Ey Zühreoğulları..." diyerek bütün akrabasına oymak oymak seslendi. Hepsi toplandıktan sonra:

  -"Ey Kureyş cemâati, size "şu dağın eteğinde veya şu vâdide düşman süvârisi var. Üzerinize baskın yapacak desem, bana inanır mısınız?" diye sordu. Hepsi bir ağızdan:

  -"Evet, inanırız, çünkü şimdiye kadar senden hiç yalan duymadık, sen yalan söylemezsin..." dediler. O zaman Rasûlullah (s.a.s.):

  -"O halde ben size, önümüzde şiddetli bir azâp günü bulunduğunu, Allah'a inanıp, O'na kulluk etmeyenlerin bu büyük azâba uğrayacaklarını haber veriyorum... Yemin ederim ki, Allah'tan başka ibâdete lâyık tanrı yoktur. Ben de Allah'ın size ve bütün insanlara gönderdiği Peygamberiyim...(Rasûl-i Ekrem her bir oymağa ayrı ayrı seslenerek ) Allah'tan kendinizi ibâdet karşılığında satın alarak, onun azâbından kurtarın. Bu azâbtan kurtulmanız için, ben Allah tarafından verilmiş hiç bir yetkiye sâhip değilim..."

  -"Ey Kureyş Cemâati! Siz uykuya dalar gibi öleceksiniz. Uykudan uyanır gibi dirileceksiniz. Kabirden kalkıp Allah divânına varınca, muhakkak dünyadaki bütün yaptıklarınızdan hesâba çekileceksiniz. İyiliklerinizin mükâfâtını, kötülüklerinizin de cezâsını göreceksiniz. "O Mükâfât ebedi Cennet, cezâ da Cehennem'e girmektir..." diyerek sözlerini bitirdi.

  Peygamberimiz (s.a.s.)'in bu sözleri, genel bir tepkiyle karşılanmadı. Yalnızca Ebû Lehep:

  -"Geberesin…! Bizi bunun için mi çağırdın?" sözleriyle Peygamberimizin gönlünü kırdı. Bunun üzerine onun hakkında:

  "Ebû Leheb'in elleri kurusun, yok olsun. O'na ne malı ne de kazandığı fayda verdi. Alevli bir ateşe yaslanacaktır O. Boynunda bükülmüş bir ip olduğu halde… Karısı da odun hamalı olarak…" (Leheb Sûresi, 1-5) anlamındaki sure indi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Peygamberimiz Neden Medineye Hicret Etti Kısaca
 3. Gizli tebliğ dönemi kaç yıl sürdü?
 4. Açık tebliğ döneminde Müşriklerin Peygamberimize tavrı ne oldu?
 5. Tebliğ Nedir, Tebliğ ne demek, tebliğ manası
 6. Komşu devlet başkanlarına gönderilen İslâm'a davet mektupları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri