Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Evlenecek Erkekte Aranacak Özellikler Kadın da olduğu gibi evlenecek erkeklerde de aranacak özellikler , huylar ve hasletler vardır. Damat adayını önce aile reisi ve çevresi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Evlenecek Erkekte Aranacak Özellikler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Evlenecek Erkekte Aranacak Özellikler

  Kadında olduğu gibi evlenecek erkeklerde de aranacak özellikler, huylar ve hasletler vardır. Damat adayını önce aile reisi ve çevresi tanımalı, onun ahlâk, fıtrat, sıhhat ve iş yönlerini araştırmalıdır.
  Ahlâkı kötü, dinî terbiyesi zayıf, aile hukukuna uymamasından korkulan kimselere kızını vermemelidir. Bir de kültür farkına dikkat etmelidir.
  Kız tarafı damadı tanırken çok ihtiyatlı davranmalıdır. Bu karar kız için çok önemlidir. Çünkü kız nikâh ile bir erkeğin yönetimine girmektedir. Herhangi bir kötü durumda kendini kolayca kurtaramamakta; hemen ayrılamamaktadır. Erkek ise bu konuda daha rahat hareket imkânına sahiptir.
  Bu konuda kadının yapısı yanında toplumun yanlış anlayışı da sıkıntıyı artırmaktadır.
  Kızını zalim, fâsık, bid'at ehli, büyük günahlara dalan, din terbiyesi almamış ahlâksız birine veren kimse, kusur işlemiş olur. Ayrıca kötü ahlâklı kimseyi tercih ederek akraba hukukunu bozduğu ve damat seçme hakkını kötüye kullandığı için, yüce Allah kendisine hesap sorar.
  Adamın biri Hasan-ı Basrî'ye (rah), ''Kızımı isteyen birçok kişi var, hangisine vereyim?'' deyince, Hasan-ı Basrî (rah),
  ''Yüce Allah'tan korkana ver; çünkü o, kızını severse, ona iyi bakar; sevmezse zulmetmez'' demiştir.
  Sadece parası için tercih edilen pek çok erkek, maalesef ailesini mutlu edememiştir.
  Hadiste, erkeklere dindar kadını tercih etmeleri tavsiye edilirken, aynı tavsiye kadına da yapılmaktadır.
  Erkek, kadının kabullenemeyeceği şekilde farklı bir yapıya ve sevimsiz bir görüntüye sahipse, sırf parası için veya çevresinin hatırına evlendirilmemelidir.
  Akıllı, dürüst, doğru sözlü, terbiyeli ve sevimli bir erkek fakir olsa, bir zararı olmaz. İnsan kısa zamanda maddî fakirliğine bir çare bulabilir, fakat ahlâk fakirliğine çare bulmak, dengeli insan olmak çok zordur. Bunun için hadis-i şerifte, akıllı ve ahlâkı güzel bir erkeğin evlenme teklifinin geri çevrilmesi cemiyet için çok zararlı görülmüştür.
  Damat adayı ile gelin adayının fıtrat ve fikir uyumu da dikkate alınmalıdır. Fıtratları değişik kimseler, ne kadar dindar da olsalar anlaşamazlar. Birinin zevk aldığı şey diğerine acı verir. Birinin hoş gördüğünü diğeri boş görür. Bu durumda yuva ancak idare ile devam eder. Karı koca belki Allah'tan korkup kullardan utandıkları için boşanmazlar, fakat biri diğerinin dört gözle ölümünü bekler.
  Adayların beden ve yaş uyumu da önemlidir. Vücut yapıları ve yaş seviyeleri çok farklı olan ailelerin ister istemez sorunları olur.
  Erkeğin yaş olarak kadından biraz büyük, tecrübe olarak ileride, ilim yönünden daha yüksek ve hal olarak daha olgun olması güzel bulunmuştur; çünkü erkek evin reisi olacaktır. Reislik, bazı özel kabiliyetler ister.
  Yine erkeğin meslek, sanat, kariyer ve maddiyat olarak kadından üstün veya onunla eşit durumda olması tercih edilmelidir.
  Allah Resûlü (s.a.v), Hz. Ali'ye ve onun şahsında bütün ümmete şu tavsiyede bulunmuştur:
  ''Yâ Ali, şu üç şeyi geciktirme: Vakti gelen namazı, hazırlanmış cenazeyi, dengini bulduğun zaman kızını evlendirmeyi.''98

  98-Tirmizî, Salât, 13; Ahmed, Müsned, 162; Tebrîzî, Mişkâtü'l-Mesâbih, nr. 605; Beyhakî, es-Sünenü'l-Kübrâ, 7/132 (Kitâbü'n-Nikâh, nr. 14059).


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Erkekte Üreme sistemi
 3. Erkekte Kısırlık
 4. Evlenecek kızlar harika nikah şekerleri resimleri sizler için
 5. Evlenecek kızın istekleri Harika
 6. Erkekte Orgazm Bozukluğu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Evlenecek Erkekte Aranacak Özellikler Değerli Bilgiler için Allah sizden razı olsun 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri