Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Farklı yerlerdeki insanların Kur'an cüzlerini paylaşarak hatim sevabı alması ile ilgili hadis ya da ayetler var mı? Hatim için cüzleri paylaşanların aynı mekanda olma şartı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Farklı yerlerdeki insanların Kur'an cüzlerini paylaşarak hatim sevabı alması ile ilgili hadis ya da ayetler var mı? Hatim için cüzleri paylaşanların aynı mekanda olma şartı va

  Sponsorlu Bağlantılar
  Farklı yerlerdeki insanların Kur'an cüzlerini paylaşarak hatim sevabı alması ile ilgili hadis ya da ayetler var mı? Hatim için cüzleri paylaşanların aynı mekanda olma şartı var mı?


  Farklı yerlerdeki insanların ortak hatim indirmesinde bir sakınca yoktur. Bu şekilde de hatim indirilebilir.
  "Ölülerinize (ölmek üzere olanlara) Yasin suresini okuyun." [Ebu Davud, Cenaiz 24, (3121); İbnu Mace, Cenaiz 4, (1448).
  Hadiste, "muhtazara okuyun" demiyor, "ölülerinize okuyun" diyor. Alimler çoğunlukla "ölüler" tabirinden ölüme yaklaşanları yani muhtazarları anlamış ise de, bazıları zahirî manayı esas alarak ölülere okumayı esas almıştır. Ama, "en doğrusu her ikisinin de kastedildiğini anlamaktır" diyenler de olmuştur.

  Bir kısım Hanefiler bu hadise dayanarak "Kişi amelinin sevabını bir başkasına bağışlayabilir, ameli kıraat, namaz, oruç, sadaka, hacc, hangi çeşitten olursa olsun farketmez." diye hükmetmiştir.

  Mu'tezile "Kişi için ancak çalıştığı vardır." (Necm, 53/39) ayetini göstererek itiraz etmiş ise de, ulema mukabil deliller zikrederek Mu'tezilî görüşü reddetmişlerdir (Feyzu'l-Kadir 2, 67). (İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 15/238-239.)

  Bunun gibi bir gurup toplanıp Kur'an hatmi yapsa her birine bir hatim sevabı gidebilir. Çünkü hadisten de anlaşıldığı üzere insan bir amelinin sevabını başka bir kimseye hediye edebilmektedir. Ayrıca cemaatle yapılan ibadetlerdeki faziletin fazla olmasıyla ilgili hadisler de bu konuyu desteklemektedir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hatim Nedir, Hatim ne demektir
 3. Kadir gecesinde okunacak hatim duası
 4. Ramazan ayında hatim indirmek
 5. güzel bir hatim duası
 6. Hatim duası nasıl yapılır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri