Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İslami Bazı KavramlarFarz : Yapılması kat'i dlillerle sabit olan ilahi emirlerdir. Farzı terketmek haramdır. İşlenmesinde sevap , özür süz terkedilmesinde Allah 'ın azabı vardır. İkiye

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslami Bazı KavramlarFarz

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslami Bazı KavramlarFarz
  :
  Yapılması kat'i dlillerle sabit olan ilahi emirlerdir. Farzı terketmek haramdır. İşlenmesinde sevap, özürsüz terkedilmesinde Allah'ın azabı vardır. İkiye ayrılır. Farz-ı Ayın : Her mükellefin kendisinin yapması gereken, bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır. Beş vakit namaz, oruç, zekat gibi. Farz-ı Kifaye : Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla diğer müslümanlardan düşen farzdır. Cenaze namazı gibi. Bir kişide kılmış olsa farz yerine gelir. Kılınmazsa orada bulunan bütün müslümanlar günaha girmiş olur. Haram: Yapılması kat-i delillerle yasak edimiş işlerdir.Ywapanlar ahirette cezasını çeker, inanmayanlarda dinden çıkar. Adam öldürmek gibi.
  Mekruh : Yapılmaması delil-i zanni ile istenen işlerdir. iki kısma ayrılır. Tahrimen Mekruh : Hiçbir özürü olmadan ikindi namazını geciktirip gün batarken kılmak gibi. Tenzihen Mekruh : Sağ elle sümkürmek gibi Mendub : Sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen iş. Dinen yapılması iyi sayılmakla birlikte yapılmamasında sakınca olmayan ve Resulullah (s.a.s.)'ın bazan yapıp, bazan terkettiği işler. Güzel bir iş sayıldığı için mendubu işleyen sevap alır, terkeden ceza görmez. Bu değerlendirme Hanefi mezhebine göredir. Sünnet ve müstehab terimlerinide içine alır.
  Mübah : Yapılmasında sevap olmadığı gibi, terkinde de günah olmayan işlerdir. Yemek, içmek, oturmak, kalkmak gibi.
  Müfsid : Başlanmış bir ibadeti bozan iştir. Namazda gülmek, konuşmak; oruçlu iken bilerek yemek, içmek gibi.
  Müstehap: İşlenmesinde sevap olan, terkinde günah olmayan ibadetlerdir. Nafile namaz kılmak ve nafile oruç tutmak.
  Sünnet : Peygamberimizin farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir. Beş vakit namazda kılınan sünnetler, Teravih Namazı, ezan ve kamet gibi. Sünnet ikiye ayrılır. Sünnet-i Müekkede : Peygamberimizin çok sık devam edip pek az terk ettiği ibadetlerdir. Sabah namazının farzından önce, öğlenin farzından önce ve sonra kılınan sünnetler gibi. Sünnet-i Gayri Müekkede : Peygamberimizin zaman zaman yapıp zaman zaman bıraktığı ibadetlerdir. İkindi ve Yatsının ilk sünnetleri gibi. Vacip : Yapılması zanni deli ile sabit olan hükümlerdir. Vitir ve bayram namazı gibi.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. KUR'AN-I KERİM Resimleri, İslami Resimler, İslami Yazılar
 3. İslami Resimler, Yeni İslami Resim Dizaynları, İslami Pictures, İslamic İmages, Yeni İslam
 4. İslami İkonlar, İslami Resimler, İslami Yazılar, İslami Tuşlar, hat sanat
 5. Gönlümün Gülü , İslami Resim , İslami Resimler , Güller
 6. İslami Moda Defilesi - İslami gelinlikler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri