Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sevgi Din in Temeli İmanın Direğidir İslamiyet korkuya dayanan bir din değildir. İslâm'da , sevgi din in temeli , iman ın direğidir. İslâm , sevmeyen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sevgi Dinin TemeLi İmanın Direğidir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sevgi Dinin Temeli İmanın Direğidir  İslamiyet korkuya dayanan bir din değildir. İslâm'da, sevgi dinin temeli, imanın direğidir. İslâm, sevmeyen, sevemeyen ve gönül karanlığı içinde bulunan insanların dini de değildir. İslâm'da inanmış gönüller, her an, Allah ve Resulünün sevgisiyle dolup taşmakta, onunla güzelleşip, onunla var olmaktadırlar!..

  Sevgi, Allah'ın insanoğluna vermiş olduğu en büyük bir lütfu ve ilahi vergisidir. Bu nedenle, sevgiyi insanlara vereni sevmek, sevgilerin en büyüğüdür. Ne var ki, bu en yüce, en temiz sevgiyi tatmak için iman şarttır. Çünkü imansız bir sevgi riyadır ve gösterişten ibarettir. Allahu Azimüşşan, Bakara Suresinin 165. ayetinde "İman edenlerde Allah sevgisi fazladır" buyurmaktadır.


  Gerçek bir müminle Allah arasındaki bağlılık, sevgi bağlılığıdır. Bu bağ, ruhta meydana gelen bir cezbeyle, dostluk, ve yakınlık bağıdır; sevgi ve muhabbet duygusuyla sıkıca bağlanmış, hiç kopmayan vicdan bağıdır bu!..

  İman ise sevgiyi besleyen bir kaynak ve sevgilinin söz ve isteklerini yerine getirebilmek için en büyük bir güçtür. Ali İmran suresinin 31. ve 32. ayetlerinde Allah, Habibine seslenmekte ve müminleri şöyle uyarmaktadır:

  "De ki. Allah'ı seviyorsanız bana uyun, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Ve Allah Gafurdur, Rahimdir". "De ki: Allah'a ve Resulüne itaat edin, eğer yüz çevirirseniz şüphesiz ki, Allah kâfirleri sevmez."

  Unutulmamalıdır ki, Allah'ı sevmek kuru laflarla olmaz. Vicdani bir aşkla da gerçekleşmez.

  Bu sevgi, ancak, Allah'ın resulüne bağlanmak, onun gösterdiği yolda yürümekle olur. İman da böyledir. O da ağızlarda gevelenen laflardan ibaret değildir. İman, Allah'a, Resulüne itaat ve Resulüllahın arz ettiği şekilde Allah'ın dinini yaşamaktır. İşte bütün bunların İslâm'ın getirmiş olduğu tevhit inancından, fışkıran gerçeklerdir. Sadece Allah'ın birliğine inanmak kâfi değildir. Çünkü İslâmiyet ne sadece bilgi ve ne sadece ikrardan ibarettir.

  İslamiyet, bilgi ve ikrar yanında itaat ve teslimiyet de gerektiren bir dindir. Ve bir mümin bunu yaparken korkuya dayanan bir iman ile değil, sevgiye dayanan bir iman ile yapmaktadır. Çünkü bir mümin için imanda sevgi, sevgide de iman vardır. Buna İslâm'da "İhlas" denir. Bu nedenledir ki, çocuklarımızın körpe dimağlarının, o tertemiz kalplerinin içine atacağımız ilk tohum, onları kötülüklerden korurken, bütün diğer temiz sevgilerin yaşamasında da en büyük etken olacaktır!

  Unutmayalım ki, Allah sevgisi, bütün sevgilerin başıdır.

  Sevgi hayatın tadı, hayatın ta kendisidir! Anne kucağı sevgi ile açılır, annenin kollarına sevgi ile koşulur. Çiçekler sevgi ile açar ve yeşerir. Petekler bu sevgi ile dolar. Kuşlar sevgi ile kanatlanır ve uçar. Yavrusuna karşı, Allah vergisi sevgi olmasa, hangi anne yemez - yedirir, uyumaz - uyutur, giymez - giydirirdi? Ve unutmayalım ki, Allah'ın kullarına olan sevgisi, annenin çocuğuna olan sevgisinden kat kat fazladır.
  ..
  Dünya sevgi üzerine, ahiret de sevgi üzerinedir. Ve bütün bunları, bize sevgili Peygamberimiz (S.A..V.) ne güzel anlatmaktadır.
  ...
  "Yarın mahşer günü, bazı insanların kürsülerde oturduğu görülecek. Onlarda korku ve heyecan diye bir şey olmayacak. Onlara, peygamberler ve şehitler bile gıpta edecek. Bunları dinleyen ashabdan birisi dayanamayıp soruyor: "Ya Resulâllah, bunlar kimlerdir?" Allah Resulü cevap veriyor: "Bunlar dünyada iken, Allah için sevenler ve Allah yolunda birbirlerine muhabbet edenlerdir."
  ...
  Ve son olarak O Yüce Peygamberin duası fışkırıyor gönlümüzden. "Ya Rabbi, bana sevdiğini, sevdiğin kimsileri sevgisini ve Senin muhabbetine yaklaştıracak şeylerin sevgisini ver!" (Amin)
  alıntı...


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dinin Mimarimize Etkisi, Mimarimizde Dinin Etkisi
 3. Namaz dinin direğidir hadisinin anlamı
 4. Namaz Dinin Direğidir ne demek
 5. Dostluk ve kardeşliğin temeli nedir
 6. Dostluk ve kardeşliğin temeli sevgidir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri