Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İzmirin Mevsimleri , İzmirde Mevsimlere Göre Oluşan Değişiklikler nelerdir İzmirde Mevsimlere Göre meydana gelen Değişiklikler; Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir'de yazları sıcak ve kurak kışları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İzmirde Mevsimlere Göre Oluşan Değişiklikler

  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmirin Mevsimleri,
  İzmirde Mevsimlere Göre Oluşan Değişiklikler nelerdir


  İzmirde Mevsimlere Göre meydana gelen Değişiklikler;

  Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir'de yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Dağların denize dik uzanması ve ovaların İç Batı Anadolu eşiğine kadar sokulması, denizel etkilerin iç kesimlere kadar yayılmasına olanak vermektedir. Ancak, İl bütününde yükseklik, batı ve kıyıdan uzaklık gibi fiziksel coğrafya farklılıkları, yağış, sıcaklık ve güneş açısından önemli sayılabilecek iklim farklılıklarına da yol açmaktadır.


  İl bazında yıllık ortalama sıcaklık, kıyı kesimlerde 14-18 ºC arasında değişmektedir. En sıcak aylar Temmuz (27.3 ºC ) ve Ağustos (27.6 ºC ), en soğuk aylar ise Ocak (8.6 ºC) ve Şubat (9.6 ºC)'tır. Yazın kıyı kesiminde sıcaklık, deniz melteminin (İmbat) etkisiyle iç kesimlere göre 1-2 ºC daha düşük olmaktadır. Kış mevsiminde ortalama 7 ºC olan sıcaklık zaman zaman kuzey ve kuzeybatıdan sokulan denizel hava kütlesi nedeniyle düşmektedir.

  İzmir'de yağışın aylara ve mevsimlere göre dağılımında önemli farklar vardır. İzmir'de yıllık ortalama yağış miktarı 700 mm. olup yıllık yağışın % 50'den fazlası kış mevsiminde %40- 45'i ilkbahar ve sonbaharda , % 2-4'ü ise yaz aylarında düşmektedir. Kar yağışlı günler sayısı, alçak kesimlerde yok denecek kadar azdır. Yüksek kesimlerde gerek kar yağışlı günler sayısı, gerekse karın yerde kalma süresi artmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mevsimlere Göre Topraktaki Ve Sudaki Değişiklikler
 3. canlılarda mevsimlere göre değişiklikler
 4. canlılarda mevsimlere bağlı olarak hangi değişiklikler olur
 5. Ankarada Mevsimlere Göre Oluşan Değişiklikler
 6. Dört mevsim dört gelin, Dört Mevsim Ve Gelinlik Hazırlıkları, Mevsimlere Göre Gelinler, Me
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri