Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Gebe liğinin Henüz Farkında Olmayan Anne Adayının Röntgen Filmi Çektirmesi Durumunda Hamile liği Sonlandırılmalı mıdır Gebe liğinin henüz farkında olmayan anne adayının röntgen filmi [akciğer

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gebeliğinin Henüz Farkında Olmayan Gebenin Röntgen Çektirmesi Durumunda Ne Olur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebeliğinin Henüz Farkında Olmayan Anne Adayının Röntgen Filmi Çektirmesi Durumunda Hamileliği Sonlandırılmalı mıdır  Gebeliğinin henüz farkında olmayan anne adayının röntgen filmi [akciğer grafisi, sinüzit tanısı için sinüs grafisi, belağrısı için pelvis (leğen kemikleri) grafisi, vücudun çeşitli yerlerinin tomografisi gibi] çektirmesi durumunda hamileliği sonlandırılmalı mıdır?

  İyonlaştırıcı radyasyon hızlı bölünen ve çoğalan hücreleri daha fazla etkileyebildiği için gelişmekte olan fetus üzerinde zararlı etkiler meydana getirme riski vardır. Bu etkiler maruz kalınan radyasyonun dozuna ve ışınlanma süresine bağlıdır. Radyolojik çekimden dolayı hastanın ve fetusun almış olabileceği doz hakkında bir tahmin yapılabilmesi için çekim sırasında kullanılan teknik (mAs, kV, vb.), ışınlama alanı ve genişliği, ışınlama süresi gibi parametrelerin bilinmesi gerekir. Ayrıca, radyolojik çekimlerinde bu parametreler bilinse dahi fetal doz için yapılan hesaplar %50’lik hata payı içerir. Literatürde 100 mGy’in altındaki fetal dozun hamileliğin sonlandırılması için bir sebep teşkil etmeyeceği yer almaktadır. Fetusun direkt olarak X-ışınlarına maruz kalmadığı radyolojik film çekimlerinde, fetusun alabileceği dozun düşük olması nedeniyle doz hakkında bir tahmin yapılmasına genellikle gerek görülmemektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere Uluslararası Radyasyondan Korunma Komisyonu’nun 84 no’lu raporundan (ICRP 84) ulaşılabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kitle İletişim Özgürlüğü Olmayan Bir Toplumda Neler Olur
 3. Farkında olmadan su içmek orucu bozar mı
 4. Voleybolda Beraberlik Durumunda Ne Olur
 5. Kur'ana yaptığımız saygısızlığın farkında mıyız?
 6. Genç Kızlarımız Ne Haldeler? Farkında Mısınız?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri